پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ , Saturday 25 May 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 23750
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ اسفند, ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۹
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  تشدید نظارت بر بازار شب عید نوروز

  در جلسه وزرای صنعت، معدن تجارت، جهاد کشاورزی و دادگستری که با تاکید معاون اول رئیس جمهوری به میزبانی وزارت صمت برگزار شد بر استمرار و تشدید بازرسی‌ها در ایام پایانی سال با توجه به فرا رسیدن عید نوروز و ماه مبارک رمضان تاکید شد.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از شاتا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه با بیان اینکه تمامی کالاهای دارای اهمیت تنظیم بازار به سامانه جامع تجارت وارد شده، گفت: کنترل بازار بر اساس رصد فاکتورهای ثبت شده در سامانه جامع تجارت با سرعت و شفافیت بیشتری پیش خواهد رفت.

  رصد قیمت کالا از درب کارخانه تا فروشگاه‌ با فاکتورهای سامانه جامع تجارت

  سید رضا فاطمی امین همچنین اظهار کرد: قیمت کالاها از درب کارخانه تا ورودی فروشگاه‌ها از طریق همین فاکتورهای ثبت شده در سامانه جامع تجارت کنترل می‌شود و از مغازه تا مصرف کننده نهایی نیز برای لاستیک(چون به شخص با کدملی داده می شود) قابل کنترل است.

  رصد قیمت کالا از فروشگاه تا مصرف کننده نهایی با درج قیمت تولیدکننده

  وی افزود: برای کنترل و رصد قیمت کالاها از فروشگاه‌ها به مصرف کننده نهایی(خریدار) نیز پروژه درج قیمت تولیدکننده آغاز شده است.  تولیدکننده قیمت تمام شده(با ارزش افزوده) را بر روی کالا درج می‌کند و فروشنده موظف است قیمت نهایی (مصرف کننده) را بر روی قفسه‌های فروشگاهی در معرض دید خریداران قرار دهد.

  وزیر صمت تصریح کرد: با این روش شفاف سازی قیمتی به وجود می آید، برای کالاهای مصرفی حداکثر ۳۰ درصد و برای کالاهای سرمایه‌ای حداکثر ۲۰ درصد هزینه مجاز توزیع لحاظ می شود، مردم به عنوان ناظر بر بازار نظارت می‌کنند و مشکلات احتمالی را به سامانه ۱۲۴ اطلاع خواهند داد.

  درج قیمت تولیدکننده برای حدود ۷۰۰۰ قلم کالا تاکنون

  فاطمی امین با بیان اینکه حدود ۷۰۰۰ قلم کالا تاکنون مشمول درج قیمت تولیدکننده شده است، تصریح کرد: در مرحله اول اجرای این طرح حدود ۳۰۰۰ و در مرحله بعدی حدود ۴۰۰۰ قلم کالا مشمول درج قیمت تولید کننده شده است.

  وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود دو سامانه بازارگاه (وزارت جهاد کشاورزی) و سامانه جامع تجارت ( وزارت صمت)، بیان کرد: راستی‌آزمایی انطباق داده‌های سامانه با واقعیت‌ها مورد تاکید است که در این حوزه به بازرسی و نظارت به خصوص همکاری بسیج و سازمان تعزیرات نیاز داریم.

   عرضه ۲۰ هزار تنی گوشت منجمد

  وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه بر تشدید بازرسی‌ها در این ایام به کمک تعزیرات، بسیج و وزارت صمت تاکید کرد و گفت: موضوعات مرتبط با برنج و گوشت در بازار با ورود بازرسان تعدیل شد، در قرارگاه محصولات کشاورزی که در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده نیز بر تشدید بازرسی‌ها و نظارت‌ها تاکید شده است.

  سید جواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه توزیع برنج ایرانی برای تعادل در بازار بیشتر شده است، ادامه داد: مصوبات تنظیم بازاری مرتبط با گوشت قرمز (گرم و منجمد) در حال اجرا است و برنامه عرضه ۲۰ هزار تنی گوشت منجمد در سطح کشور را داریم.

  خریداری ۴۰ هزار تن میوه برای تنظیم بازار شب عید

  وی با بیان اینکه ۴۰ هزار تن میوه برای تنظیم بازار شب عید خریداری شده است، تصریح کرد: از ۱۰ استان کشور سیب و پرتغال با کیفیت خریداری کردیم تا بازار شب عید تنظیم شود و در خصوص میوه شب عید مشکلی نداریم.

  بازرسی از انبارها در روزهای پایانی سال

  وزیر دادگستری نیز در این جلسه با تاکید بر ارایه اختیارات ویژه به تعزیرات و توسعه اختیارات در حوزه مبارزه با تخلفات بازار، اظهار کرد: بازرسی از انبارها را در روزهای پایانی سال در دستور کار داریم تا از تخلفات احتمالی در زمینه احتکار اقلام مورد نیاز مردم در ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان جلوگیری شود.

  امین حسین رحیمی، همچنین گفت: شعب فوق‌العاده تعزیرات دایر شده است و به سرعت به تخلفات بازار رسیدگی خواهیم کرد.

  در این جلسه سردار ‌قاسم قریشی «جانشین سازمان بسیج مستضعفین»، غلامرضا حسن پور «رئیس سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور» و فرزاد آقایی «مدیر کل تعزیرات حکومتی و رئیس شعبه اول تجدیدنظر تهران» در کنار سید رضا فاطمی امین «وزیر صمت»، سید جواد ساداتی نژاد «وزیر جهاد کشاورزی» و امین حسین رحیمی «وزیر دادگستری» حضور داشتند.

  راستی آزمایی انطباق داده‌های سامانه ها با واقعیت‌ها، پیگیری بیشتر موضوع عرضه خارج از شبکه و ارائه مصوبات لازم در دولت و سران قوا در این حوزه، مشخص شدن اولویت های بازرسی مشترک توسط دستگاه‌های ذیربط و ارایه اختیارات ویژه به تعزیرات برای برخورد با تخلفات بازار از مهم‌ترین موارد مطرح شده در این جلسه برای پیگیری‌های آتی بوده است.

  برچسب ها :