پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ , Saturday 13 July 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 525
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آبان, ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۰
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  نکاتی درباره خس خس سینه

  یک جراح و متخصص گوش، گلو و بینی استعمال دخانیات را از علل شایع خس خس سینه در بزرگسالان دانست و گفت: این عارضه به ‌علت تنگ و باریک ‌شدن مجاری هوایی ایجاد می‌شود.

  نیمه پر/ دکتر خشایار احمدی با اشاره به اینکه خس‌خس سینه یا ویزینگ عبارت است از صدای بلند ضمن نفس‌ کشیدن گفت: اغلب این صدا در زمان بیرون‌ دادن نفس (بازدم) است.
  وی گفت: خس‌ خس سینه به ‌علت تنگ و باریک ‌شدن مجاری هوایی ایجاد می‌شود. آسم از علل شایع خس‌ خس سینه راجعه است ولی علل احتمالی بسیار دیگری هم برای این عارضه وجود دارد.

  احمدی گفت: وجود ویزینگ‌ حاکی ‌از اشکال تنفسی است و اغلب در نتیجه‌ منقبض ‌بودن مجرای هوایی یا بلوک ناقص آن بروز می‌کند. در غالب موارد خس‌ خس از لوله‌های تنفسی کوچک‌تر در عمق قفسه‌ سینه شروع می‌شود اما، ممکن ‌است از مجرای هوایی بزرگ‌تر نیز منشا گیرد.

  این جراح و متخصص گوش، گلو و بینی یادآور شد: ویزینگ به ‌علت التهاب یا انسداد فیزیکی مانند وجود یک تومور یا وجود جسم‌ خارجی نیز ایجاد می‌شود. سایر علل خس خس شامل آنافیلاکسی، آسم، برنشیکتازی (بیماری مزمن ریه)، برنشیولیت (بویژه در کودکان خردسال)، برنشیت، آسم کودکی، بیماری‌های مزمن ریوی، استنشاق اجسام خارجی، نارسایی قلب، سرطان ریه، داروها (بویژه آسپیرین) است.

  احمدی افزود: آپنه‌ خواب انسدادی (حالتی‌ که طی آن تنفس متوقف می‌شود و دوباره ضمن خواب شروع می‌شود) نیز باعث خس خس سینه می‌شود.

  وی گفت: پنومونی، عفونت مجرای تنفس (بویژه درکودکان کمتر از ۲ سال) نیز از علل شایع خس خس سینه در کودکان است.

  این جراح و متخصص گوش، گلو و بینی با تاکید بر اینکه استعمال دخانیات از علل شیوع خس خس سینه در بزرگسالان است، گفت: سوء‌ کار طناب صوتی نیز حالتی است که بر حرکت طناب صوتی تاثیر می‌گذارد و موجب ایجاد ویزینگ می‌شود.

  ایسنا/