پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ , Friday 19 July 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 19699
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  داریوش شایگان در بیمارستان بستری شد

  داریوش شایگان عصر امروز پنجشنبه ۵ بهمن ماه به علت عارضه سکته مغزی در بیمارستانی در تهران بستری شده است. وی در حال حاضر در بخش‌ای سی یو بیمارستان بستری شده است.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، داریوش شایگان، مترجم و نویسنده به علت سکته مغزی در بیمارستان بستری شد.
  داریوش شایگان عصر امروز پنجشنبه ۵ بهمن ماه به علت عارضه سکته مغزی در بیمارستانی در تهران بستری شده است. وی در حال حاضر در بخش‌ای سی یو بیمارستان بستری شده است.

  داریوش شایگان متولد سال در شهر تهران است. او در تهران به مدرسهٔ کاتولیک «سن‌لویی» که دروسش به زبان فرانسه تدریس می‌شد رفت و بعد از آن برای تحصیل به خارج از کشور رفت و با اخذ درجه دکترا در رشته هندشناسی در سال ۱۳۴۷ به ایران بازگشت و به تحقیقات خود پیرامون ادیان به‌ویژه ادیان هندی ادامه داد که حاصل آن کتابی دو جلدی بود به نام «ادیان و مکتب‌های فلسفی هند» که از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر شد.

  شایگان پیش از آن دیدگاه‌های نظری‌اش را در کتاب «آسیا در برابر غرب» منتشر ساخته بود که همچنان از کتاب‌های مهم در حوزه اندیشه معاصر ایرانی است. او همچنین چند سال بعد کتاب «بت‌های ذهنی و خاطره‌های ازلی» را انتشار داد

  «تصوف و هندوئیسم» (آیین هندو و عرفان اسلامی بر مبنای کتاب مجمع البحرین نوشته داراشکوه ترجمه به فارسی توسط جمشید ارجمند)، «افسون زدگی جدید، هویت چهل تکه و تفکر سیار»، ترجمه فاطمه ولیانی، «بینش اساطیری»، (نشر اساطیر)، «پنج اقلیم حضور» (نشر فرهنگ معاصر)، «در جستجوی فضا‌های گمشده» (نشر فرزان روز)، «نگاه شکسته»، ترجمه علیرضا منافزاده، نشر فرزان روز از دیگر آثار او به شمار می‌رود.

  علاوه بر آثاری که شایگان نوشت دو کتاب مهم نیز به زندگی و آثارش پرداخته‌اند که اولی «زیر آسمان‌های جهان» است که گفت: وگویی بلند است از سوی رامین جهانبگلو که با شایگان انجام شده و انتشارات فرزان روز منتشر کرده است.

  «آمیزش افق‌ها» کتاب دیگری است که گلچین و منتخبی از آثار گذشته شایگان است که به کوشش محمد منصور هاشمی به همراه مقدمه‌ای طولانی از سوی نشر فرزان روز منتشر شده است. از آخرین کتاب‌های منتشر شده شایگان می‌توان به کتاب «در جست وجوی فضا‌های گمشده» و کتاب «پنج اقلیم حضور» اشاره کرد.