پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ , Sunday 26 May 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5598
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۴
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  هر آنچه در مورد آپاندیسیت باید بدانیم

  به گزارش نیمه پر، دکتر جواد غروبی دانشیار متخصص جراحی عمومی وفوق تخصص جراحی و ارولوژی کودکان در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران آپاندیسیت را شایع‌ترین علت جراحی شکمی در انسان ذکر کرد و گفت: آپاندیسیت در قسمت راست و پایین شکم قرارگرفته است و در ۳۰ در صد آن نیز نوک آپاندیس […]

  به گزارش نیمه پر، دکتر جواد غروبی دانشیار متخصص جراحی عمومی وفوق تخصص جراحی و ارولوژی کودکان در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران آپاندیسیت را شایع‌ترین علت جراحی شکمی در انسان ذکر کرد و گفت: آپاندیسیت در قسمت راست و پایین شکم قرارگرفته است و در ۳۰ در صد آن نیز نوک آپاندیس در لگن واقع‌شده است.

  وی با بیان اینکه حدود ۹۰ در صد موارد آپاندیس در پشت سکوم یا خلف روده کور هست گفت: طول متوسط آپاندیس حدود ۸ سانتی‌متر است و ریسک ابتلا به آپاندیسیت در طول زندگی ۹ در صد برای مردان و ۷ در صد برای زنان گزارش‌شده است و ۱،۳ از ابتلایان به آپاندیسیت زیر ۱۸ سال می‌باشند. این استاد دانشگاه بالاترین سن شیوع آ پاندیسیت در کودکان بین سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی است و در شیرخواران کمتر و غیر شایع است.
  این متخصص جراحی عمومی آپاندیسیت را به ۴ مرحله تقسیم کرد و گفت: این مراحل شامل، آپاندیسیت حاد، آپاندیسیت چرکی، آپاندیسیت گانگرنه و آپاندیسیت سوراخ شده است.

  علائم بالینی آپاندیسیت چیست؟

  آپاندیسیت به علت انسداد مدخل آن و عفونت ثانویه ایی که به دنبال آن ایجاد می شود به وجود می آید و از علائم اولیه آن می توان به بی اشتهایی، تهوع و درد شکم اشاره کرد .درد شکم در مراحل اولیه آپاندیسیت، خفیف و دور ناف است که به ‌تدریج با پیشرفت بیماری درد شدت پیدا و در ناحیه راست و پایین شکم متمرکز می‌شود. اگر نوک آپاندیس در لگن قرار بگیرد ممکن است علائم ادراری را تقلید کرده و بیمار از سوزش و تکرر ادرار شکایت کند.
  دکتر غروبی ادامه داد: در مراحل پیشرفته آپاندیس پاره شده و چرک حاوی آن با مدفوع وارد حفره شکم و یا لگن شده و این سبب عفونت موضعی بسیار خطرناک شکم می‌شود. در این فاز تب بیمار افزایش پیدا کرده و ضمن افزایش شمار گلبول‌های سفید بیمار بسیار بدحال می‌شود.
  دکتر غروبی در مورد علایم این بیماری در اطفال نیز گفت: در کودکان زیر سن مدرسه علائم این بیماری بسیار گمراه‌ کننده بوده و تشخیص آن سخت است. در این کودکان ابتدا استفراغ شروع‌شده سپس علائم تب و درد شکم ظاهر می‌شود.

  هر آنچه در مورد آپاندیسیت باید بدانیم

  تشخیص آپاندیسیت چگونه است؟

  این استاد دانشگاه در مورد تشخیص آپاندیسیت گفت: بیمار مبتلابه آپاندیسیت به علت تشدید درد شکم معمولاً بی‌حرکت و بی‌حال در بستر می‌خوابد. با سرفه و عطسه درد بیمار تشدید می‌شود به طوریکه در مسیر بیمارستان حرکت ماشین هنگام عبور از دست‌اندازها باعث تشدید درد می‌شود.

  درد ناحیه مک برنی (ناحیه راست و پایین شکم) در لمس دلالت بر آپاندیست است که در صورت تردید در تشخیص آپاندیسسیت بررسی‌های آزمایشگاهی شامل شمارش گلبول‌های سفید و آزمایش ادرار انجام می شود و در صورتی که باز هم تردید وجود داشته باشد گرفتن عکس ساده شکم و عکس قفسه سینه و در نهایت انجام سونوگرافی توسط یک فرد مجرب انجام می شود.
  گاهی از سی‌تی‌اسکن هم برای تشخیص آپاندیسیت استفاده می‌کنند.

  وی ادامه داد: گاهی تشخیص قطعی آپاندیسیت علی رغم بررسی‌های دقیق و معاینات فیزیکی میسر نشده و لذا در صورت ظن قوی بر وجود آپاندیسیت، عمل جراحی برای پیشگیری از ترکیدن و سوراخ شدن احتمالی آپاندیس توصیه می‌شود.

  درمان:

  این متخصص جراحی عمومی در مورد درمان این بیماری گفت: تجویز آنتی‌بیوتیک، درمان با مایعات از طریق ورید، احیا بیمار و برداشتن آپاندیس با جراحی اقدام انتخابی در بیمار مبتلا به آپاندیسیت است. در موارد غیر پاره شده درمان به وسیله لاپاروسکوپی هم توصیه می‌شود.

  عوارض آپاندیسیت چیست؟

  دکتر غروبی در مورد عوارض آپاندیسیت نیز گفت: عفونت زخم، تشکیل آبسه‌های چرکی داخل شکمی، انسداد روده به علت چسبندگی، عفونت وریدهای کبدی، فیستول های پوستی و نازایی در خانم‌ها به علت چسبندگی لوله‌های رحمی در موارد آپاندیسیت پاره شده ازجمله عوارض این بیماری است که تشخیص زودرس و اقدام عاجل درمانی و جراحی باعث می شود تا میزان مرگ‌ومیر در این بیماری به صفر برسد.

  عصر ایران/