پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ , Tuesday 21 May 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 22861
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ شهریور, ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۲
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  برخی مفاسد اقتصادی ریشه در ضعف اداره اقتصادی کشور دارد

  رئیس مجلس با بیان اینکه اکنون ما در مدیریت و اداره اقتصادی کشور دچار بحران هستیم، گفت: برخی از مفاسد اقتصادی کنونی ریشه در ضعف اداره اقتصادی کشور دارد.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی با مسئولان ارشد قوه‌قضاییه در خصوص آسیب‌شناسی قضائی قوانین اقتصادی کشور، ضمن تأکید بر اینکه باید یک نگاه دقیق به تجربه پشت سر و مسائل خود داشته باشیم، گفت: به عنوان یک راوی که این مسیر ۴۰ ساله انقلاب اسلامی را طی کرده، می‌گویم که باید با دقت به مسائل پشت سر توجه کرد تا بتوانیم در گام دوم انقلاب، نتیجه درستی به دست آوریم.

  وی ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در بحث بقا، براساس همان اندیشه سیاسی و علم سیاست در جایگاه والایی قرار دارد و می‌توان به عملکرد آن نمره ۱۰۰ را از ۱۰۰ داد.

  رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نظامی که مبتنی بر سنت‌های الهی و خلاف تمام قدرت‌ها شکل گرفته و دشمنان برای براندازی این نظام از هر دشمنی و امکانات ممکن در داخل و خارجی استفاده می‌کنند، اما واقعیت آن است که اکنون نظامی مقتدر شکل گرفته و دشمنان ما به این موضوع معترف هستند.

  قالیباف با بیان اینکه ۳ مؤلفه ریشه این موفقیت بزرگ و عالی بقا و رشد نظام جمهوری اسلامی است، گفت: امام جامعه، امت یعنی مردم و شهروندان و همچنین باور امام و امت به سنت‌های الهی، سه مؤلفه است که باعث بقای جمهوری اسلامی شده است.

  وی افزود: از سوی دیگر بحث اداره کشور مطرح است و متأسفانه باید گفت که به دلیل سوء‌مدیریت‌ها به اداره کشور نمی‌توان نمره مناسب داد، زیرا به هیچ کدام از سه مؤلفه که موجب بقای نظام شده در اداره کشور توجه نشده است.

  رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز در حوزه‌های ساختاری، کارکردی و رفتاری دچار چالش‌های جدی هستیم، اگر برای این مسائل چاره‌اندیشی نکنیم، حتماً در گام دوم انقلاب دچار مشکلات بیشتری خواهیم شد.

  قالیباف با اشاره به همگامی سه قوه‌مقننه، مجریه و قضائیه گفت: هماهنگی سه قوه در امور کشور جای شکر دارد، و باید تلاش کنیم این هماهنگی منجر به هم‌افزایی شود و ان‌شاءالله با اتکا به آن بتوان مشکلات مردم را حل کرد.

  وی با بیان اینکه هماهنگی میان سه قوه در کشور لازم است، اما کافی نیست، ادامه داد: مهم‌ترین چالش کشور مباحث اقتصادی است که در حوزه اقتصادی بحث مفاسد اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، هر چند معتقدم اکنون ما در مدیریت و اداره اقتصادی کشور دچار بحران بیشتری هستیم و برخی از مفاسد اقتصادی کنونی هم ریشه در ضعف اداره اقتصادی کشور دارد.

  رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وضعیت منابع اقتصادی و مالی خوبی در کشور وجود دارد و اعداد و ارقام نیز این موضوع را نشان می‌دهد، همچنین ما در حوزه مدیران و افراد، اشخاص قابلی داریم، اما به دلیل ضعف مدیریت، مشکلات اقتصادی به وجود آمده است.

  قالیباف ادامه داد: تا زمانی که رویکردها، ضعف مدیریتی و نظارتی و کارکردی اصلاح نشود، اوضاع اقتصادی درست نخواهد شد.

  وی تأکید کرد: در صورت داشتن مدیریت صحیح، اقتصاد کشور را با وجود تحریم می‌توان در یک برنامه ۵ ساله به ثبات رساند.

  در این نشست علاوه بر رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، وزیر دادگستری، مدیرکل تدوین طرح و لوایح معاونت حقوقی قوه‌قضاییه، رئیس دیوان عدالت اداری، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و معاون وزارت دادگستری حضور داشتند.

  برچسب ها :