پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ , Saturday 24 February 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 19083
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ دی, ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  رکوردشکنی قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۷

  روند صعودی قیمت نفت در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۷ که به لطف توافق اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیر اوپک برای کاهش تولید نفت تحقق یافت، بر بازار صادرات نفت ایران تاثیر مثبتی بر جای گذاشت.

   به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، رکوردشکنی قیمت نفت ایران در آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۱۷ میلادی با ثبت نرخ ۶۵ دلار و ۷۷ سنت برای هر بشکه نفت سبک کشور همراه شد، در حالی که کمترین بهای این محصول مربوط به بیست و سوم ژوئن (دوم تیرماه) با رقم ۴۲ دلار و سه سنت بود.

  روند صعودی قیمت نفت در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۷ که به لطف توافق اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیر اوپک برای کاهش تولید نفت تحقق یافت، بر بازار صادرات نفت ایران تاثیر مثبتی بر جای گذاشت.

  کاهش یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه عرضه نفت شامل یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه توسط اوپک و ۶۰۰ هزار بشکه توسط غیر اوپک، باعث جلوگیری از عرضه نفت مازاد به بازار و کاهش ذخایر این کالای راهبردی در بازارهای جهانی و به تبع آن افزایش قیمت شد.

  بررسی ها نشان می دهد میانگین قیمت نفت ایران در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶، افزایش بیش از ۱۱ دلاری را تجربه کرده است.

  به گزارش شنبه تارنمای وزارت نفت، قیمت نفت سبک ایران در سی ام دسامبر ۲۰۱۷ (نهم دی امسال) نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲ دلار و ۴۶ سنت برای هر بشکه افزایش یافت.

  آن زمان قیمت نفت سبک ایران ۵۳ دلار و ۳۱ سنت برای هر بشکه بود که این رقم در سال ۲۰۱۷، ۶۵ دلار و ۷۷ سنت برای هر بشکه ثبت شد.

  میانگین قیمت نفت سبک ایران در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۱ دلار و در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۲ دلار و ۳۶ سنت برای هر بشکه بود که نشان دهنده افزایش ۱۱ دلار و ۳۶ سنتی است.

  همچنین قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به بیست و نهم دسامبر (هشتم دی‌ماه امسال) یک دلار و ۹۷ سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به ۶۲ و ۹۸ سنت برای هر بشکه رسید. این رقم در سی ام دسامبر سال ۲۰۱۶، ۵۲ دلار و ۸۴ سنت برای هر بشکه بود.

  میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، به ترتیب ۳۹ دلار و ۸۹ سنت و ۵۱ و ۷۱ سنت ثبت شد.

  قیمت سبد نفتی اوپک نیز به ۶۳ دلار و ۹۹ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته یک دلار و ۸۲ سنت افزایش یافت؛ میانگین قیمت سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۲ دلار و ۴۳ سنت برای هر بشکه بود.

  قیمت نفت خام شاخص دبلیو.تی.آی آمریکا در هفته منتهی به بیست و نهم دسامبر، ۲ دلار و ۱۰ سنت افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۹۷ سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت خام دبلیو.تی.آی آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۵۰ دلار و ۸۲ سنت ثبت شد.

  در هفته مورد بررسی قیمت نفت خام شاخص برنت با یک دلار و ۶۲ سنت افزایش به ۶۵ دلار و ۶۶ سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت نفت خام برنت نیز در سال ۲۰۱۷، ۵۴ دلار و ۱۷ سنت برای هر بشکه بود.

  قیمت نفت خام شاخص‌های دوبی و عمان نیز به ترتیب ۶۳ دلار و ۷۸ سنت و ۶۳ دلار و ۴۹ سنت برای هر بشکه بود که نسبت به هفته گذشته به ترتیب یک دلار و ۹۴ و یک دلار و ۵۹ سنت افزایش نشان می‌دهد.

  میزان صادرات نفت ایران اکنون حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز است که حدود ۶۰ درصد آن به بازارهای آسیا و بقیه به کشورهای اروپایی صادر می شود.