پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ , Wednesday 6 December 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 23644
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ بهمن, ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

  هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری در شورای عالی کار هشت میلیون و ۹۷۹ هزار تومان تعیین و اعلام شد.

  یه گزارش رامسرنوین به نقل از بلاغ؛ بر اساس اعلام نماینده کارگران در شورای عالی کار هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری به حدود ۹ میلیون تومان در ماه افزایش یافته است. پس از برگزاری چهارمین نشست شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی، اعضا روی رقم سه میلیون و ۲۸۶ هزار تومان به عنوان هزینه اقلام خوراکی و غذایی کارگران به توافق رسیدند و مقرر شد در خصوص اقلام غیرخوراکی جلسه دیگری تشکیل شود.

  هادی ابوی؛ نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهار کرد: در این جلسه سهم مواد غذایی و خوراکی مشخص شد که ۳۶ درصد هزینه سبد معیشت را به خود اختصاص داده و ۶۴ درصد مابقی را غیرخوراکی‌ها از جمله هزینه مسکن و اجاره‌بها، درمان، آموزش، تفریحات و… شامل که با محاسبه آن حدود پنج میلیون و ۶۹۳ هزار تومان می‌شود و رقم هشت میلیون و ۹۷۹ هزار تومان به دست می‌آید.
  علی حسین رعیتی‌فرد؛ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی با اشاره به رقم هشت میلیون و ۹۷۹ هزار و ۸۲۰ تومان به عنوان هزینه سبد معیشت کارگران با محاسبه اقلام خوراکی و غیرخوراکی، برگزاری جلسات مستمر کمیته دستمزد و شورای عالی کار را حاصل همراهی و همکاری و تلاش شرکای اجتماعی دانست.

  وی پیش از این گفته بود: در تلاش هستیم هرچه سریع‌تر سبد معیشت خانوار تعیین و میزان تورم توسط بانک مرکزی اعلام شود تا بتوانیم برای رقم مزد ۱۴۰۱ کارگران به جمع‌بندی برسیم.
  به گفته مقامات کارگری، هزینه خوراکی‌ها در سبد معیشت کارگران نسبت به دی ماه سال قبل ۳۰ درصد افزایش یافته است. با توجه به اعلام رسمی هزینه سبد معیشت کارگران‌، این رقم به مرز ۹ میلیون تومان در ماه رسیده و می‌توان گفت نهایی شده است که در مقایسه با رقم شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومان سال قبل بیش از دو میلیون تومان بیشتر شده است.

  همچنین نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با تایید برآورد رقم هشت میلیون و ۹۷۹ هزار و ۸۲۰ تومان برای خانوار ۳٫۳ نفری کارگری گفت: بعد از هشت جلسه کمیته دستمزد کارگران که در ذیل شورای عالی کار تشکیل شده است، در مورد تعیین سبد معیشت میانگین یک خانوار کارگری اعدادی که از سوی وزارت اقتصاد و مرکز پژوهش‌های تأمین اجتماعی تعیین شده بود در شورای عالی کار به تصویب شرکای اجتماعی یعنی نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت رسید.

  محمدرضا تاجیک با اشاره به اینکه هشت جلسه کمیته دستمزد تشکیل شد، افزود: اگر تورم برای سال جاری ۴۰ درصد باشد باید سبد هزینه زندگی سال قبل خانوار کارگری یعنی شش میلیون تومان و ۹۰۰ هزار تومان مبنای محاسبه قرار گیرد نه اینکه بگوییم تورم ۴۰ درصدی بر روی حداقل مزد سال گذشته که دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود محاسبه شود..

  برچسب ها :