پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ , Monday 17 June 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 18841
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ دی, ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  جهانگیری یک سند را برای اجرا ابلاغ کرد

  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ رابه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.

   به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، معاون اول رئیس‌جمهور یک سند را برای اجرا به دستگاه اجرایی ابلاغ کرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ رابه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.

  سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ با هدف ارتقای اثرگذاری فناوری نانو در بهبود کیفیت زندگی و دستیابی به جایگاه پنجم جهان در تولید علم نانو و جایگاه پانزدهم درثبت اختراعات نانو در دفاتر معتبر جهانی ، کسب سهم یک تا دو درصدی از بازار جهانی فناوری نانو و ایجاد جایگاه شغلی برای هشتاد هزار نفر ابلاغ شده است.

  در این سند شاخص‌های کلانی به لحاظ رتبه علمی و فناوری تعریف شده است که به‌ موجب آن تا سال ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی ایران باید ۲ درصد از بازار جهانی در حوزه فناوری نانو را در اختیار داشته باشد و ۸۰ هزار شغل تخصصی در این حوزه ایجاد کند.

  همچنین به منظور گسترش کاربرد و ایجاد کشش بازار برای محصولات مبتنی بر فناوری نانو و با توجه به تأثیرات این فناوری در ارتقای کیفیت و ارزش افزوده محصولات، افزایش عمر تجهیزات و ماشین آلات، افزایش راندمان تولید و صرفه جویی و کاهش هزینه ها و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی، مقرر شد دستگاه های اجرایی بررسی و تایید محصولات فناوری نانو ساخت داخل با فناوری بومی و خرید هدفمند این محصولات را در اولویت قرار دهند.

  بر این اساس، هیات وزیران برای هریک از وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان ملی استاندارد و گمرک جمهوری اسلامی ایران تکالیفی را در جهت خرید محصولات نانو ساخت داخل با فناوری‌ بومی برای گسترش کاربرد فناوری نانو در صنایع مرتبط تعیین کرد.

  جزئیات کامل این مصوبه را در اینجا بخوانید.