پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ , Wednesday 27 September 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 8029
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۵
 • شما اینجا هستید :سیاسی > صرفاً جهت اطلاع > ویژه ها
 •   

  تلاش مجدد برای نفوذ به دانشگاه‌ها

  فشار وزارت علوم برای مجوز به تشکل افراطی‌ دانشگاه صنعتی بابل/میلیشیا آماده آشوب در آستانه انتخابات مجلس

  این انجمن پس از سال ۸۸ به‌دلیل اقدامات آشوبگرانه در دانشگاه‌ها، منحل شد و از آن به بعد بود که دانشگاه مسیر علم را در پیش گرفت، اما پس از خرداد ۹۲، زمزمه‌هایی مبنی بر ارائه مجوز به این تشکل منحله شنیده شد، که البته رنگ واقعیت به خود گرفت.

  به گزارش نیمه پربه نقل از نگاه آزاد، پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، اصلاح‌طلبان تلاش زیادی انجام دادند تا وزارت علوم را به‌دست بگیرند و تا حدودی نیز موفق به اینکار شدند.

  تلاش افراطیون اصلاح‌طلب برای به دست گرفتن وزارت علوم به این دلیل بود که آنها، همانند دوره اصلاحات، به‌دنبال استفاده از ظرفیت جنبش دانشجویی هستند تا بتوانند با توسل به این جنبش پرشور و حرارت، به‌عنوان ابزاری برای پیگیری اهداف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود از آنها استفاده کنند و علاوه بر این بر انتخابات‌ها نیز اثر بگذارند.

  این طیف از ابتدای دولت یازدهم تلاش خود را برای به انحراف کشاندن دانشگاه به کار بست و ابتدا به ترویج اردوهای مختلف و برگزاری جشن‌های مختلط با موسیقی‌های مبتذل کرد. هدف این جریان در مرحله اول این بود که دانشگاه را از موضع مطالبه‌گرانه نسبت به مشکلات و مسائل مختلف جامعه، منحرف کند.

  البته باید به این نکته توجه کرد که افراطیون اصلاح‌طلب برای اجرای اینگونه اقدامات، نیاز به یک ابزار در دانشگاه دارد که همان انجمن اسلامی (منحله) است.

  این انجمن پس از سال ۸۸ به‌دلیل اقدامات آشوبگرانه در دانشگاه‌ها، منحل شد و از آن به بعد بود که دانشگاه مسیر علم را در پیش گرفت، اما پس از خرداد ۹۲، زمزمه‌هایی مبنی بر ارائه مجوز به این تشکل منحله شنیده شد، که البته رنگ واقعیت به خود گرفت.

  افراطیون اصلاحات در ادامه اقدامات خود، با فشار به دانشگاه ها (روسای دانشگاه) آنها را ملزم به افتتاح انجمن اسلامی در دانشگاه‌ها کردند و از مهر ماه ۹۳ کم‌کم انجمن‌های اسلامی منحله با همان نام و نام‎های جدید در دانشگاه‎ها افتتاح شد و همانطور که پیش‎بینی می شد، افتتاح آنها با حاشیه‎هایی در دانشگاه همراه شد که مهم‎ترین این حواشی، در هفته گذشته بود که در مراسم افتتاح آن، تصاویر سیدمحمد خاتمی و پرچم ایران بدون آرم «الله» نمایش داده شد.

  استان مازندران نیز از این امر مستثنی نبود و با فشار وزارت علوم، انجمن اسلامی با نام انجمن ایران اسلامی، در دانشگاه مازندران تأسیس شد و این انجمن حاشیه‌های بسیاری برای دانشگاه مازندران به همراه آورد اما وزارت علوم این روزها در حال فشار به دانشگاه صنعتی بابل به‌عنوان سیاسی‌ترین دانشگاه مازندران است تا دانشگاه نسبت به افتتاح دفتر انجمن اسلامی منحله اقدام کند.

  البته تاکنون رئیس و مسئول نهاد رهبری در دانشگاه مازندران با تأسیس آن مخالفت کرده‌اند ولی به نظر می‌رسد در نهایت همانند دیگر دانشگاه‌ها، این دانشگاه نیز با افتتاح دفتر انجمن اسلامی موافقت کند.

  انجمن اسلامی در دانشگاه صنعتی بابل، از افراطی‌ترین تشکل‌های دانشجویی بوده که علاوه بر دستگیری تعدادی از اعضای آن در فتنه ۸۸ و زندانی و تبعید شدن آنها، در زمان خود هزینه‌های بسیاری را برای دانشگاه به‎وجود آورد.

  اما واثقی رئیس دانشگاه صنعتی بابل، تا به امروز نشان داد که دوست ندارد دانشگاه به حاشیه وارد شود و علمی‌ترین دانشگاه استان از مسیر علمی خود منحرف شود و یکی از دلایل مخالفت وی با تاسیس انجمن نیز همین موضوع است و باید صبر کنیم تا در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.