پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ , Saturday 24 February 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15405
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ آبان, ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۳
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  نخست‌وزیر عراق به سوریه می‌رود

  یک نماینده پارلمان عراق خبر داد که نخست‌وزیر این کشور قصد دارد بزودی به سوریه برود و با رئیس جمهور این کشور دیدار کند.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از فارس، «جاسم محمد جعفر» نماینده پارلمان عراق و عضو فهرست «دولت قانون» امروز چهارشنبه از قصد نخست‌وزیر برای سفر به سوریه خبر داد.

  جاسم جعفر به خبرگزاری «الاعلام العراقی» (واع) گفت: حیدر العبادی نخست‌وزیر قصد دارد در مرحله آتی برای مطرح کردن ابتکار دولت عراق برای منطقه و چگونگی حل بحران‌ها و محقق کردن ثبات و امنیت از طریق همسایگان، بزودی به سوریه برود.

  به گفته این نماینده عراقی، «سوریه بخشی مهم از پرونده مبارزه با تروریسم [در منطقه] است و نمی‌توان نقش آن را نادیده انگاشت».

  جاسم جعفر توضیح داد که «مطرح کردن ابتکار عمل [بغداد] در سوریه بعد از سفر به ترکیه، ایران، عربستان، مصر و اردن، در نزدیک کردن دیدگاه‌ها با وجود همه اختلافات بر سر اهداف، نقش دارد».

  این نماینده عراقی همچنین گفت که «آمریکا اصلا با سفر العبادی به سوریه و دیدار با بشار اسد مخالفتی ابراز نکرده است… ماندن اسد ضرورتی حیاتی برای آمریکا شده است».

  پیشتر و در تاریخ ۱۸ می گذشته (۲۰۱۷)، فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق، به دیدار بشار اسد رئیس جمهور سوریه رفت و پیام نخست‌وزیر عراق را تسلیم او کرده بود.

  گفته می‌شود در آن دیدار دو کشور موضوع همکاری برای مبارزه با تروریسم بخصوص در مرز مشترک دو کشور را که در آستانه پاکسازی از داعش قرار گرفته، بررسی کرده بودند.

  بشار اسد در آن دیدار گفته بود که هر موفقیتی که ارتش سوریه و عراق در مبارزه با تروریسم کسب کنند، گامی مهم در تحقق بازگشت امنیت و ثبات به دو کشور است چرا که دشمن و نبرد مشترک و واحد است.

  انتهای پیام/ص