پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ , Sunday 26 May 2024
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 14201
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۴
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  به مناسبت روز مبعث:

  بعثت پیامبر اسلام سرآغاز رستاخیز معنوى و انقلاب در همه امور اجتماعی/ پیام بعثت بندگی خدا و ایستادگی در مقابل کفار است

  پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) برترین پیامبران و رسولان، و خاتم آنها است و پس از او پیامبرى نخواهد آمد. چهل سال از عمر پیامبر(ص) گذشت، ماه رجب بود، پیامبر در فراز کوه «حرا» به عبادت و مناجات با خدا مشغول می‌شد که در روز ۲۷ رجب، ناگاه جبرئیل امین و پیک وحى، نزد پیامبر نازل […]

  پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) برترین پیامبران و رسولان، و خاتم آنها است و پس از او پیامبرى نخواهد آمد.

  چهل سال از عمر پیامبر(ص) گذشت، ماه رجب بود، پیامبر در فراز کوه «حرا» به عبادت و مناجات با خدا مشغول می‌شد که در روز ۲۷ رجب، ناگاه جبرئیل امین و پیک وحى، نزد پیامبر نازل شد و پنج آیه آغاز سوره علق را چنین خواند:«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ – اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِى خَلَقَ…؛ بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفرید، همان خدایى که انسان را از خون بسته‌اى خلق کرد، بخوان که پروردگارت از همه بزرگوارتر است، همان کسى که به وسیله قلم تعلیم داد، و به انسان آن چه را که نمى‌دانست آموخت».

  پیامبر (ص) با دریافت نخستین شعاع وحى، سخت خسته شده، نزد خدیجه آمد و فرمود: «زَمِّلُونِى وَ دُثِّرُونِى؛ مرا بپوشانید و جامه‌اى بر من بیفکنید تا استراحت کنم.»آن حضرت در بستر آرمیده بود که آیات آغاز سوره مُدَّثِّر (آیه ۱ تا ۷) توسط جبرئیل بر آن حضرت، نازل شد:«یا أَیهَا الْمُدَّثِّرُ – قُمْ فَأَنْذِرْ – وَ رَبَّکَ فَکَبِّرْ – وَ ثِیابَکَ فَطَهِّرْ – وَ الرُّجْزَ فَاهْجُرْ – وَ لا تَمْنُنْ تَسْتَکْثِرُ – وَ لِرَبِّکَ فَاصْبِرْ؛ اى در بستر خواب آرمیده – برخیز و مردم را هشدار ده – و پروردگارت را بزرگ بشمار – و لباست را پاک کن – و از پلیدى‌ها بپرهیز – و منّت مگذار و فزونى مَطَلَب – و به خاطر پروردگارت مقاومت کن.»

  به این ترتیب آغاز اسلام، با نام خدا، خواندن، قلم، قیام، هشدار، پاکى و اخلاص و بزرگداشت خدا آغاز شد.

  بعثت معنى رستاخیز معنوى، و انقلاب در همه امور است که با «انقلاب فرهنگى» آغاز شد، چرا که پایه و اساس انقلاب ها به خواندن و نوشتن و پاکسازى و بهسازى بستگى دارد.

  حجت‌الاسلام غلامرضا آقاجانی کارشناس مسائل مذهبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، اظهار کرد: بعثت نبی مکرم اسلام پیام های مهمی داشت و در قرآن و روایات اسلامی نیز نکات فراوانی در زمینه فلسفه و حکمت بعثت بیان شده است.

  وی تصریح کرد: پیام های بعثت حضرت محمد(ص)، پیام هایی دائمی و برای استفاده بشر در طول تاریخ از جمله عصر حاضر است.

  این کارشناس مسائل مذهبی گفت: نخستین پیام بعثت این بوده که خدا بر مؤمنان منت گذاشت که‏ پیامبرى از خودشان در میان آنان برانگیخت تا آیات خود را بر آنها بخواند، پاکشان سازد و کتاب و حکمتشان بیاموزد، هر چند پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند.

  آقاجانی با بیان اینکه یکی از پیام های بعثت دور کردن بشر از آلودگی ها و آموختن علم و آگاهی و بصیرت به آنها بود تا در سایه تزکیه و تعلیم به سعادت برسند، یادآور شد: آزادی و آزادگی و بندگی کردن تنها برای خدا پیام دیگر مبعثت است تا در سایه آن مردم تنها بنده خدا بوده و زیر بار بندگی و بردگی هیچ کس نروند.

  روح‌الله محمدی مدرس دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، اظهار کرد: بر اساس این آموزه اسلامی و پیام بعثت باید دولت و ملت در جامعه اسلامی دست در دست یکدیگر داده و برای اعتلای کشور اسلامی تلاش کنند.

  وی گفت: امت اسلام و ملتی که مورد نظر حضرت محمد(ص) بوده، ملتی است که در مقابل کفار محکم و باصلابت ایستادگی کرده و در بین خود همدل و همزبان هستند.

  وی افزود: اگر می خواهید آزادی و آزادگی را به معنای واقعی به دست آورده و به عدالت، مبارزه به طواغیت و تزکیه و تعلیم برسید، روی به سوی اسلام آورید که کامل ترین دین بوده و سعادت دنیوی و اخروی را برای بشر به ارمغان آورده است.

  این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: پیام «رحماء بینهم اشداء علی الکفار» که در توصیف جامعه اسلامی آمده در واقع همان همدلی و همزبانی بین مردم و بخش های مختلف حکومت اسلامی است.

  به گزارش بلاغ، پیامبر مبعوث رحمهالعالمین است و نمره او در مواجهه با مردم حتی با دشمنان امتیاز خلق عظیم است که موجبات جذب حداکثری و دفع حداقلی را فراهم آورده است بنابراین با این بعثت است که سعادت بشر تضمین می‌شود و عزت و آرامش به چامعه اسلامی و انسانی بر می‌گردد و با چنین بعثتی است که عدالت گستره بین المللی پیدا می‌کند و پرونده تجاوز و ستم بسته می‌شود و پیام چنین بعثتی پیام صلح جهانی و زندگی بر اساس تفکر و تمدن اندیشه است.

  برچسب ها :