پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ , Wednesday 19 June 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11226
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۴
 • شما اینجا هستید :پیشنهاد سردبیر > خبر برگزیده > سیاسی > ویژه ها
 •   

  پروژه تحریف شخصیت امام خمینی

  امام انقلابی یا امام اعتدالی؟!

  تحریف امام در بستر گفتمان تعریف نشده ی اعتدال راحت تر شکل می گیرد اما عناصر شخصیتی امام مشخص هستند و گفتمان اعتدال بر خلاف آرای امام، روشن و مستند تشریح نگشته است.

  به گزارش نیمه پر رامسر، با این که بیست و هفت سال از پر کشیدنش می گذرد، اما هنوز امیدی که در دل های مردم زنده کرد را می توان در چشمان مستضعفین جهان اسلام دید.

  مردمانی در نیجریه، یمن، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، پاکستان، بحرین و … .

  کم نیستند ملت هایی که امروز پژواک فریادهای امام در آبان سال ۴۳ هستند، آن جا که می فرمود: ما زیر چکمه امریکا برویم چون ملت ضعیفی هستیم؟ چون دلار نداریم؟ و آن جا که با شجاعت تمام گفت: “رییس جمهور امریکا بداند که منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما”.

  در همان سخرانی بود که گویی امام با فریادهای خود روح استقلال طلبی و استکبارستیزی را در وجود آزادگان عالم بیدار کرد.

   آن روز که حاج آقا روح الله بالای منبرش در قم ملل اسلامی را خطاب قرار می داد و می گفت به داد اسلام برسید، شاید کسی باور نمی کرد که این ندا به گوش مسلمانان خارج از مرزهای ایران هم برسد، اما ندای او در گوش تاریخ پیچید و پاسخش امروز در فریادهای الله اکبر بیدارشدگان جهان اسلام به خوبی شنیده می شود.

  این شخصیت بزرگ و خط مشی او امروز در معرض خطر تحریف قرار گرفته است. عده ای در داخل و خارج، به دنبال حذف قطعاتی از پازل شخصیتی امام هستند. باید به تصویری که از امام ارائه می کنند با دقت نگریست. کدام قطعات در جای خود نیستند؟

  در ادامه نکاتی برای درک بهتر موضوع تقدیم می گردد:

  *از خرداد سال ۹۲ که گفتمان اعتدال بر سر زبان ها افتاد، یکی از مطالبات جدی جنبش دانشجویی در کشور، تعریف این گفتمان از سوی مطرح کنندگان آن بود. تعریفی جامع و مکتوب با معیارهای مشخص تا معلوم کند که چه کسانی در دایره ای این اعتدال می گنجند و چه افرادی از آن خارج اند. تعریفی که نسبت این گفتمان را با شاخص های اصیل انقلاب اسلامی مشخص کند. تعریفی که هنوز هم منتظر ارائه ی آن هستیم! گفتمانی که تعریف مشخص نداشته باشد، دچار آفت می شود. چنان که گفتمان اصلاحات به دلیل نداشتن تعریفی مشخص، به مرور زمان از عده ای روحانی در قم تا عده ای ضد انقلاب در لندن را زیر پرچم خود جمع کرد و از سران آن جریان کسی نبود که مرزبندی ها را مشخص کند. گفتمان اعتدال هم اگر تعریف نشود دچار آفت می شود. حرکت به سمت محافظه کاری، مرگ تدریجی روحیه ی انقلابی و راندن انقلابیون با برچسب افراطی، آفاتی هستند که گفتمان اعتدال را تهدید می کنند، تا زمانی که نسبت این گفتمان با محافظه کاری و انقلابی گری روشن شود.

  *تحریف امام در بستر گفتمان تعریف نشده ی اعتدال راحت تر شکل می گیرد. عناصر شخصیتی امام مشخص اند، دغدغه هایی که مکررا در صحیفه ی نور ذکر شده اند و رهبری معظم انقلاب اسلامی نیز در سخنان خود، به ویژه سخنرانی ۱۴ خرداد ۹۴ آن ها را به روشنی تبیین فرمودند. گفتمان اعتدال اما بر خلاف آرای امام، روشن و مستند تشریح نگشته است. یکی از شاخصه های اصلی گفتمان امام، استکبارستیزی است. و امریکا صراحتا به عنوان راس استکبار معرفی شده است. اما مع الاسف نسبت گفتمان اعتدال با استکبارستیزی روشن نیست. و این ابهام وقتی نگران کننده می شود که می بینیم هیچ یک از مدعیان گفتمان اعتدال حتی در بیان و لفظ، مواجهه ای با ایالات متحده امریکا به عنوان بارزترین مصداق استکبار ندارند.

  این در حالی است که جایگاه امریکا در منظومه تفکر انقلابی امام راحل و مقام معظم رهبری به روشنی قابل رویت است. امام روح الله از امریکا تحت عناوینی چون شیطان بزرگ، راس استکبار و ام الفساد قرن یاد می کنند. و همچنین مقام معظم رهبری امریکا را طاغوت اعظم و مصداق اتمّ استکبار می خوانند. گفتمان اعتدال اما بر خلاف گفتمان انقلابی، موضعی استکبارستیزانه نسبت به ایالات متحده امریکا ندارد و در ۳ سال اخیر از طراحان این گفتمان سیاسی موضعی نمی بینید که بتوان از آن فهمید امریکا شیطان بزرگ است.

  *امام یک تفکر زنده است، نه یک شخصیت درگذشته. بنابر این ملاک ما برای شناخت امام کلام خود اوست که به طور مستند و کامل در صحیفه نور ذکر شده و آیینه ی تمام نمای این تفکر انقلابی است. ملاک ما برای شناخت امام، روایات نزدیکان به یک شخصیت درگذشته نیست. بعضی از این روایات در جهت پیشبرد پروژه ی تحریف امام تا تقابل کامل با تفکر انقلابی امام پیش رفتند. پروژه ی تحریف امام به دنبال حذف یک قطعه ی طلایی از پازل گفتمان امام بود: استکبارستیزی. و راحت ترین راه برای رسیدن به این مقصود آن بود که یکی از افراد نزدیک به امام ادعا کند که ایشان در اواخر عمر شعار مرگ بر امریکا را نمی پسندیدند! این ادعا که در تناقض محض با شاخص اصلی (کلام امام در صحیفه نور) بود با پاسخ قاطع خلف صالح امام نیز مواجه شد که فرمودند: امام تا روز آخر از بن دندان اعتقاد داشت که امریکا شیطان بزرگ است.

  *دیروز بنگاه خبر پراکنی حکومت سلطنتی انگلیس با طرح ادعایی مضحک و ارائه سندی مخدوش از سازمان سیا بیان کرد که امام در ابتدای نهضت به دنبال ارتباط با امریکا بود. سخنان صریح امام درباره امریکا در سال ۴۳ را در ابتدای این یادداشت خواندیم. همه چیز روشن است، و البته ملت ایران آن قدر از شخصیت امام و اهداف این رادیوها مطلع هست که به این ادعاها توجهی نمی کند، اما باید دانست این بخشی از پروژه ی تحریف امام بود که طرف خارجی اجرای آن را بر عهده داشت. فلذا برخی خواص سیاسی در داخل کشور باید به خود بیایند که در زمین دشمن بازی نکنند.

  *امید است که همه ی مسئولین در تمام سطوح، به ویژه مجلس شورای اسلامی و دولت محترم بار دیگر دیدگاه های خود را با شاخص امام بسنجند. و به ابهامات و تناقضات پاسخ دهند. آنان که ادعا می کنند اعتدالشان را از امام آموختند، استکبارستیزی را از چه کسی فراگرفته اند؟ به نظر می رسد که تصویر تحریف شده ای که امروز عده ای از امام راحل نمایش می دهند نواقص بزرگی دارد. امام استکبارستیز، امام عدالت طلب، امامی که حامی مستضعفین بود، امامی که یاور کوخ نشینان بود و در جبهه مقابل کاخ نشینان قرار داشت، امامی که ساده زیستی مرامش بود و با تجمل و اشرافیت در ستیز بود، و در نهایت امامی که اسلام ناب محمدی (ص) را در مقابل اسلام امریکایی قرار داد. باید دقت کنیم، آیا تصویری که از امام ارائه می شود تمام این شاخص ها را دارد؟

  حسن ختام این یادداشت، فرازی از وصیت نامه الهی-سیاسی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه است، وصیتی برای همه ی ملت های اسلامی در تمام زمان ها:

  “و ملت ما بلکه ملت های اسلامی و مستضعفان جهان مفتخرند به این که دشمنان آنان که دشمنان خدای بزرگ و قرآن کریم و اسلام عزیزند، درندگانی هستند که از هیچ جنایت و خیانتی برای مقاصد شوم جنایتکارانه خود دست نمی کشند و برای رسیدن به ریاست و مطامع پست خود دوست و دشمن را نمی شناسند. و در راس آنان امریکا، این تروریست بالذات دولتی است که سرتاسر جهان را به آتش کشیده و هم پیمان او صهیونیست جهانی است که برای رسیدن به مطامع خود جنایاتی مرتکب می شود که قلم ها از نوشتن و زبان ها از گفتن آن شرم دارند.”

  با آرزوی تعجیل در ظهور حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفدا)

  آرمان آذرگون – مسئول بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان