پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ , Wednesday 27 September 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 22056
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ تیر, ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  روحانی: بهترین راه این است که ما از ویروس کرونا فاصله بگیریم

  رئیس جمهور گفت: بهترین راه این است که ما از ویروس فاصله بگیریم و در اجتماعات شرکت نکنیم.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در گزارش امروز دیدیم که برخی استان‌ها در زمینه بستری شدن بیماران کرونایی شرایط مناسبی ندارند و رو به افزایش است و در مسیر خیز هستند.

  وی تصریح کرد: از شرایط ایده آل آموزش فاصله گرفتیم. فکر می‌کردیم که شرایط به سمت آرام شدن است که همزمان با بحث انتخابات و عید فطر و سفرهای تابستانی و ورود ویروس هندی از مرزهای شرقی و جنوبی، کار سخت شد و امروز با خیز صعودی در سراسر کشور تقریبا مواجه هستیم.

  روحانی تاکید کرد: ما تلاش می کنیم مرز را کنترل کنیم که در سرعت ورود، موثر است اما هر چقدر تلاش کنیم باز ویروس وارد کشور می شود.

  وی تاکید کرد: تزریق واکسن نباید عاملی باشد که مردم فکر کنند پروتکل‌های بهداشتی را کنار بگذارند، البته اگر ۲ دز واکسن تزریق شود، در کاهش مرگ و میر بسیار موثر است اما اینچنین نیست که حتما جلوی ابتلا را بگیرد. برای اینکه این ویروس مرتب جهش پیدا می‌کند، ابتلا و مشکل خواهد بود و ما حتماً باید از وسایل بهداشتی استفاده کرده و پروتکل‌ها را مراعات کنیم.

  رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها، بعد از واکسیناسیون پروتکل‌ها را کنار گذاشتند، الان پشیمان شدند و  دوباره به مردم توصیه می‌کنند از واکسن استفاده کنند و از اجتماعات پرهیز ‌کنند.

  روحانی تاکید کرد: اگر در آینده قادر باشیم تمام مردم را واکسینه کنیم، اگر کشورهای اطراف ما و منطقه یا حتی در جهان کشورهایی باشند در آنجا کرونا باشد، باز هم ممکن است که به کشور سرایت کند. ‌

  رئیس جمهور تاکید کرد: مصونیت کافی زمانی است که واکسیناسیون در همه کشورها انجام بگیرد. به همین دلیل کشورهای اروپایی در سطح وسیعی از واکسن استفاده کردند. اما چون کشورهای دیگر در اطراف آنها یا کشورهای آفریقایی یا کشورهای آمریکای لاتین استفاده نکردند دومرتبه این ویروس جهش یافته وارد این کشورها شده است. البته شاید مرگ و میر به صورت قبل نیست اما ابتلا و اشغال تخت هست و مشکلاتی به وجود می آورد.

  وی گفت: باید همه توان خود را به کار بگیریم که جلوی عادی انگاری در جامعه گرفته شود. مردم احساس کنند که این ویروس و چرخه انتقال و سرایت وجود دارد. این بیماری همچنان می‌تواند برای مردم خطرناک باشد بنابراین همه باید به پروتکل‌ها عمل کنیم.

  رئیس جمهور بیان داشت: زمان مصونیت از این ویروس زمانی است که کل مردم جهان بتوانند از واکسن استفاده کنند که چون تا آن زمان فاصله زیادی است باید خود را برای زندگی طولانی مدت در شرایط کرونایی و اجرای همه پروتکل‌ها آماده کنیم.

  رئیس جمهور با اشاره به مشکلات ایجاد شده توسط ویروس کرونا در کشور، ادامه داد: بهترین راه این است که ما از ویروس فاصله بگیریم و در اجتماعات شرکت نکنیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم. بطور کلی در کشور ۴۸ درصد پروتکل‌ها رعایت می‌شود.

  روحانی افزود: حضور طولانی ویروس کرونا در بخشی از کشور و انتقال به بخش دیگر به طور طبیعی با یک جهشی مواجه است. ویروس در استانی می‌ماند و به استان دیگر منتقل می شود که خود آن به معنی جهش داخلی است. اگر بخواهیم به طور کلی از این ویروس فاصله بگیریم باید در داخل کشور در استان‌های مختلف کاملا باید از این ویروس جدا شده باشیم و از طرف دیگر کشورهای همسایه و جهان هم باید شرایط مناسبی داشته باشند.

  وی ادامه داد: ما همه تلاش خود را انجام می دهیم، مرز را کنترل می کنیم که اینها در سرعت ورود موثر است اما به هر حال از جایی وارد می شود. در استان‌ها تلاش می‌کنیم که سفری انجام نشود اما با فاصله زمانی از استانی به استان دیگر دومرتبه منتقل می‌شود. همه تلاش ها انتشار را به تعویق می اندازد اما اصل انتشار و انتقال و حتی جهش را متاسفانه در سراسر کشور به صورتی شاهد هستیم.

  رئیس جمهور تصریح کرد: رعایت پروتکل‌ها پایین است، ویروس هندی هم وارد شده، تابستان هم هست. در این شرایط اگر اجتماعات و دور همی‌ها هم باشد و در رستوران‌ها مراعات نشود، پیداست چه مشکلاتی برای مردم به وجود می‌آید. راه حل اصلی برای اینکه از جان مردم حفاظت شود، فاصله گرفتن از ویروس است و این موضوع همیشه باید به عنوان یک دستور مهم مراعات شود.

  وی خاطر نشان کرد: در این هفته ۶ تا ۷ میلیون دوز واکسن وارد کشور می شود. در یکی دو هفته آینده می‌توانیم ده میلیون دوز واکسن در اختیار داشته باشیم. به وعده خود مبنی بر واکسیناسیون همه ۶۵ سال به بالاها تا پایان دولت عمل می کنیم.

  رئیس جمهور اظهار داشت: در مرداد ماه مقداری تولید ذر داخلی هم می‌توانیم استاده کنیم. بدین ترتیب در یکی دو هفته‌ آینده حدود ده میلیون دز در دسترس داشته و تزریق کنیم و اگر در اختیار باشد تزریق آن هم در ظرف دو سه هفته می تواند انجام شود.

  روحانی خاطر نشان کرد: عیدفطر، انتخابات و سفرهای تابستانی کار مبارزه با کرونا را سخت کرد. از آنها مهم‌تر ورود ویروس هندی بود که از مرزهای شرقی و جنوبی وارد شد و کار را به مراتب سخت تر کرد و امروز با یک خیز صعودی در سراسر کشور مواجه هستیم.

  رئیس جمهور گفت: برای بحث مدارس هم امیدواریم شرایطی باشد که در مهرماه گشایش صورت گیرد، واکسن برای آموزش و پرورش و معلمین هم مدنظر قرار دادند، برای اساتید دانشگاه و همچنین برای عشایر و گروه‌هایی که اعلام شده آنها هم از واکسن استفاده خواهند کرد.

  رئیس جمهور تاکید کرد: تاکنون بیش از ۷ میلیون واکسن تزریق شده و ۲ میلیون دُز دیگر نیز توزیع شده که تزریق می شود. زمان مصونیت از این بیماری زمانی است که کل مردم جهان واکسن بزنند.

  برچسب ها :