پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ , Sunday 21 April 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 20124
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ آذر, ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۰
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار > سیاسی > ویژه ها
 •   

  روانچی:

  غرب باید سیاسی‌کاری در برخورد با سلاح شیمیایی را کنار بگذارد

  نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: سیاسی کاری در برخورد با موضوعات مرتبط با سلاح‌های شیمیائی اعتبار کنوانسیون و سازمان منع سلاح های شیمیائی را خدشه دار کرده و غرب باید به رویه غیرحرفه ای و مبتنی بر اغراض سیاسی خود در این زمینه پایان دهد.

  به گزارش رامسر نوین به نقل از ایسنا ، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل که در نشست روز جمعه‌ شورای امنیت در مورد پرونده شیمیایی سوریه سخنرانی می کرد، گفت ایران قربانی اصلی استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی در دوره معاصر است که کشورهای غربی در تولید آن به صدام کمک کردند و وقتی هم او به صورت گسترده از این سلاح علیه شهروندان ایران و سپس اتباع عراق استفاده کرد، هیچ اقدامی در مقابل وی انجام ندادند.
  وی افزود به همین خاطر، ایران بیشتر از هر کشوری هم به ماهیت غیرانسانی این سلاح ها و هم به آثار زیانبار سیاسی کاری در برخورد با آنها واقف است.
  روانچی اضافه کرد از این رو، ایران استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکان و زمان و تحت هر شرایطی را محکوم می‌کند و خواستار اجرای کامل، مؤثر و غیرتبعیض آمیز کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی و تقویت اعتبار سازمان ذیربط است.
  نماینده دائم کشورمان اضافه کرد مایه بسی تأسف است که طی چند سال اخیر، کشورهای غربی برای پیشبرد اهداف خود در ارتباط با پرونده شیمیایی سوریه، در شورای امنیت و سازمان منع سلاح های شیمیایی مبتنی بر اغراض سیاسی خویش برخورد می کنند.
  وی افزود نتیجه این اقدامات، ایجاد اختلاف در شورای امنیت و سازمان منع سلاح های شیمیایی در برخورد با استفاده از این سلاح های غیرانسانی و در نتیجه خدشه دار شدن اعتبار این نهادها است.
  این دیپلمات ارشد ایرانی گفت این رویه، سابقه بسیار خطرناکی را در برخورد با موضوعات مرتبط با سلاح‌های شیمیایی ایجاد می کند و باید به آن پایان داده شود.