پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ , Sunday 21 July 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 21125
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اسفند, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  اختلاف وزارت بهداشت و هلال احمر بالا گرفت؛

  هلال احمر: واکسن چینی کرونا وارد می‌کنیم/ وزارت بهداشت: هلال احمر مجوز واردات واکسن ندارد

  درحالی که مسوولان جمعیت هلال احمر از واردات ۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونا تا پایان سال خبر می‌دهند مسوولان سازمان غذا و دارو می‌گویند این سازمان هیچگونه مجوزی برای واردات واکسن کرونا دریافت نکرده است.

  به گزارش http://ramsarnovin.irرامسرنوین به نقل از بلاغ، موضوع تامین واکسن کرونا این روزها به یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های مردم و مسوولان تبدیل شده است و روزانه اخبار جدیدی درباره وضعیت واردات و تولید واکسن کرونا در رسانه‌ها منتشر می‌شود، چندی پیش بود که محمدحسن قوسیان مقدم سخنگوی جمعیت هلال احمر، در ارتباط با ورود ۱۵۰ هزار دوز واکسن کرونای شرکت فایزر توسط انجمن خیرین ایرانی مستقر در آمریکا گفته بود که  «بنابر هماهنگی‌های انجام شده قرار است این تعداد واکسن کرونا از طریق مرز در اختیار هلال احمر قرار بگیرد».

  وی درباره زمان ورود و توزیع ۱۵۰ هزار دوز واکسن کرونای اشاره شده توضیح داده بود «زمان دقیقی هنوز نمی‌توان اعلام کرد و به محض دریافت این واکسن‌ها؛ جمعیت هلال احمر براساس سیاست‌های بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عمل خواهد کرد».

  اما دیری نپایید که این موضوع با واکنش نمایندگان مجلس مواجه شد و این سوال در اذهان عمومی شکل گرفت که این واکسن‌ها توسط چه افرادی و چگونه به کشور انتقال خواهد یافت؟ و ایا هلال احمر مجوز واردات این واکسن‌ها را دریافت کرده؟ و سلامت و کیفیت این واکسن‌ها قرار است چگونه بررسی شود؟

  *انتقاد از اقدام هلال احمر

  در همین راستا زهره الهیان نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور از واردات این واکسن‌ها به شدت انتقاد کرد و نوشت « در روزهای اخیر خبر ورود ۱۵۰ هزار واکسن از شرکت فایزر که گفته می‌شود توسط برخی از خیّرین خریداری و به ایران اهدا شده است نگرانی‌ها و سؤالات جدی را در خصوص این اقدام تأمل‌برانگیز ایجاد کرده است.

  این واکسن هنوز در مرحله آزمایش انسانی است بسیاری از عوارض و مسائل مربوط به ایمنی آن مشخص نشده است. ورود آن به کشور از طریقی غیر از وزارت بهداشت (اهدایی خیرین! و از طریق هلال احمر) آن هم به‌اندازه تزریق برای ۷۵ هزار نفر چه آورده‌ای برای کشور می‌تواند داشته باشد، درحالی که در شرایط فعلی نیاز کشور ۱۲۰ میلیون دوز واکسن  است؟ آیا این کار جز این معنی به ذهن متبادر می‌کند که شرکت قصد دارد این دارو را بر روی مردم ایران آزمایش کند؟

  تعداد واکسن‌های اهدایی ۱۵۰ هزار عدد می‌باشد که با توجه به نیاز به ۲ دوز واکسن برای هر فرد، تنها برای ۷۵ هزار نفر واکسن تزریق خواهد شد. با توجه به جمعیت بیش از ۸۵میلیونی کشور، تزریق این تعداد واحد چه‌تأثیری بر پیشگیری و کنترل کرونا در کشور خواهد داشت؟! و چه‌دلیلی برای ورود این واکسن‌ها می‌تواند وجود داشته باشد؟

  در حالی که شرکت اهداکننده واکسن (فایزر) سابقه خوبی در تولید واکسن به‌خصوص واکسن کووید۱۹ ندارد و گزارشات متعددی مبنی بر واکنش‌های آلرژیک و فوت و ناهنجاری‌های خاص بعد از تزریق واکسن این شرکت گزارش شده است و در حال حاضر این شرکت تخلف‌های کلانی را نیز در کارنامه خود دارد و به‌عنوان یک شرکت که به‌شدت دنبال مقاصد اقتصادی است شهرت دارد».

  *واردات واکسن فایزر منتفی شد

  پس از انتقادها از خرید واکسن آمریکایی، رهبر معظم انقلاب نیز در یک سخنرانی به صراحت اعلام کردند که تامین واکسن کرونا از کشورهای انگلیس و آمریکا ممنوع است، موضوعی که منجر به لغو واردات واکسن توسط هلال احمر شد و سخنگوی جمعیت هلال احمر با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره ممنوعیت ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور، گفت که «ورود ۱۵۰ هزار دوز واکسن کرونا شرکت فایزر از آمریکا توسط هلال احمر منتفی شده است».

  *واردات واکسن چینی

  اما چند روز قبل کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر در خصوص واردات واکسن کرونا اظهار داشت: «در حال حاضر هلال احمر پیگیر واردات واکسن کرونا از کشور چین است. پس از واردات واکسن روسی نیز پیگیری‌های جدی برای واردات این واکسن آغاز شده است. فعلاً در حال انجام هماهنگی‌های لازم برای واردات این واکسن هستیم و تا پیش از پایان سال جاری واکسن وارد کشور خواهد شد. هلال احمر به تدریج با هماهنگی وزارت بهداشت، اقدامات و تبادلات بین‌المللی لازم برای واردات واکسن کووید ۱۹ از این کشور انجام خواهد داد.

  هلال احمر در واردات واکسن روسی نقشی نداشته اما برای دیگر واکسن از کشورها و منابع دیگر در حال فعالیت هستیم. به علاوه هلال احمر در بحث توزیع و واکسیناسیون سراسری در کشور، با حوزه‌های بهداشتی همکاری خواهد داشت. در خصوص واردات واکسن کووکس نیز هلال احمر نقشی ندارد و نقش اصلی ما در واردات واکسن چینی است».

  *مجوز مصرف اضطراری واکسن کرونای چینی در ایران صادر شد

  اظهارات همتی درحال مطرح می‌شود که کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در اینباره گفت «واردات واکسن به کشور منوط به اخذ مجوز از کمیسیون تشخیص صلاحیت دارو و مواد بیولوژیک سازمان غذا و داروست. مجوز مصرف اضطراری مشروط واکسن کرونای چینی صادر شده است. در مرحله اول ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم اهدایی توسط چین به ایران به کشور وارد می‌شود، مجوز واردات واکسن از کشور چین برای هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی صادر شده است».

  *هلال احمر مجوز واردات واکسن دریافت نکرده است

  سید حیدر محمدی مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز با بیان اینکه طی روزهای گذشته واکسن‌های آسترازنکا و بهارات هند روز گذشته مجوز مصرف اضطراری از کمیسیون ماده بیست وزارت بهداشت دریافت کرده‌اند اظهار داشت: واکسن چینی هنوز توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده است.

  متاسفانه برخی از مسوولان بدون اطلاع از جزئیات واردات واکسن اقدام به اظهار نظر می‌کنند غافل از اینکه هر واکسنی برای واردات باید از سازمان غذا و دارو مجوز بگیرد و همچنین نهاد وارد کننده باید مجوز واردات واکسن را از سازمان غذا و دارو دریافت کند، هلال احمر تاکنون مجوز واردات واکسن را از سازمان غذا و دارو دریافت نکرده است».

  برچسب ها :