پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ , Saturday 24 February 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 18122
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۰
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار > اخبار شهرستان رامسر > چند رسانه ای > خبر برگزیده > یادداشت
 •   

  یاداشتی از محمد باقر طالش عزیزی

  شب یلدا و رونق فضای مجازی

  در روزگار رونق فضای مجازی، شب های یلدا و آئین هایی چون یلدا را باید بیشتر گرامی داشت و زنده کرد. چرا که باعث دور هم نشینی خانواده ها می شود و فضای حقیقی ایجاد می کند.

  به گزارش رامسرنوین، شب یلدا بلندترین شب سال است. ظاهرا ریشه در آئین های ایران باستان دارد مانند بیشتر آئین های کمرنگ و فراموش شده همچون تیرگان و مهرگان و… و… که بنده وارد جزئیات نمی شوم.حرف من حرف دل است.

  دلایل ارزش و اهمیت مراسم شب یلدا را بسیار شنیدیم، اما یک بار پیش خودمان فکر کردیم که مهم ترین پیام شب یلدا چیست؟ پاسخ ها متعدد است، چون آئین نکویی است، همانند پایان ظلمت و آغاز روشنایی و… اما من به دنبال پاسخی دیگر هستم.

  آری پاسخی که باشرایط زمان ما مناسب باشد و آن اتحاد و همدلی و مستحکم تر کردن بنیان خانواده است.

  در روزگار رونق فضای مجازی، شب های یلدا و آئین هایی چون یلدا را باید بیشتر گرامی داشت و زنده کرد. چرا که باعث دور هم نشینی خانواده ها می شود و فضای حقیقی ایجاد می کند.

  بیاییم هرچه بیشتر در زنده کردن رسم ها و آئین های ملی و مذهبی که دوستان و خانواده ها را در کنار هم جمع می کنند بکوشیم، اگر نجنبیم اساس خانواده ها که در این زمانه ی تاراج محبت به شدت تهدید می شود، صدمه ی جبران ناپذیری خواهد دید.

  فضای مجازی فوایدش بسیار است اما اگر الگوهای پیشین زندگی را خراب نماید، برای ما ایرانیان خوش یمن نخواهد بود.

  در سال های اخیر به جهت هم زمانی آئین باستانی تیر ماه سیزده با ایام محرم و صفر،این رسم نادیده گرفته شد یا کم رنگ گردید.

  مراسمی چون نوروزخوانی، های خورده خورده تابه، کتراگیشه، مرغانه جنگ، عید گردشی به سیاق قدیم، شب نشینی های معمولی، مراسم متعدد ازدواج و… در منطقه ی ما و در کل غرب مازندران و شرق گیلان که آداب و رسوم ما رامسری ها تلفیقی از فولکلور و فرهنگ محلی این دو منطقه است، صدمات جبران ناپذیری از مظاهر جدید فرهنگ و تمدن به اصطلاح با کلاس دیدند.

  برخی از مراسم هم که مثلا در عروسی هاو جشنواره هاوتولد های جدید و… اجرا می شوند، اصالت اولیه را نداشته و تحریف شده اند.

  نمی توانیم از فضای مجازی بهره نبریم، چاره ای نداریم، زیرا زبان علم جدید است وبسیار هم با ارزش.اما بیاییم مانند بسیاری دیگر از اقوام و ملل نگهبان فرهنگ خود نیز باشیم.فرهنگ غنی ایرانی.

  امشب همه ی فامیل در کنار هم باشیم. کدورت ها را دور بریزیم.

  همه ی ما مفسر دیوان حافظ باشیم و از ظن خود فال غزل هایش را تفسیر کنیم، همه باهم شوخی کنیم و سر گرم باشیم، تکه ای هندوانه بخوریم و آجیل بشکنیم.

  ودر آخر شب یلدای شادمانی داشته باشیم و شادی هایمان را باغصه دار های اطراف ما که کم هم نیستند قسمت کنیم.

   محمد باقر طالش عزیزی

  /مندرج در کانال رامسرنیوز