پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ , Tuesday 26 September 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 18014
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  آرالیایی ژاپنی پرورش دهید

  آرالیای ژاپنی بهترین رشدش را در محیطی با تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های خنک تر و خشک تر دارد. البته توجه داشته باشید که گیاه در شرایط خیلی سرد و خشک خواهد مرد.

   به گزارش رامسرنوین به نقل از بلاغ، آرالیای ژاپنی، این گیاه که حتی نامش هم خیال انگیز است،به نقل از فوت و فن محبوب ترین گیاه خانگی‌تان خواهد شد! برگ‌های خاص و خوشرنگش را به خانه‌تان راه دهید، تا زندگی را برای‌ شما به ارمغان آورد!

  آرالیایی از شرق!

  این گیاه جذاب بومی مناطق جنوبی ژاپن است، جایی که در شرایطی به راستی استوایی قرار دارد و به خوبی رشد می‌کند. آرالیای ژاپنی بهترین رشدش را در محیطی با تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های خنک تر و خشک تر دارد. البته توجه داشته باشید که گیاه در شرایط خیلی سرد و خشک خواهد مرد.

  آرالیا برگ‌هایی بزرگ و پنجه دار تولید می‌کند که گاهی اندازه‌شان تا ۳۰ سانتی متر هم می‌رسد.

  در کل، آرالیای ژاپنی نگهداری سختی ندارد، تنها کافی است گیاه را در ابتدای فصل رشد هرس کنید تا تشویق به پرپشت شدن شود.

  شرایط نگهداری

  – نور

  این گیاه بیشتر در حاشیه و کناره‌ها سبز می‌شود و این به معنی نیاز گیاه به قرار گرفتن در محیطی با مقداری سایه و یا به طور کلی سایه دار است. اگر آرالیا را در آفتاب کامل قرار دهید، بعد از مدتی برگ‌هایش رنگ خود را از دست می‌دهند. پس تنها چند ساعت آفتاب صبحگاهی که از پنجره‌ای شرقی می‌تابد، برای آرالیا کافی و مناسب است.

  – آبیاری

  رطوبت همیشگی خاک در طول فصل رشد گیاه، ضروری است. با فرا رسیدن زمستان آبیاری را به تدریج کاهش دهید. آرالیا بسیار به خیس ماندن طولانی مدت خاکش حساس است پس مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید. همچنین مطمئن شوید که خاک گلدان گیاه هم زهکشی خوبی داشته باشد.

  – خاک

  آرالیای ژاپنی خیلی نسبت به خاکش سخت گیر نیست، اما در مخلوط خاکی اندکی اسیدی، رشد بهتری دارد.

  – کود دهی

  گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. در طول زمستان کود دهی را به یک بار در ماه و یا کمتر کاهش دهید.

  تکثیر

  آرالیای ژاپنی به وسیله دانه و قلمه ساقه قابل تکثیر است. البته گیاهانی که در خانه پرورش می‌یابند به ندرت گل می‌دهند اما نگران نباشید، چیز زیادی از دست نمی‌دهید، چرا که آرالیا گل‌های قابل توجهی ندارد!

  همانطور که گفتیم روش دیگر تکثیر گیاه، قلمه ساقه است. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود.

  چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آنها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

  تعویض گلدان

  یک آرالیای ژاپنی بزرگ و خوب رشد کرده، تبدیل به بوته‌ای به اندازه ۳ متر می‌شود که برگ‌های غول آسا تولید می‌کند. گلدان گیاهان جوان را می‌توان هر سال عوض کرد و به گلدانی یک سایز بزرگ تر انتقال‌شان داد.

  قلمه گیری را در هنگام تعویض گلدان و در ابتدای فصل انجام دهید و بعد هم گیاه را مقداری هرس کنید تا پر پشت تر از قبل رشد کند. زمانی که آرالیای ژاپنی‌تان به نهایت رشد خود رسید، تعویض گلدان را یک سال درمیان انجام دهید و هرس را شدید تر کنید. ممکن است آرالیاهای بزرگ تر برای سالم ماندن و کنترل رشد به هرس ریشه هم نیاز داشته باشند. هرس ریشه گیاه را هم در زمان تعویض گلدان انجام دهید.

  برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را از گلدانش خارج کنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.