پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ , Sunday 21 July 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 18664
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ دی, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  گزینه غذایی ضروری بیماران کلیوی

  وقتی که کلیه‌ها بدرستی کار نمی‌کنند، به همان میزان، نمی‌توانند مقدار پروتئین لازم برای بدن را به درستی مدیریت کنند؛ بنابراین انرژی مورد نیاز بدن بطور کامل فراهم نمی‌شود و مصرف کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها به منظور تامین انرژی لازم و کافی برای بدن بسیار مهم خواهد بود .

   به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ،  اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که کلیه‌های آن‌ها به درستی کار نمی‌کنند، به نقل از سلامت نیوز احتمالا پزشک، یک رژیم غذایی روزانه حاوی میزان مشخصی پروتئین، سدیم و پتاسیم را برای شما تجویز خواهد کرد. زیرا نگه داشتن مقدار این مواد مغذی به یک میزان خاص در بدن و مصرف مقدار مناسب از مواد غذایی حاوی آن‌ها می‌تواند در پیشگیری و تسکین بیماری‌های کلیوی کمک کننده باشد.

   

  ۷ گزینه غذایی ضروری بیماران کلیوی

   

  در صورت ابتلا به بیماری‌های مربوط به کلیه باید حتما با مراجعه به یک متخصص تغذیه از رژیم غذایی روزانه خاصی متناسب با بیماری خود پیروی کنید. این رژیم غذایی حاوی مواد معدنی زیر خواهد بود:

  پروتئین

  پروتئین به ایجاد، ترمیم و نگهداری همه سلول‌های بدن کمک کرده و می‌تواند در صورت نیاز در تامین انرژی بدن استفاده شود. وقتی که کلیه‌ها بدرستی کار نمی‌کنند، به همان میزان، نمی‌توانند مقدار پروتئین لازم برای بدن را به درستی مدیریت کنند؛ بنابراین انرژی مورد نیاز بدن بطور کامل فراهم نمی‌شود و مصرف کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها به منظور تامین انرژی لازم و کافی برای بدن بسیار مهم خواهد بود و اگر انرژی لازم برای بدن از طریق مصرف کربوهیدرات و چربی تامین شود، پروتئین محدودی که به بدن می‌رسد صرف ساخت و ترمیم سلول‌های بدن خواهد شد؛ بنابراین بیماران کلیوی باید از رژیم غذایی شامل مقدار مناسب از پروتئین، کربوهیدرات و چربی پیروی کنند. منابع اصلی پروتئین گوشت قرمز، گوشت سفید (مرغ، ماهی، بوقلمون و …)، تخم مرغ، شیر، حبوبات و آجیل‌ها هستند. اانواع نان، غلات فرآوری شده، تخمه‌ها و سبزیجات نیز اگرچه به مقدار کمتر، اما حاوی پروتئین هستند.

  سدیم

  سدیم می‌تواند فشارخون را بالا برده و مانع از دست دادن آب بدن شود. در بیماران کلیوی سدیم و مایعات اضافی در بدن جمع می‌شود که می‌تواند بر عملکرد قلب و ریه‌ها تاثیر بگذارد؛ بنابراین دررژیم غذایی این بیماران باید مقدار سدیم بسیار محدود باشد. همانطور که می‌دانید سدیم در نمک طعام و بیشتر غذا‌های فرایند شده وجود دارد؛ بنابراین افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی باید یک رژیم غذایی کم نمک یا بدون نمک و عاری از غذا‌های فرآوری شده داشته باشند.

  پتاسیم

  پتاسیم نیز درست مانند سدیم باید در بدن به مقدار مناسب وجود داشته باشد، اگر کلیه‌ها به درستی کار نکنند، سطح پتاسیم خون بالا می‌رود و سطح بالای پتاسیم بر ضربان قلب تاثیر خواهد گذاشت؛ بنابراین بیماران کلیوی باید رژیمی داشته باشند که در آن مقدار مصرف پتاسیم محدود شده باشد. پتاسیم در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات، حبوبات، آجیل‌ها و لبنیات وجود دارد؛ بنابراین برای محدود کردن مصرف آن باید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. او غذا‌هایی را که مقدار پتاسیم بالا و یا پایینی دارند را برای شما مشخص خواهد کرد.

  بیماران کلیوی علاوه بر پرهیز غذایی و محدودیت مصرف برخی از املاح و مواد معدنی، باید مطمئن شوند که مواد مغذی به اندازه کافی به بدن آن‌ها می‌رسد. این مواد عبارتند از:

  کالری کافی:

  دریافت کالری مناسب جهت حفظ وزن بدن در بهترین و سلامت‌ترین حالت بسیار اهمیت دارد.

  فسفر:

  عملکرد ضعیف کلیه‌ها سبب افزایش سطح فسفر در خون می‌شود به همین دلیل رژیم غذایی بیماران کلیوی باید میزان فسفر کمتری داشته باشد.

  کلسیم:

  سطح بالای فسفر در بدن بیماران کلیوی باعث می‌شود کلسیم کمتری به استخوان‌ها برسد؛ بنابراین این بیماران باید کلسیم بیشتری مصرف کنند و رژیمی داشته باشند که بین کلسیم و فسفر آن تعادل وجود داشته باشد.

  ویتامین‌ها و مواد معدنی (به ویژه ب. کمپلکس، ویتامین سی، ویتامین دی، آهن و روی):

  محدودیت مصرف برخی از مواد غذایی و خوراکی‌ها به دلیل کنترل علایم بیماری و عملکرد بهتر کلیه ها، ممکن است افراد مبتلا را در معرض کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای بدن قرار دهد. در این صورت پزشک متخصص با تغییر رژیم غذایی و قرار دادن برخی غذا‌های غنی شده با انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی و یا تجویز برخی مکمل‌های خوراکی در پی جبران این کمبود برخواهد آمد.