پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ , Saturday 2 December 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15970
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  برای نخستین بار در کشور؛

  اولین روغن غنی‌شده با ویتامین دی در ایران تولید شد

  اولین روغن آفتابگردان غنی شده با ویتامین دی در کشور توسط کارخانه­ی روغن نینا، تولید شد. این نخستین بار است که یک گروه تولیدکننده روغن مایع، با استفاده از فناوری روز دنیا، محصول خود را با ویتامین دی، غنی سازی می­کند.

   به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، اولین روغن آفتابگردان غنی شده با ویتامین دی در کشور توسط کارخانه­ی روغن نینا، تولید شد. این نخستین بار است که یک گروه تولیدکننده روغن مایع، با استفاده از فناوری روز دنیا، محصول خود را با ویتامین دی، غنی سازی می­کند.

  محصول جدید روغن نینا، پس از مطالعه و بررسی فراوان و دریافت مجوزهای لازم از وزارت بهداشت توانست ایران را در زمره ۸ کشور جهان که روغن مایع را با ویتامین دی غنی سازی می­کنند قرار دهد.

  غنی سازی روغن­‌های خوراکی با ویتامین دی، اکنون در کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان، هند و … با موفقیت انجام شده و نتایج قابل قبول آنها بر سلامتی مصرف کنندگان موجب شده است تا یک برند ایرانی نیز به سراغ این روش رفته و محصول خود را با ویتامین دی غنی سازی کند.

  مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز تاکنون بارها نسبت به وضعیت نگران کننده ویتامین دی ایرانی ها هشدار داده است. بنا به گفته­ی دکتر زهرا عبداللهی ۷۶درصد نوجوانان، ۸۶درصد زنان باردار و ۶۰درصد میانسالان در ایران دچار کمبود ویتامینD هستند.

  او مهم‌ترین علت کمبود ویتامین D  را کمبود آن در منابع غذایی می­داند و معتقد است زندگی شهری، آپارتمان نشینی و آلودگی هوا، مانع دریافت این ویتامین از نور خورشید به بدن شده است.

  مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت کمبود ویتامین Dرا باعث بروز مشکلات زیادی ازجمله پوکی استخوان، سرطان، افسردگی و بیماری پا پرانتزی عنوان می­کند و موثرترین راه جبران این کمبود را افزودن این ویتامین به سبدغذایی خانوارها می­داند.

  اکنون غنی سازی روغن آفتابگردان نینا با ویتامین دی، برای نخستین بار در کشور انجام شده است و این محصول جدید روانه بازار می­شود تا بتواند بخش اعظم کمبود این ویتامین را در ایرانی¬ها جبران کند.