پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ , Wednesday 27 September 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 23083
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ مهر, ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  معاون وزیر صمت: قیمت جدید خودرو به زودی تعیین می‌شود

  معاون وزیر صمت گفت: بانک مرکزی تا پایان هفته نرخ تورم ‌بخشی را اعلام می‌کند که بر این اساس قیمت خودرو نیز به زودی مشخص می‌شود.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از بلاغ؛ محسن صالحی‌نیا در مورد زمان اعلام قیمت‌های جدید خودرو در کارخانه اظهار کرد: با توجه به اینکه قرار بود قیمت خودرو به صورت شش ماهه تغییر کند، در حال حاضر برنامه تغییر نرخ خودرو در دستور کار قرار گرفته است.
  رئیس‌هیئت عامل ایدرو ادامه داد: یکی از مؤلفه‌های اصلی تعیین قیمت خودرو، نرخ تورم‌بخشی است که در بازه‌های زمانی مشخص از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود. در این راستا طبق استعلامی که از بانک مرکزی گرفته‌ایم، نرخ تورم‌بخشی تا پایان هفته اعلام خواهد شد.
  صالحی نیا درخصوص اینکه با توجه به تغییر ریاست شورای رقابت، آیا تغییری در وضعیت قیمت گذاری خودرو نیز به وجود خواهد آمد؟ گفت: آقای شیوا؛ رئیس‌سابق شورای رقابت نظرات خود را داشت اما مهم آن است که شورای رقابت یک نهاد حقوقی بوده و به عنوان یک رکن حقوقی در تعیین قیمت خودرو نقش دارد و تغییر ریاست این شورا نمی‌تواند تأثیر خاصی بر قیمت‌گذاری داشته باشد.
  وی در مورد زمان اعلام قیمت‌های جدید نیز گفت: به محض دریافت نرخ تورم ‌بخشی از سوی بانک مرکزی، جلسات مربوط به بررسی تعیین قیمت برگزار و به زودی قیمت‌های جدید اعلام می‌شود.

  همچنین مهدی صادقی نیارکی؛ معاون وزیر صمت، طی پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: طی شش ماه نخست امسال تولید خودرو سه و چهار دهم درصد، اتوبوس ۱۰ درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت ۶۶ درصد رشد داشت اما تولید وانت ۱۳ درصد کاهش یافت. در پروژه نهضت ساخت داخل در سال ۹۹ سهم هر استان از ۲۱۱ اقلام گلوگاهی مشخص شد و برنامه نیز سه میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار بود که دو میلیارد دلار آن تأیید شد؛ یعنی در این بخش حدود ۷۰ درصد عملکرد داشتیم.

  وی ادامه داد: برنامه نهضت ساخت داخل برای امسال سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است که برنامه شش ماه نخست دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود. البته برنامه وزارتخانه و سازمان گسترش برای افق ۱۴۰۴ تولید سه میلیون دستگاه خودرو بود که از این میزان ۳۰ درصد سهم صادرات می‌شد. با این حال مشکلات ساختاری صنعت خودرو و مشکلات پیرامونی این صنعت آیا اجازه دستیابی به این هدف را می‌دهد؟.

  معاون وزیر صمت با بیان اینکه در صنعت قطعه‌سازی باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد، گفت: از بنگاهی که زیان‌دیده چطور توقع اصلاح ساختار، توسعه صادرات رقابت و سرمایه‌گذاری داریم؟ اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود که مهم‌ترین بخشِ پروژه‌های مربوط به خودرو است.
  صادقی نیارکی افزود: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت‌گذاری در زنجیره خودروسازی است. همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. اصلاح ساختار مدیریتی، نوسازی ناوگان تجاری، بهبود وضعیت صادرات و… هم جزو پروژه‌های وزیر صمت است.

  صادقی نیارکی با بیان اینکه در بخش ناوگان تجاری نیاز زیادی به اصلاح و بهبود فرایندها داریم چراکه ناوگان فرسوده هم شده‌اند، افزود: در مورد مشوق‌ها مثل مالیات و تسهیلات ارزان قیمت نیز نیاز به قانون داریم. البته تسهیلات با سود ۱۸ درصد در تورم کنونی خیلی غیرطبیعی نیست ولی برای همکاری در ارائه تسهیلات با سود کمتر آمادگی داریم.

  وی تاکید کرد: باید خودرویی داشته باشیم که در خارج بتوانیم بفروشیم؛ بنابراین تکلیف گیربکس اتوماتیک و مصرف سوخت و غیره باید مشخص شود.

  گفتنی است، از عجایب کشور ما قیمت گذاری دستوری برای کالاهای رفاهی همچون خودرو و رهاسازی قیمتی اقلام معیشتی همچون محصولات کشاورزی، غذایی، دارو، ساختمان مسکونی و از این قبیل است که بنیان آن در دولت قبل گذاشته شد.

  برچسب ها :