پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ , Tuesday 28 May 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 23540
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ دی, ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  برنامه‌ریزی برای صادرات ۸ میلیارد دلاری به روسیه

  رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: برنامه حداقلی را تعریف کرده ایم که بر اساس آن تا ۴ سال آینده صادرات ما به روسیه به ۷.۵ میلیارد دلار برسد یعنی ۱۵ برابر افزایش پیدا کند.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از شبکه خبر، علیرضا پیمان‌پاک رئیس سازمان توسعه تجارت در برنامه تیتر امشب چهارشنبه ۲۹ دی ماه شبکه خبر گفت: مراودات تجاری روسیه با دنیا حدود ۶۰۰ میلیارد دلار است، اما سهم ایران از واردات ۳۰۰ میلیارد دلاری روسیه، از حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار بیشتر نیست.

  پیمان پاک با بیان اینکه اقتصاد روسیه و ایران می‌تواند مکمل هم باشد، افزود: ایران ظرفیت خوبی در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی برای صادرات و تأمین کالاها و محصولات مورد نیاز روسیه دارد و می‌تواند بخش عمده‌ای از واردات ۸ میلیارد دلاری روسیه در بخش کشاورزی را تأمین کند.

  رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به لزوم فراهم شدن و توسعه زیرساخت‌های لازم برای صادرات افزود: برنامه ما افزایش دو برابری صادرات غیر نفتی کشور و رساندن آن به عدد ۷۰ میلیارد دلار است و ظرفیت‌های خوبی برای رسیدن به این هدف داریم.

  وی ضمن مهم شمردن طرح کریدور شمال – جنوب در توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه گفت: ما در حوزه‌های صنعت و کشاورزی و نفت و پتروشیمی و گردشگری ظرفیت‌های خوبی برای توسعه روابط و تقویت همکاری‌ها با روسیه داریم.

  مهدی امیری – کارشناس مسائل بین‌الملل نیز با تمجید از حرکت دولت سیزدهم در جهت متوازن سازی روابط خارجی گفت: امروز امکان طراحی توافق راهبردی جدید متناسب با وقایع و شرایط و تحولات روز با روسیه وجود دارد.

  امیری گفت: روابط با روسیه را باید در سطح سیاست و مناسبات بین الملل مورد توجه و ارزیابی قرار داد.

  این کارشناس با اشاره به جنگ سرد و پایان نظام دو قطبی در جهان افزود: کشورهای روسیه و چین و ایران همسویی و همراهی گفتمانی در نظام بین الملل دارند و سفر آقای رئیسی به روسیه هم در حقیقت موضع بازیگران منتقد نظام لیبرال و تک قطبی را تقویت می‌کند و نتایج راهبردی مهمی برای ایران و روسیه خواهد داشت.

  امیری افزود: با ظهور قدرت‌های نوظهور مثل چین، نقش آمریکا در نظام بین الملل به چالش کشیده شده است.

  این کارشناس روابط بین الملل با اشاره به سابقه ۳۰ ساله همکاری‌های امنیتی و راهبردی ایران و روسیه در منطقه گفت: ما باید در توسعه و تقویت روابط با روسیه متوازن عمل کنیم و لازم است که همکاری‌های ایران و روسیه توسعه یابد و تقویت شود.

  برچسب ها :