پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ , Saturday 2 December 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 18783
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ دی, ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۷
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  کیفیت هوای ۱۰ استان کشور باز هم ناسالم شد

  شاخصهای اندازه‌گیری دستگاههای سنجش کیفیت هوای مرکز کنترل و پایش محیط زیست نشان می‌دهد که کیفیت هوای ۱۰ کلان‌شهر کشور طی ۲۴ ساعت گذشته در شرایط ناسالم قرار گرفت.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلان‌شهرها و مراکز استانها در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به عصر امروز (دوشنبه یازدهم دی ماه) را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد.

  بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون و آلاینده‌های جوی به ترتیب در کلان‌شهرهای اصفهان، تهران، کرج، اهواز، بجنورد، قم، مشهد، شیراز، اراک و قزوین بیشتر از حد انتظار وجود داشته است.

  عدد شاخص ذرات معلق و آلایندگی در اصفهان ۱۸۸، تهران ۱۵۲، کرج ۱۴۵، اهواز ۱۳۲، بجنورد ۱۳۱، قم ۱۲۵، مشهد ۱۲۲، شیراز ۱۱۲، اراک ۱۱۲ و  قزوین ۱۰۳  شد که بر همین اساس کیفیت هوای اصفهان و سپس تهران در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت و گروههای حساس یا بیماران نباید در این مراکز استانهای ذکر شده تردد داشته باشند.

  طبق گزارشهای به‌دست‌آمده ۱۲ مرکز استان، شرایط مناسب‌تری را داشتند و کیفیت هوای آنها در شرایط سالم قرار گرفت و ساکنان این استانها به‌سبب وزش باد موقتی و عدم وارونگی دما هوای بهتری را استنشاق کردند.

  اما کیفیت هوای دو مرکز استان کشور در شرایط پاک قرار گرفت که رشت با شاخص ۲۹ پاک‌ترین مرکز استان کشور نام گرفت.

  بنابر تمهیدات اندیشیده‌شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون بین ۵۰ تا ۱۰۰ باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا در وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.