پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ , Wednesday 17 April 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15556
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۰
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  تاثیر باکتری‌های دهانی بر افزایش اختلالات روده‌ای

  یک تیم بین‌المللی از محققان طی انجام یک پژوهش جدید نشان داده‌اند که برخی از انواع باکتری‌های دهانی می‌توانند اختلالات روده‌ای را ایجاد یا تشدید کنند.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، اختلالات روده‌ای از قبیل سندرم روده تحریک‌پذیر، کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی شونده) و بیماری کرون می‌توانند باعث کاهش شدید کیفیت زندگی شوند و در بعضی موارد حتی می‌توانند کشنده باشند.

  یک تیم بین‌المللی از محققان طی انجام یک پژوهش جدید نشان داده‌اند که برخی از انواع باکتری‌های دهانی می‌توانند اختلالات روده‌ای را ایجاد یا تشدید کنند.

  در مقاله‌ای که در مجله Science منتشر شده، این گروه تأثیر باکتری‌های موجود در دهان انسان را در مدل‌های موش نشان داده‌اند.

  محققان بر این باورند که پژوهش آنها می‌تواند روزی به توسعه روش‌های جدید درمانی برای اختلالات روده کمک کند.

  اختلالات روده‌ای از قبیل سندرم روده تحریک‌پذیر، کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی شونده) و بیماری کرون می‌توانند باعث کاهش شدید کیفیت زندگی شوند و در بعضی موارد حتی می‌توانند کشنده باشند.

  به همین علت، دانشمندان پزشکی به دنبال پاسخی برای علل و راه‌های درمان آنها هستند.

  محققان در پژوهش جدید خود متوجه ارتباط بین باکتری‌هایی که معمولا در دهان هستند و اختلالات روده شده‌اند.

  محققان گزارش دادند که مطالعه آنها زمانی آغاز شد که اعضای تیم متوجه شدند بیماران مبتلا به یکی از سه نوع اختلال روده بزرگ، دارای میزانی بیشتر از حد طبیعی از باکتری‌های دهانی در مدفوع بوده‌اند که این امر نشان‌دهنده میزان بالای این باکتری‌ها در روده‌ها است.

  آنها با گمان اینکه ارتباطی بین این دو وجود دارد، شروع به انجام آزمایشات مختلف کردند.

  محققان در اولین آزمایش، بزاق انسانی را از افراد مبتلا به بیماری کرون گرفته و آن را به روده موش‌هایی با میکروبیوم روده‌ای استریل وارد کردند.

  پس از انجام این کار آنها در برخی موارد التهابات روده‌ای را مشاهده کردند.

  بررسی‌های دقیق‌تر نشان داد که باکتری‌ مسئول این التهابات، کلبسیلا پنومونیه (Klebsiella neumonia) نام داشته که معمولا در دهان انسان یافت شده، اما به ندرت در روده دیده می‌شود.

  این محققان در آزمایشات دیگر، این باکتری را مستقیما به روده موش‌های سالم وارد کرده و دریافتند که هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود.

  نتایج نشان می‌دهد که ممکن است ارتباطی بین باکتری‌های دهانی و اختلالات روده وجود داشته باشد، اما برای اثبات این نتایج نیازمند انجام تحقیقات بیشتری هستیم. اگر این نتایج درست باشند، در آینده از ضدعفونی‌کننده‌های دهانی می‌توان در روند درمان این بیماران استفاده کرد.