پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ , Wednesday 17 April 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 21842
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ خرداد, ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۵
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار > گزارش و گفتگو > ویژه ها
 •   

  جشن شیردوشان رامسر ، احیای سنت های کهن در سرزمین شمالی

  جشن شیردوشان رامسر مظهر سادگی و شکرگزار بودن روستاییان است.

  به گزارش رامسرنوین ، هر جایی تاریخی دارد و هر تاریخی، سرگذشتی. گذشته را باید پیش چشم داشت و دید، اما به آن تکیه نکرد. شادی هایش را با لبخند ورق زد و غم هایش را در گورستان تاریخ به خاک سپرد و هر از گاهی برای آرامش روحش فاتحه ای خواند تا هیچگاه برنگردد. تاریخ، ما را نمی سازد، ما بنایش می کنیم و شاید به همین دلیل، دست از آن نمی شوییم و هر از چند گاهی تکرارش می کنیم، انسان هیچگاه از چیزی که ساخته دست نمی کشد.

  آیین های سنتی و جشنواره ها نیز بخشی از تاریخی هستند که برای خودمان می سازیم و برای آیندگان به جا می گذاریم. خرداد نزدیک است و جشن شیردوشان رامسر در چند قدمی. جشنواره شیردوشان که به دودوشان نیز معروف است، هرساله در اوایل ماه خرداد همراه با جشن و شادی در ارتفاعات رامسر برگزار می گردد.

  مراسم شیردوشان درواقع، نوعی آیین شگرگزاری از نعمت هایی است که خدا در اختیار روستاییان قرار داده است. با همگردی همراه باشید.

  آبادی اشکورات از ارتفاعات زیبا و سرسبز رامسر محسوب می شود و اشکور علیا هرساله پذیرای افراد محلی و نیز گردشگرانی است که به دیدن این آیین کهن و سنتی می روند. روستا همیشه مظهر سادگی و پاکی بوده و مردمانش به خدا نزدیک تر. کسی چه می داند، زندگی در ارتفاعات آن ها را به این مقام رسانده یا به سبب ذات بی آلایششان برای زندگی در ارتفاعات برگزیده شده اند.

  جشن شیردوشان رامسر نیز یکی دیگر از مظاهر سادگی و شکرگزار بودن روستاییان است. دام ها و گله ها هرسال باید از اوایل خرداد شروع به چرا در مراتع کنند، زیرا در این زمان، ۳۰ تا ۴۰ درصد علوفه موجود، گل می دهند و پیش از آن موقع، شیره گیاهی خام موجود در علوفه ها باعث بیماری دام ها می گردد.

  همزمان با آغاز چرای دام ها در مراتع، جشنواره شیردوشان نیز شروع می شود. کسی که مسئولیت اصلی نگهداری از دام های گله داران را به عهده دارد، سرگالش خوانده می شود. او دام ها را به چرا می برد و پس از بازگشت، دام ها دو بار دوشیده می شود. دلیل نام گذاری مراسم شیردوشان به نام “دودوشان” نیز همین است. پس از بار دوم، شیرها توزیع می شوند و سرگالش متعهد می شود که در ازای شیری که گرفته، در پایان فصل چرا، مقداری کره حیوانی، کشک، دوغ و ماست تحویل گله داران دهد.

  پس از پایان بخش اصلی مراسم شیردوشان، طبق معمول تمامی آیین های رامسری رامسر، مسابقات مختلفی از جمله طناب کشی و کشتی محلی برگزار می شود و به نفرات برتر جوایزی اهدا می شود و برنامه های شادی مانند ساز و آواز و رقص محلی نیز در پایان انجام می شود. جشنواره شیردوشان رامسر در  اوایل خرداد در اشکور انجام می شود. منطقه بکر اشکور در ۱۲۰ کیلومتری شهر رامسر واقع شده و حدود سه ساعت با این شهر زیبا فاصله دارد.

  برچسب ها :