پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ , Friday 2 December 2022
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5684
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  ایده روسیه برای روش برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران

  در آخرین روزهای تعیین شده برای رسیدن ایران و ۵+۱ به توافقی بر سر پرونده هسته‌ای ایران، خبرگزاری‌های غربی از درخواست ایران برای گنجاندن برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در قطعنامه جدید شورای امنیت خبر داده‌اند؛ درخواستی که ظاهرا با حمایت روسیه و چین همراه است.

  درخواست ایران برای برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران، با حمایت روسیه و چین احتمالا با ادبیاتی خاص به توافق هسته‌ای احتمالی بین ایران و ۵+۱ اضافه خواهد شد.

  به گزارش نیمه پر ‌به نقل از ال‌مانیتور، یکی از موضوعات سخت باقی مانده در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ۵‌+۱، مسأله تصمیم‌گیری درباره قطعنامه‌ای از شورای امنیت است که پیش از این، صادرات سلاح به ایران را ممنوع کرده بود. روسیه خواهان این است که در قطعنامه جدید شورای امنیت که قرار است، توافق هسته‌ای ایران و ۵+۱ را تأیید کند، تحریم تسلیحاتی ایران هم برداشته شود.

  یکی از مذاکره‌کنندگان ایرانی که نخواسته نام وی اعلام شود، به ال‌مانیتور گفته، ‌موضوع تحریم تسلیحاتی از موضوعات سختی است که مذاکره بر سر آن ادامه دارد و موضع ایران این است که در توافق نهایی یا برجام، نباید تحریم تسلیحاتی وجود داشته باشد.

  به نوشته ال‌مانیتور ‌به نقل از یک کارشناس مسائل ایران، طرف ایرانی با هوشیاری در تلاش است که خود را از به وسط میدان کشیده شدن بر سر این مساله دور نگاه دارد و در عوض اجازه دهد روس‌ها راهی برای برداشته شدن تحریم ایران در گذر زمان پیدا کنند که از مسیر توافق هسته‌ای نیز جدا باشد.

  به گفته این کارشناس، ایران اکنون قصد ندارد موضوعی را به میان بکشد که در بازی اتهام‌زنی در صورت نرسیدن به توافق مورد استفاده طرف غربی قرار بگیرد. در عوض ایرانی‌ها استدلال می‌کنند که موضوع تحریم تسلیحاتی ربطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد. با این روش، این موضوع به محل اختلاف روسیه و آمریکا تبدیل خواهد شد. وی ادامه داده است که حل و فصل این موضوع در قالب یک قطعنامه جدید اکنون در دست مذاکره است.

  این در حالی است که قرار است روز چهارشنبه هشتم جولای، پوتین و روحانی رؤسای جمهوری روسیه و ایران در آستانه تعیین تکلیف توافق هسته‌ای با یکدیگر دیدار داشته باشند. مسأله تحریم تسلیحاتی احتمالا در مذاکرات روز دوشنبه ظریف و لاوروف نیز مورد بحث قرار گرفته است.

  یک دیپلمات سابق روس به ال‌مانیتور گفته است، انتظار ندارد روسیه خواهان درخواست برداشته شدن فوری تحریم تسلیحاتی ایران بشود بلکه احتمالا به دنیال تفاهمی جانبی با آمریکا خواهد رفت که بر اساس آن تحریم تسلیحاتی ایران نیز در قالبی گام به گام برداشته شود.

  دیپلمات سابق روس در این باره گفته است: «‌من هنوز به فرمول جادویی گام به گام پیشنهادی روسیه که تاکنون چندین بار کارآمدی خود را نشان داده، باور دارم.»

  به گفته این دیپلمات سابق روس، طرفین احتمالا بر سر راه حلی موقت توافق خواهند کرد که بر اساس آن محدودیت‌های علیه ایران که‌ مستقیم به موضوع اشاعه هسته‌ای ربطی ندارد، هم به شکل تدریجی برداشته خواهد شد.

  تابناک/