پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ , Friday 19 July 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 529
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آبان, ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۳
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  زیبا سخن گفتن از اصول مهم در تربیت فرزندان و جامعه است

  آیت الله العظمی سبحانی زیبا سخن گفتن را از اصول مهم و مؤثر در تربیت فرزندان و جامعه دانست و تاکید کرد: اگر زیبا سخن گوییم متقابلا سخن زیبا خواهیم شنید.

  نیمه پر/ معظم له در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به روایتی از امام باقر(ع) گفت: امام(ع) می‌فرمایند «زیبا سخن بگوید تا زیبا پاسخ بشنوید».
  وی ادامه داد: این روایت به ما درس می‌دهد اگر بخواهیم فردی را ادب و تربیت کنیم باید با او زیبا سخن بگویم، اگر فرد را تحقیر کنیم جواب خوبی نخواهیم شنید.
  ایشان خاطرنشان کرد: امام حسن(ع) برای تربیت فرزندان خود و فرزندان برادرشان می‌فرمایند «شما بچه‌های امروز و بزرگان آینده هستید، ‌حال برای آینده سرمایه تهیه کنید».
  وی تصریح کرد: امام سوم(ع) در مقام تربیت بسیار زیبا سخن می‌گویند؛ البته باید توجه داشت که نقیض مطلب بیان شده در روایت امام باقر(ع) نیز ممکن است رخ دهد، یعنی اگر فرد زیبا سخن نگوید زیبا پاسخ نمی‌شنود.
  حضرت آیت‌الله سبحانی با اشاره به این‌که اهل‌بیت(ع) ۱۴ قرن پیش سخنان سازگار با فطرت انسانها بیان می‌کرده‌اند، بیان داشت: امروز متأسفانه برخی عناوین دیگری را به این بزرگواران نسبت می‌دهند، در حالی که ائمه اطهار(ع) براساس فطرت افراد سخن‌ها را بیان می‌کرده‌اند.
  وی خطاب به حاضران تأکید کرد: در منابر، درس دادن و سخنرانی‌ها باید سخنان جمیل بیان کرد، فرد باید در سخن گفتن تسلط داشته باشد، البته گاهی برخی ناراحت شده و پرخاش می‌کنند که در این صورت باید از طرف مقابل عذر بخواهند.
  ایشان یادآور شد: استاد ما مرحوم آیت‌الله بروجردی هرگاه در درس نسبت به سخن فردی ناراحت شده و تندی می‌کرد، از او عذر خواهی می‌کرد، حتی برای عذر خواهی به منزل فرد می‌رفت.
  وی عنوان کرد: باید توجه داشت فردی که امروز طلبه ساده و یا دانشجو است،‌ ممکن است فردا مجتهد و یا وزیر شود، از این‌رو در سخن گفتن با آنها باید ادب را رعایت کرد.
  توحید/