پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ , Saturday 24 February 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 2236
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ دی, ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۶
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  کدام نمایندگان مطهری را از پشت تریبون به پایین کشیدند؟

  سایت خبری پارسینه می نویسد :اتفاق امروز در مجلس از این جهت منحصربفرد بود که نطق رسمی یک نماینده در جلسه رسمی مجلس نیمه تمام ماند

  به گزارش نیمه پر ، علی مطهری امروز تنها چهره سیاسی رسمی در کشور است که از حصر می گوید؛ او معتقد است که ادامه حصر بدون حکم قضایی خلاف قانون اساسی است و این عقیده خود را در همه سخنرانی ها، نامه ها، مصاحبه ها و گفته ها و نگاشته های خود عنوان می کند.

  اما او در مجلس مخالفان زیادی دارد. تعداد زیادی از نمایندگان عضو جبهه پایداری و فراکسیون اصولگرایان و حتی بخشی از اعضای فراکسیون رهروان ولایت مجلس مخالف سرسخت او هستند و حتی پیش تر سخن از ابطال اعتبارنامه وی به دلیل همین مواضعش می زدند.

  امروز اما در مجلس روز دیگری بودٰ علی مطهری عقاید همیشگی اش در مورد حصر را این بار از تریبون رسمی مجلس و در قالب نطق رسمی خود مطرح کرد.

  او در نطق میان دستورش ادامه حصر را بدون حکم قضایی خلاف قانون اساسی دانست و گفت: «ادامه ی حصر را به زیان انقلاب اسلامی می دانم. معتقدم در این زمینه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و قوه قضاییه کوتاهی کرده است.»

  او البته تاکید کرد که تعلق خاطری به موسوی و کروبی ندارد و در انتخابات سال ۸۸ نیز به محسن رضایی رای داده اما به گفته خودش هدفش دفاع از رفتار اسلامی با منتقدان حکومت است.

  حرف های مطهری که به اینجا رسید نمایندگان با سر دادن شعار مرگ بر فتنه گر و مرگ بر منافق نطق مطهری را قطع کردند.

  در این میان و در حالی که انتظار می رفت رییس جلسه بتواند فضای ناآرام ایجاد شده در صحن علنی را کنترل و آرام کند، محمد حسن ابوترابی فرد نایب رییس مجلس که در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه را بر عهده داشت از نمایندگانی که به بخش هایی از سخنان مطهری انتقاد داشتند، خواست نظم جلسه را حفظ کنند و خطاب به مطهری گفت که آنچه در مورد موسوی و کروبی انجام شده با نهایت رافت و رحمت اسلامی و با توجه به مصالح ملی و بر اساس احکام قطعی شرعی انجام شده است.

  اما این تنش تا جایی ادامه یافت که ابوترابی فرد ناچار شد برای بازگرداندن آرامش به جلسه علنی دقایقی اعلام تنفس کنند.

  در این فاصله و تا آغاز مجدد جلسه مجلس نمایندگان زیادی از طیف مخالف مطهری دور وی حلقه زده بودند و از او می خواستند به صحبت هایش پایان دهد اما او مصر به اتمام دو دقیقه باقیمانده از نطقشٰ همچنان مقاومت می کرد تا جایی که آقامحمدی و کریمی قدوسی از نمایندگان تندروی اصولگرا او را به جبر و زور از تریبون پایین کشاندند.

  اتفاق امروز در مجلس از این جهت منحصربفرد بود که نطق رسمی یک نماینده در جلسه رسمی مجلس نیمه تمام ماند؛ موضوعی که برخی نمایندگان آن را توهین به آزادی بیان دانستند. ضمن اینکه عامل ممانعت از ادامه این نطق هیاهوی نمایندگان دیگر بود که اتفاق امروز مجلس به آن رسمیت بخشید.

  البته اینکه دقیقا پیروز این میدان چه کسی بود موضوعی قابل بررسی است و جای سوال دارد که آیا علی مطهری توانست حرف خود را به گوش مخالفانش برساند یا مخالفان توانستند او را متقاعد کنند که مجلس جای این حرف ها نیست و اجازه طرح این موضوع را به وی نمی دهند؟

  هر چه که هست امروز روز خوب پارلمان نبود…

  پارسینه /