پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ , Thursday 20 June 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15324
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ آبان, ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۵
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  شایعات پزشکی

  باورهایی درباره سقط جنین

  مشکلات ژنتیک، بیماری‌های مزمن مانند دیابت کنترل‌نشده، اختلالات وراثتی در انعقاد خون، نقص‌های خود ایمنی مشخص (مانند سندرم آنتی فسفولیپید یا لوپوس)، داشتن ناهنجاری‌های مشخص رحمی یا گردن رحم ضعیف، سرخجه و بیماری‌های عفونی ازجمله عوامل موثر در سقط جنین محسوب می‌شوند.

  به گزارش  رامسرنوین به نقل از بلاغ، البته باورهای درست و غلطی هم در این زمینه وجود دارد که به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.

  مشکلات ژنتیک والدین باعث سقط جنین می‌شود؟

  خیر. بیشتر سقط‌‌هایی که در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد، به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی در جنین است و ربطی هم به ژنتیک والدین ندارد.

  استرس مادر می‌تواند موجب سقط جنین شود؟

  بله، استرس روحی شدید می‌تواند باعث سقط جنین شود. البته سه ماهه اول، دوم و سوم، هر کدام خصوصیات مهم و خاص خود را دارد و هر مرحله دارای عوامل خاص برای مادر و جنین است که می‌تواند تهدیدکننده سلامت هر دو باشد. مادرانی که برای بار اول سقط جنین داشته‌اند، زمانی که برای بار دوم باردار می‌شوند، معمولا استرس شدید از سقط دوباره دارند، در حالی که همین استرس، عامل مهمی برای سقط جنین محسوب می‌شود.

  یک بار سقط کردن، خطر سقط جنین مجدد را افزایش می‌دهد

  یک مورد سقط جنین، نشانه‌ وجود مشکلی در زوجین تلقی نمی‌شود، اما بعد از دو سقط جنین متوالی بویژه اگر دارای سن بالای ۳۵ سال یا شرایط خاص پزشکی باشید، پزشک آزمایش‌های ژنتیک و خونی مخصوص تجویز خواهد کرد.

  سقط در ماه‌های آخر بارداری نیاز به پیگیری تخصصی دارد

  در شرایط بخصوص، مثلا وقتی در سه ماهه‌ دوم سقط کنید یا به دلیل ضعف گردن رحم، زایمان زودرس در اوایل سه ماهه سوم داشته باشید، احتمالا بعد از یک سقط شما را به متخصص زایمان پرخطر ارجاع می‌دهند تا شرایط حاملگی شما بررسی شود. اگر خانمی دوبار پشت سر هم سابقه سقط داشته باشد، باید از نظر ژنتیک و خونی مورد بررسی قرار گیرد چراکه این آزمایش‌ها علل دقیق سقط‌های او را مشخص می‌کند.

  تا یک سال بعد از سقط جنین نباید باردار شد

  طی چهار تا شش هفته بعد از سقط شدن جنین همه چیز به روال عادی برمی‌گردد و عادت ماهانه منظم خواهد بود. این در حالی است که به گفته متخصصان بعد از یک ریکاوری بدنی مثلا بعد از سه تا شش ماه (بسته به شرایط جسمی و روانی) می‌توان برای بارداری مجدد اقدام کرد.

  خونریزی و درد بعد از سقط شدید است

  گاهی اوقات این گونه است، اما به طور کلی اگر سقط در مرکز پزشکی و توسط یا تحت نظارت متخصص انجام شده باشد جای نگرانی نیست. کافی است از نوار بهداشتی استفاده کنید و برای تسکین درد ایبوپروفن یا استامینوفن بخورید. البته همیشه توصیه می‌شود از روابط زناشویی، شنا کردن و استفاده از داروهای واژینال به مدت حداقل یک تا دو هفته پرهیز شود تا احتمال خونریزی به کمترین حد ممکن برسد.

  ضعف و سرگیجه، بعد از سقط طبیعی است

  تا حدی بله، اما اگر خونریزی شدید است و احساس ضعف، سرگیجه یا منگی وجود دارد، فرد ممکن است دچار شوک شود. در چنین شرایطی با اورژانس تماس بگیرید.

  برچسب ها :