پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ , Friday 2 December 2022
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5686
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  کوچ بازیگران، خواننده‌ها و مجریان از اینستاگرام برای بقا

  با این مصوبه که احتمالاً با تذکر به گروهی از بازیگران، خواننده‌ها و مجریان همراه خواهد شد، احتمالاً برخی از این طیف ترجیح خواهند داد حضورشان را در شبکه‌های اجتماعی محدود کنند تا حضورشان در شبکه‌های تلویزیونی محدود نشود؛ اما احتمالا برخی از این چهره‌ها این تهدیدها را جدی نخواهند گرفت؛ مسأله‌ای که می‌تواند در آینده چالش زا باشد.

  با قانون جدید رسانه ملی، حضور بازیگران، خواننده‌ها و مجریان در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام محدود خواهد شد؛ محدودیتی که طیفی از این سه گروه در پی‌اش خواهند رفت تا از گزند عوارضی که ممکن است تصاویرشان برای امنیت شغلی‌شان در پی داشته باشد، در امان بمانند؛ اما چه اتفاقی برای آنها که این محدودیت را جدی نمی‌گیرند، خواهند افتاد؟

  به گزارش نیمه پر، شبکه‌های اجتماعی برای همه طیف‌ها با حواشی فراوانی همراه بوده و بیشترین حواشی در این حوزه، متوجه سلبریتی‌هاست. بازیگران، خواننده‌ها و مجریان تلویزیونی سه گروهی هستند که حضور پررنگی در شبکه‌‌های اجتماعی دارند و این حضور به خصوص در اینستاگرام بیش از سایر شبکه‌های اجتماعی حاشیه ساز بوده است.

  در میان ایرانی‌ها، شاید پرحاشیه ترین حضور را بتوان با فاصله قابل توجهی به آزاده نامداری دانست که مدت‌ها به یکی از جریان‌های اصلی خبری بدل شده بود؛ اما آنچه این روزها پرحاشیه شده، ارتباط مستقیمی به هنرمندان ندارد و به تصاویر یک مدل دعوت شده به برنامه «ماه عسل» در اینستاگرام بازمی‌گردد؛ تصاویری که هویت دقیق‌تری از این شخص را مشخص و این برنامه را با چالشی جدی مواجه کرد.

  در همین فضا، شورای نظارت بر صداوسیما درباره اقداماتی تصمیم گرفت که حاشیه سازی تصاویر این سه گروه در شبکه‌های اجتماعی را با منع یا محدودیت حضور این چهره‌ها در رسانه ملی همراه می‌سازد و از این حیث، از این پس هر خطایی در شبکه‌های اجتماعی و به طور خاص انتشار هر تصویری که مغایر با عرف و ناهنجاری تشخیص داده شود، می‌تواند تبعات سنگینی‌ برای هنرمندان‌ باشد.

  آن طور که سیدرمضان شجاعی کیاسری عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما با اشاره به مهمان جنجالی ماه عسل، خبر داد: «در جلسه شورای نظارت بر صداوسیما مصوب شد که از همکاری رسانه ملی با هنرمندانی که عکس خلاف شرع از خود در فضای مجازی منتشر کرده‌اند؛ جلوگیری شود.»؛ رویکردی که می‌تواند به خصوص درباره نوع پوشش بسیاری از بازیگران زن در برخی تصاویر اینستاگرامی‌شان مصداق پیدا کند.

  نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بسیاری از هنرپیشه‌ها در صفحات اجتماعی خود عکس خلاف شرع منتشر می‌کنند. این‌ها کسانی ‌هستند که چون می‌خواهند از طریق صداوسیما نان بخورند با پوشش مناسب در رسانه ملی ظاهر می‌شوند، ولی در صفحات اجتماعی ارزش‌ها را زیر پای می‌گذارند و حرمت همکاری با رسانه جمهوری اسلامی را زیر سؤال می‌برند‌».

  به تصور این عضو شورای نظارت بر صداوسیما، همه جای دنیا مرسوم است ‌کسانی که می‌خواهند با رسانه ملی همکاری کنند، باید اصولی را رعایت کنند و آزاد نیستند هر کاری انجام دهند. آن‌ها حتی در شکل‌گیری زندگی‌شان هم باید رعایت کنند و برایشان درخصوص اینکه با چه کسی می‌توانند ازدواج کنند، شرط می‌گذارند؛ اما برخی از هنرمندان ما متأسفانه در رسانه ملی مورد توجه قرار می‌گیرند و بیرون از این فضا هر کاری بخواهند می‌کنند.

  با این مصوبه که احتمالاً با تذکر به گروهی از بازیگران، خواننده‌ها و مجریان همراه خواهد شد، احتمالاً برخی از این طیف ترجیح خواهند داد، حضورشان را در شبکه‌های اجتماعی محدود کنند تا حضورشان در شبکه‌های تلویزیونی محدود نشود؛ اما احتمالا برخی از این چهره‌ها این تهدیدها را جدی نخواهد گرفت؛ مسأله‌ای که می‌تواند در آینده چالش زا باشد.

  تابناک/