پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ , Friday 19 July 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 541
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آبان, ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۴
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:

  کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران برگزار می شود/نمره حوزه باستان شناسی شمال کشور صفر است

  مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: نخستین کنگره بین‌المللی تاریخ محلی مازندران و پنجمین کنگره تاریخ محلی ایران، اسفند ماه امسال به مدت یک روز در شهرستان ساری برگزار می‌شود.

  کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران برگزار می شود/نمره حوزه باستان شناسی شمال کشور صفر استبه گزارش نیمه پر به نقل از روابط عمومی گردشگری مازندران، دلاور بزرگ‌نیا در جلسه هماهنگی برگزاری کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران، اظهار داشت: باید در تاریخ محلی به دنبال عناصری بگردیم تا به تاریخ ملی پیوند بخورد.
  وی با بیان اینکه نخست باید زبان ملی را تقویت کنیم و بعد به زبان محلی متمرکز شویم، افزود: خوشبختانه دانش عمومی به ویژه در زمینه تاریخ وجود دارد اما سهل و آسان بودن ظاهری موضوعات فرهنگی باعث می شود که هر کسی خودش را در این حوزه ها صاحب نظر بداند.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، برگزاری همایش های از این دست را بهترین فرصت برای ایجاد جریان فرهنگی و افزایش سطح سلیقه مردم ارزیابی کرد و گفت: باید زمینه حضور مردم در این حرکت‌های فرهنگی با ایجاد برنامه‌های جنبی چون نمایش‌های آیینی بازارچه‌های صنایع دستی و مستند سازی آداب و رسوم مازنی فراهم شود.

  این مسئول بیان داشت: باید قدری در بررسی موضوعات از کلی گویی پرهیز کرده و بیشتر به جزئیات بپردازیم.

  وی با بیان اینکه حوزه باستان شناسی شمال کشور تقریبا صفر است و گمانه زنی های که تاکنون داشتیم فاقد استاندارد علمی بود، افزود: تمام عرصه ها و محوطه های تاریخی همچون گنجی مدفون است که می تواند به عنوان یک مطالبه جدی در کشور باشد تا باستان شناسی شمال کشور را جدی بگیریم.

  سرپرست موسسه ساری شناسی و مجری برگزاری این کنگره افزود: تاریخ کنونی بیشتر توسط شاهان و ساکنین دربار نوشته شده است و به ندرت امثال ابوالفضل بیهقی ها تاریخ نگاری کرده‌اند.

  حسین اسلامی به احیای تاریخ محلی ایران به عنوان یکی از عناصر ارزشمند فرهنگی اشاره کرد و گفت: تاریخ واقعی مردم در دل عوام است که باید استخراج شده و بیرون بیاید.

  وی از فرصت نهایی ارسال مقاله به دبیرخانه تا اول دی ماه امسال خبر داد و گفت: تاکنون ۱۲۷ مقاله به دبیرخانه کنگره تاریخ محلی مازندران رسیده و سه مقاله خارجی از ۵ مقاله رسیده از کشورهای فرانسه، روسیه، آمریکا و انگلیس در کنگره ارائه می‌شود.

  اسلامی با بیان اینکه باید در مازندران رشته تاریخ با تخصص مازندران شناسی، تاسیس شود تصریح کرد: برگزاری کنگره تاریخ شفاهی ایران بسترسازی و پشتوانه برای این هدف مقدس است.

  کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران، هفتم اسفند ماه امسال در مازندران با همکاری استانداری، اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران، شهرداری ساری، اداره کل کتابخانه ملی، دانشگاه مازندران، موسسه فرهنگی ساری شناسی و دیگر دستگاه ها و نهادهای مرتبط با حوزه فرهنگ در شهرستان ساری به مدت یک روز برگزار می‌شود.