پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ , Sunday 26 May 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 19875
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۲
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  وقتی در یک زمان ۲ بار سرما می‌خوریم

  این بدشانسی دوگانه زمانی است که داشتن یک عفونت، بدن فرد را برای دریافت هر نوع دیگری از عفونت دوم مستعدتر می‌سازد، زیرا قدرت دفاعی بدن افت می‌کند؛ بنابراین سیستم ایمنی تلاش خود را برای مبارزه با یک عفونت به خرج می‌دهد و آن یکی به قوت خود باقی می‌ماند.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، زمستان است و بازار سرماخوردگی داغ داغ. وقتی سرما شما را از پای درآورده باشد، احتمالاً آخرین چیزی که به فکر شما می‌رسد، خوردن یک سرمای دیگر است!به نقل از سلامت نیوز اما باید خودتان را آماده کنید، زیرا به گفته کارشناسان دور از ذهن نیست که در یک زمان، دو مرتبه سرما بخورید.

   

  وقتی در زمان ۲ بار سرما می‌خوریم

   

  محققان با مطالعه روی افرادی که دچار راینو ویروس یا نوع دیگری از ویروس تنفسی شده بودند شواهدی پیدا کردند که نشان می‌داد برخی از این افراد در آن واحد دچار ویروس دومی نیز بودند. به گفته سرپرست تیم تحقیقاتی در دانشگاه واشنگتن، حق دارید اگر برای احتمال داشتن عفونت ویروسی مضاعف احساس بدتری از زمانی که تنها یک سرماخوردگی گریبانگیرتان کرده است داشته باشید. اما خبر خوب این است که شاید هیچ تفاوتی را در بدن خود احساس نکنید.

  این موضوع واقعاٌ به ترکیبی از ویروس‌هایی که شما دارید وابسته است. برای مثال، اگر مبتلا به دو راینو ویروس شده باشید، این دو عفونت احتمالاً علائم مشابهی تولید می‌کنند و بعید نیست که شما متوجه هیچ تفاوتی با داشتن یک سرماخوردگی نشوید. از سوی دیگر، اگر هم با یک ویروس سرماخوردگی و هم یک ویروس آنفولانزا غافلگیر شده باشید، ممکن است این ویروس‌ها بدن شما را به شیوه‌های متفاوت تحت تأثیر قرار دهد و احساس بدتری به شما دست دهد.

  این بدشانسی دوگانه زمانی است که داشتن یک عفونت، بدن فرد را برای دریافت هر نوع دیگری از عفونت دوم مستعدتر می‌سازد، زیرا قدرت دفاعی بدن افت می‌کند؛ بنابراین سیستم ایمنی تلاش خود را برای مبارزه با یک عفونت به خرج می‌دهد و آن یکی به قوت خود باقی می‌ماند. برای مثال، خیلی شایع است که بچه‌هایی که سرماخورده اند دچار عفونت باکتریایی گوش نیز شوند. این موضوع به شخص بستگی دارد. بعضی افراد که در سیستم خود یک ویروس دارند کمتر احتمال دارد که مبتلا به ویروس دوم شوند.

  به هرحال، آنچیزی که تعیین می‌کند دقیقاً چقدر احساس بیماری کنید تعداد ویروس‌های بدنتان نیست بلکه میزان استقامت سیستم ایمنی شما در پاسخ به آن است. گاهی اوقات واقعاً خوب است که به مدت ۲۴ ساعت احساس خیلی خیلی بدی داشته باشید. شاید احساس بدتری داشته باشید، چون ذخیره انرژی بیشتری را باید برای مقابله با دو عفونت صرف کنید.

  با این حال تقریباً غیرممکن است که بتوان گفت: آیا دچار دو سرماخوردگی در یک زمان هستید یا خیر. اگر به وقت بهبود یافتن از یک سرماخوردگی علائم جدید ظهور کنند می‌تواند نشانه عفونت دوم باشد. اما اگر عفونت‌ها مشابه باشند به راحتی نمی‌توان گفت. مهم این است که یادمان باشد بدن ما هر روز با میکروب‌های بسیاری در تماس است. برخی از آن‌ها قوی‌تر هستند و می‌تواند سیستم‌های ما را مختل کنند. اما این بدن شما است که می‌تواند به خوبی از پس عفونت‌ها برآید.