پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ , Wednesday 6 December 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17419
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آذر, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  نحوه پذیرش دانشجو در آزمون دکتری ۹۷

  مشاور عالی سازمان سنجش شرایط برگزاری و نحوه پذیرش دانشجو در آزمون دکتری سال ۹۷ را اعلام کرد.

   به گزارش رامسرنوین به نقل از بلاغ، ثبت‌نام برای آزمون ورودی دوره دکتری سال ۹۷ از روز چهارشنبه اول آذر ۹۶ آغاز شده بود و با احتساب فرصت تمدید شده، داوطلبان تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۱۱ آذر ۹۶ برای ثبت‌نام فرصت دارند.

  در همین رابطه حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش درباره روند برگزاری آزمون دکتری ۹۷، اظهار کرد: این آزمون در دو بخش برگزار می‌شود که در بخش متمرکز آن شاهد برگزاری آزمون توسط سازمان سنجش هستیم. این آزمون شامل دروس تخصصی هر کد رشته امتحانی، استعداد تحصیلی و زبان خارجی است که سوالات تخصصی با ضریب ۴ و زبان و استعداد تحصیلی با ضریب یک است.

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: نتایج اولیه آزمون دکتری ۹۷ هفته آخر فروردین سال آینده به صورت کارنامه بر روی سایت سازمان سنجش قابل مشاهده است و افرادی که مجاز به انتخاب رشته می‌شوند نیمه اول اردیبهشت نسبت به انتخاب کد رشته محلهای تحصیلی مورد علاقه اقدام خواهند کرد.

  توکلی ادامه داد: پس از انتخاب رشته، بررسی آموزشی، پژوهشی و مصاحبه توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود و افرادی که حد نصاب لازم را کسب می‌کنند باید برای مصاحبه به دانشگاه مربوطه مراجعه کنند و دانشگاه نمره فرد را برای بررسی نهایی به سازمان سنجش اعلام می‌کند که نتایج نهایی دهه اول شهریور ۹۷ اعلام خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه براساس ضوابط شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای دوره دکتری دو محور مدنظر است، عنوان کرد: ۵۰ درصد نمره کل مربوط به آزمونی است که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود، ۲۰ درصد مربوط به سوابق آموزشی و پژوهشی افراد و ۳۰ درصد به مصاحبه علمی و سنجش علمی اختصاص دارد که توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود.