پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ , Wednesday 17 April 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 14394
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار > سیاسی > ویژه ها
 •   

  به مناسبت حادثه تخریب قبور ائمه در بقیع:

  تخریب اماکن مقدس اسلامی آغاز حرکت جریان وهابیت/ بقیع زیارتگاه مسلمان و مرکز بیداری شخصیت‌های بزرگ اسلام است

  آغاز حرکت این جریان با تخریب اماکن مقدس اسلامی که همان بقیع بوده و تا به امروز با روش های دیگر ادامه دارد، حمایت از جریان های سلفی و کشتار مردم مظلوم منطقه از دیگر اقدامات وحشیانه جریان وهابیت در میان کشورهای اسلامی است.

  به گزارش رامسرنوین، یکی از مهم‌ترین حوادث سرزمین عربستان در طول یک‌صد سال گذشته تخریب بقاع متبرکه در بقیع است.

  این حادثه در ۸ شوال ۱۳۴۴ هجری قمری توسط وهابیون اتفاق افتاد، اهمیت بقیع در میان کشورهای اسلامی بدان خاطر است که بقیع تنها یک گورستان نیست، بلکه گنجینه‌ی تاریخ اسلام است.

  در کمتر کشوری به اندازه سرزمین حجاز، آثار مربوط به قرون نخستین اسلام وجود داشته است؛ چرا که زادگاه اصلی اسلام آن‌جاست و آثار گرانبهایی از پیشوایان اسلام در جای جای این سرزمین دیده می‌شود.

  حجت‌الاسلام غلامرضا آقاجانی کارشناس مسائل مذهبی در گفت‌و‌گو با رامسر نوین، اظهار کرد: منابع تاریخی گواهی می‌دهد که پیش از هجرت، مردم مدینه اجساد مردگان خود را در دو گورستانِ «بنی حرام» و «بنی سالم» و گاهی نیز در منازل خود دفن می‌کردند.

  وی با اشاره به اینکه تا پیش از تخریب و ویرانی قبور مطهر بقیع توسط وهابیت متعصب که براساس معتقدات خود، به تخریب بسیاری از آثار تاریخی پرداختند، بر روی قبور پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبدها و بناهایی قرار داشت، تصریح کرد: د ر بقیع اولین کسی که از انصار دفن شده است «اسعد بن زراره» و از مهاجرین «عثمان بن مظعون» بوده است.

  آقاجانی با بیان اینکه ساخت حرم و بارگاه در بقیع در چند مرحله صورت گرفت، تصریح کرد: آنچه از تاریخ به دست می‌آید این است که قبور ائمه بقیع از قرن هفتم تا زمان تخریب دارای ضریح‌های متعددی ‌بوده‌‌اند که به مناسبت نزدیکی و اتصال قبور ائمه همه آنها در داخل یک ضریح و قبر عباس عموی پیامبر به علت فاصله آن با این قبور دارای ضریح مستقل بوده است.

  کریم زرودی مدرس تاریخ در گفت‌و‌گو با رامسرنوین، گفت: اعتقاد وهابیان درباره عموم مسلمانان این است که مسلمان پس از ایمان به کفر برگشته‌اند و پس از توحید مشرک شدند.

  وی تصریح کرد: وهابیون معتقدند مسلمانان در دین بدعت گذاشته‌اند و به جهت زیارت متوسل شدن به انبیاء و صالحان به کفر و شرک روی آورده‌اند.

  این مدرس تاریخ افزود: وهابیون ریختن خون و جنگیدن با مسلمانان را واجب و آن را حلال می‌دانند.

  زرودی با اشاره به اینکه وهابیان، برای نخستین بار در سال ۱۲۲۱هجری قمری بخشی از بناهای قبرستان بقیع را ویران کردند، گفت: با تکمیل سلطه خود بر حجاز در شوال سال ۱۳۴۴هجری قمری تمامی این بناها و گنبدها و آثار را ویران و اموال و اشیای گرانقیمت موجود در این اماکن را به تاراج بردند.

  وی گفت: بقیع، از چهارده قرن پیش تا امروز همواره زیارتگاه مسلمان و مرکز بیداری شخصیت‌های بزرگ اسلام بوده است.

  به گزارش رامسر نوین، جریان وهابیت که همیشه در میان جوامع اسلامی منفور بوده و برای نشان دادن خود دست به اقدامات وحشیانه و ضد اسلامی می زند.

  آغاز حرکت این جریان با تخریب اماکن مقدس اسلامی که همان بقیع بوده و تا به امروز با روش های دیگر ادامه دارد، حمایت از جریان های سلفی و کشتار مردم مظلوم منطقه از دیگر اقدامات وحشیانه جریان وهابیت در میان کشورهای اسلامی است که ان شاءلله به زودی از بین خواهند رفت.