پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ , Saturday 20 April 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 7831
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۰
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار > اخبار شهرستان رامسر > خبر برگزیده > گزارش و گفتگو > ویژه ها
 •   

  در گفتگوی نیمه پر با بانوی رامسری پرورش دهنده مرغ اورگانیک مطرح شد:

  از پرورش ۱۰۰ تا ۵ هزار قطعه مرغ اورگانیک/ مسئولان برای بهبود شرایط بازار عرضه و تقاضای مرغ اورگانیک همت کنند

  بانوی رامسری پرورش دهنده مرغ اورگانیک در رامسر گفت: مردم از گوشت مرغ های بومی اورگانیک راضی هستند و از سلامت آن نیز اطمینان بیشتری دارند که از همین رو می طلبد مسئولان نیز برای بهبود شرایط بازار عرضه و تقاضای مرغ اورگانیک همت کنند و با اهتمام ویژه به این مسئله موجب رشد و ارتقای بخش های پرورش دهنده مرغ اورگانیک باشند.

  به گزارش نیمه پر، طرح های و پروژه های اقتصاد مقاومتی در زمینه های مختلف تولیدی چند سالی است که با وجود تحریم های ظالمانه استکبار و ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب در بین جوانان و اقشار مختلف مردم مورد استقبال قرار گرفته است.

  با اینکه برخی بانک ها و دولت در راستای تحقق بخشیدن به سیاست های اقتصاد مقاومتی هنوز جدیت مناسب، برنامه ریزی مطلوب و مساعدت لازم را ندارند اما در هر حال اقشار مختلف مردم و جوانان جویای کار با ارائه طرح ها و تلاش خود سعی دارند تا با حداقل تسهیلات بانکی طرح و ایده خود را با توجه به شرایط منطقه سکونت خود پیاده کنند و اقتصاد و توان مالی خود و خانواده شان را تقویت کنند.

  بسیج سازندگی سپاه رامسر نیز در راستای تقویت سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در چند سال اخیر به کمک جوانان و مردمی که طرح های تولیدی مناسب و قابل قبولی را داشتند آمد و با ارائه تسهیلات بانکی سعی در بهبود شرایط اقتصادی خانوارها و در نتیجه تقویت بازار شهرستان رامسر کرد.

  همکاری نهادها و بسیاری از ادارات نیز در این بین حائز اهمیت بوده و در طی این سال ها نیز با توجه به آغاز به کار تولیدی ها بسیاری در سطح شهرستان سطح مساعدت و همکاری ادارت و نهادها خوب ارزیابی می شود، اما موضوع تقویت اقتصاد درونی و بحث تولیدات داخلی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است می طلبد که ادارات و نهادهای مربوطه در بخش های مختلف ارائه خدمات که مهمترین این نوع خدمات به بحث حامل های انرژی بر می گردد، نگاه ویژه ای داشته باشند.

  همان طور که گفته شد در شهرستان رامسر طی سال های اخیر تولیدی ها و مزرعه های پرورشی متعددی در زمینه های مختلف راه اندازی شد و هم اکنون نیز بسیاری از این طرح ها با روند بسیار خوبی رو به پیشرفت و توسعه هستند اما متاسفانه در برخی از پروژه های تولیدی مشکلات و کاستی هایی وجود دارد که سعی داریم در این گزارش به مشکلات یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی شهرستان بپردازیم تا مورد مساعدت و پیگیری مسئولین مربوطه قرار گیرد و گامی باشد برای تحقق هر چه بیشتر سیاست های اقتصاد مقاومتی و تقویت اقتصاد درونی با محوریت تولید داخل که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است.

  در همین راستا سری زدیم به طرح پرورش مرغ بومی اورگانیک که در منطقه دشت جلم شهر کتالم توسط یک بانوی خانه دار اداره می شود.

  IMG_3357

  زهره قندیان که متولد شهرستان رامسر است و در شهر کتالم زندگی می کند در کنار خانه داری اقدام به پرورش مرغ بومی اورگانیک در تعداد بالا کرده است و این روزها با توجه به تمام تلاشی که در راستای تقویت این بخش کرده با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند که می طلبد مسئولین شهرستانی در زمینه مشکلات پرورش مرغ بومی اورگانیک تصمیمات خوبی را اتخاذ کنند.

  در گفتگویی که با این پرورش دهنده مرغ بومی اورگانیک در شهر کتالم داشتیم وی ضمن معرفی خود گفت: از سال ۹۲ با تهیه وام و تسهیلات بانکی از بسیج سازندگی سپاه رامسر و همچنین تهیه وام های پر سود از بانک هایی که حتی سودشان تا ۳۰ درصد هم می رسید کار پرورش مرغ اورگانیک را آغاز کردم.

  وی افزود: قبل از شروع کار به صورت گسترده در منزل خود ۱۰۰ مرغ را پرورش می دادم و به جهت اینکه علاقه زیادی داشتم به این کار تصمبم گرفتم که پرورش مرغ بومی اورگانیک را در سطح گسترده تری ادامه بدهم.

  زهره قندیان در ادامه بیان کرد: شاید این کار در سطح گسترده برای یک زن سخت باشد اما در کنار این سختی ها برای من بسیار شادی آور و روحیه بخش است.

  وی اظهار داشت: در حال حاضر از روز آغاز به کارم تعداد مرغ ها از ۱۰۰ قطعه به ۵ هزار قطعه مرغ بومی اورگانیک رسیده است که در بهار با توجه به شرایط فصلی پرورش جوجه این تعداد نیز بیشتر هم می شود.

  IMG_3347

  وی با اشاره به مشکلات فروش مرغ بومی اورگانیک در شهرستان رامسر گفت: مهم ترین مسئله در بخش پرورش مرغ بومی اورگانیک این است که بعد از چرخه ۴۵ روزه تا ۶۰ روزه جوجه ها را با وزن ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم به صورت کلی به فروش برسانم و مجددا اقدام به خرید و پرورش جوجه بکنم، اما متاسفانه در رامسر  با توجه به شرایط بازار و ضعف هایی در بخش تقاضا فروش کلی انجام نمی شود و ضرر مالی زیادی متحمل من شده است.

  وی اضافه کرد: با وجود چنین مشکلی برخی از عمده فروشانی که از شهرهای همجوار نیز برای خرید مرغ می آیند قیمت مناسبی را متقبل نمی شوند و مجبورم که برای بالا نرفتن هزینه های پرورش، مرغ ها را به فروش برسانم که با توجه به هزینه هایی که برای کارگر، حامل های انرژی، دانه و واکسن های مورد نیاز می کنم سود خوبی را ندارم.

  این بانوی پرروش دهنده مرغ بومی اروگانیک تصریح کرد: متاسفانه در شهرستان رامسر شرکت تعاونی و اتحادیه ای برای حمایت از فروش و پرورش مرغ بومی اورگانیک وجود ندارد که باید با حمایت مسئولین مربوطه یک شرکت تعاونی تشکیل شود و حداقل با ایجاد بازار تقاضا به صورت فروش کلی امیدواری داشته باشیم.

  IMG_3356

  وی خاطر نشان کرد: در شهرستان رامسر تعداد دیگری از پروروش دهندگان مرغ بومی اورگانیک هستند که می طلبد یک شرکت تعاونی برای تقویت این بخش تولیدی در رامسر تشکیل شود و ایجاد یک شرکت تعاونی نیز نیاز به حمایت و مساعدت مسئولین دارد تا بتواند در جهت حمایت از پرورش دهندگان مرغ بومی اورگانیک اقدامات خوبی را انجام دهد.

  وی یکی دیگر از مشکلاتی که باعث فروش کم مرغ اورگانیک در رامسر می شود را عنون کرد و گفت: عدم وجود یک کشتارگاه صنعتی برای ذبح مرغ به صورت بهداشتی از مشکلات دیگر این بخش است که موجب ضعف بازار فروش می شود.

  زهره قندیان در ادامه بیان کرد: برای خودم دیگر وام و تسهیلاتی نمی خواهم و با همین مقدار در آمد و کار گلیمم را از آب بیرون می کشم اما تقاضا می کنم که به جوانان تحصیلکرده و علاقه مند به کارآفرینی وام و تسهیلات بانکی با سود کم تعلق بگیرد تا بتوانند با طرح ها و ایده های خود اقتصاد خود و شهر خودشان را تقویت کنند.

  وی ابراز داشت: در حال حاضر تمام حامل های انرژی در انبار مرغداری با کاربری خانگی است و باعث شده که با مصرف بیشتر از نرم خانگی هزینه حامل های انرژی افزایش پیدا کند و این مسئله هم در سود کمتر و عدم تقویت کارم تاثیر منفی داشته است.

  IMG_3344

  وی اضافه کرد: اگر ادارات مربوطه و بسیج سازندگی سپاه رامسر که همیشه در کنار ما بوده است مساعدت داشته باشند خواستار این هستم که آب و برق با کاربری کشاورزی در اختیارم بگذارند تا بتوانم در این مسیر با قوت و روحیه بیشتری فعالیتم را ادامه دهم.

  این بانوی کارآفرین در پایان گفت: مردم از گوشت مرغ های بومی اورگانیک راضی هستند و از سلامت آن نیز اطمینان بیشتری دارند که از همین رو می طلبد مسئولان نیز برای بهبود شرایط بازار عرضه و تقاضای مرغ اورگانیک همت کنند و با اهتمام ویژه به این مسئله  موجب رشد و ارتقای بخش های پرورش دهنده مرغ اورگانیک باشند.