پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ , Saturday 10 December 2022
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5578
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۲
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  عارف: تجربه‌های گذشته اصلاحات را تکرار نکنیم

  به گزارش نیمه پر، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان شنبه شب در جمع مردم شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان ماه رمضان را ماه خودسازی و معنویت، تالیف قلوب و کنار گذاشتن کدورت‌ها و اختلاف‌ها دانست و اظهار داشت: خوب است در ایام ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر در مسیر اخلاق‌گرایی بیشتر تلاش کنیم […]

  به گزارش نیمه پر، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان شنبه شب در جمع مردم شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان ماه رمضان را ماه خودسازی و معنویت، تالیف قلوب و کنار گذاشتن کدورت‌ها و اختلاف‌ها دانست و اظهار داشت: خوب است در ایام ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر در مسیر اخلاق‌گرایی بیشتر تلاش کنیم و در این روزهای حساسی که برای کشورمان در جریان است، برای کشور، برای عاقبت بخیری و توفیق آینده‌سازان کشورمان و برای توفیق دولت و سرداران دیپلماسی دعا کنیم.
  وی در ادامه با بیان اینکه حضور مردم در همه صحنه‌ها اعم از دستاوردهای انقلاب در طول چهار دهه گذشته بی‌بدیل بوده است، گفت: نقش مردم در صحنه‌ها و اصول مختلف قانون اساسی به طور برجسته بیان شده است زیرا صاحبان اصلی انقلاب مردم هستند و مردم در همه عرصه‌ها حرف آخر را می‌زنند.
  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه مردم همواره علی‌رغم برخی مشکلات در صحنه‌های حساس وفاداری خودشان را به آرمان‌های انقلاب ثابت کردند گفت: مردم یک بار دیگر در روز جهانی قدس همبستگی‌شان را با آرمان‌های انقلاب به اثبات برسانند.
  عارف با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ یادآور شد: در روز ۲۴ خرداد ۹۴ مردم با حضورشان حماسه ماندگاری را خلق و سرمایه اجتماعی ارزشمندی را ایجاد کردند نتایج آن امروز در مذاکرات هسته‌ای به وضوح به نمایش گذاشته شده است.
  *سرمایه حضور مردم در ۲۴ خرداد غربی‌ها را به زور به پای میز مذاکره کشاند
  وی در ادامه تصریح کرد: حضور مردم در انتخابات ۹۲ کشورهای غربی را به اجبار به میز مذاکره نشانده است و همچنین به پشتوانه این حضور حماسی و سرمایه اجتماعی فرزندان این ملت و سرداران صحنه دیپلماسی در پی احقاق حقوق مردم هستند قدرت های بزرگ و کشورهای غربی مجاب شده‌اند تا به خواسته های مشروع و قانونی ما تمکین کنند.
  عارف اظهار داشت: جریان اصلاحات نقش مهمی در ۲۴ خرداد ۹۲ داشت و اگر فضای سیاسی کشور را در سال های ۹۰ و ۹۱ به یاد بیاوریم و همچنین حماسه‌ای که در ۲۴ خرداد خلق شد می‌توان به راحتی نقش مهم اصلاحات را در خلق این حماسه دید.
  *اصلاح‌طلبان باید با همه توان از روحانی حمایت کنند
  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: جریان اصلاح‌طلبی همواره نشان داده که منافع ملی را به منفعت خود و منافع کوتاه مدت ترجیح می‌دهد، امروز باید جبهه اصلاحات با همه توان حامی دولت برآمده از ۲۴ خرداد باشد.چرا که می‌دانیم دولت تدبیر و امید با چه مشکلاتی در زمینه های مختلف روبرو بود و همچنین با خیلی از مطالبات به حق مردم مواجه است.
  وی با بیان این که ما امروز پیش از هر زمان اعتقاد به حمایت از دولت داریم، افزود: جریان اصلاح‌طلبی امروز باید نسبت به آینده کشور و جامعه احساس مسئولیت مضاعف کند. باید با تلاش مستمر مسیری را که در خرداد ۹۲ آغاز شد را به سمت توسعه و پیشرفت کشور هدایت کنیم البته به طور طبیعی این مسیر از اسفند ۹۴ می‌گذرد.
  عارف تاکید کرد: پیروزی تفکر اصلاحات در سال ۹۲ نقطه شروع مسیری است که از اسفند ۹۴ می گذرد. برای استمرار این مسیر در برگزاری انتخابات با مشارکت حداکثری مردم و رسیدن به نتیجه‌ای که بتواند مسیر ۲۴ خرداد ۹۴ را ادامه دهد، تلاش می‌کنیم.
  وی با اشاره به این که تفکر اصلاحات ریشه در انقلاب دارد، ادامه داد: گفتمان اصلاح‌طلبان برآمده از گفتمان انقلاب است و اصلاح‌طلبان به عنوان یک جریان سیاسی فعال، موثر و تاثیرگذار حق دارند و باید در همه صحنه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور حضور داشته باشند.
  *باید کمک کنیم با پیروزی در انتخابات ۹۴ دولت تدبیر بتواند برنامه‌هایش را عملیاتی کند/مجلس باید رفیق دولت باشد نه رقیب آن
  رئیس بنیاد امید ایرانیان اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین رویدادهای کشور انتخابات اسفند ۹۴ است که باید با مشارکت جدی و با راهبردهای شفاف مسیر حرکت کشور را به سمت تعالی و پیشرفت هدایت کنیم و کمک کنیم دولت تدبیر و امید برنامه‌هایش را به مرحله اجرا برساند.
  عارف با تاکید بر این که می‌خواهیم مجلس کارآمدی تشکیل شود، خاطرنشان کرد: مجلس باید همراه با مردم و همگام با دولت باشند. مجلس باید رفیق دولت باشد و نه رقیب دولت، ما چنین مجلسی را در برنامه‌هایمان پیش بینی کرده ایم و باید برای رسیدن به این مجلس خودمان را آماده کنیم.
  *راهبرد اصلی اصلاح‌طلبان کسب اکثریت کرسی‌های مجلس دهم است/باید با یک لیست به انتخابات ورود کنیم
  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که رویکردهای مشخصی در برنامه‌هایمان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین رویکرد و راهبرد اصلاحات کسب اکثریت مجلس است و برای دستیابی به این راهبرد اصلی هیچ راهی جز اجماع برای جبهه اصلاحات وجود ندارد.
  وی در ادامه گفت: باید در سراسر کشور اصلاح‌طلبان یک لیست داشته باشند زیرا نمی‌خواهیم برخی از تجربه‌های گذشته که با گفتمان اصلاحات سازگاری ندارد، تکرار کنیم.
  وی با اشاره به این که شعار اصلاحات دستیابی به اجماع کامل است، ادامه داد: باید وحدت را دنبال کنیم البته تکثر در جبهه اصلاحات، گردهمایی‌ها و حزب‌های مختلف سرمایه‌های معنوی این جبهه هستند و اگر به درستی استفاده شود و این تکثر زمانی ارزشمند است که در نهایت به وحدت منجر شود.
  عارف تاکید کرد: گروه‌ها باید در این برهه حساس مبنای حرکت را مشترکات بگذارند و قطعاً مشترکات اصلاح‌طلبان بیش از ۸۰ درصد است و نباید به خاطر ۲۰ درصد مابقی قربانی داد.
  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که امروز در پی وحدت هستیم زیرا فردا دیر است و ممکن است اسفند ۹۴ اتفاقی بیفتد که موجب پشیمانی ما در سال‌های بعد شود، گفت: الزاماتی برای رسیدن به وحدت وجود دارد که اولین الزام تامین الگوی رفتار انتخاباتی ۹۲ است.
  رئیس بنیاد امید ایرانیان در ادامه الزامات رسیدن به وحدت را «حرکت مبتنی بر اخلاق»، «عقلانیت»، «خرد جمعی»، «حرکت در چارچوب قانون»، «تشویق همه دست اندرکاران انتخابات برای حرکت در چارچوب قانون»، «حرکت برنامه‌ای و دادن وعده‌هایی در شان مردم و مجلس» دانست.
  *فرصتی برای وزن کشی‌های سیاسی نداریم/ باید پیروزی تفکر اصلاحات مبنای همه باشد
  وی با تاکید بر این که مهم‌ترین کار مجلس آینده حرکت در چارچوب برنامه ششم توسعه است، ادامه داد: ما فرصتی برای وزن کشی نداریم و انتظار داریم افراد وزن کشی را کنار بگذارند و پیروزی تفکر اصلاحات را در دستور کارشان قرار دهند.
  عارف با اشاره به این که نباید گروهی در مرکز به بهانه‌های مختلف برای کوچک‌ترین و یا بزرگ‌ترین شهر کاندیدا مشخص کنند و باید استان و سطح ملی به این رویکرد کمک کند، ادامه داد: یکی دیگر از مهم‌ترین رویکردهای جبهه اصلاحات شناسایی نامزدهای شایسته است البته خیلی از نیروها در حال حاضر در مجلس حضور دارند که باید آن‌ها تشویق کرد تا بتوانیم مجلس متخصصی تشکیل دهیم البته در مجلس کنونی در کمیسیون‌های مختلف متخصصین کمی حضور دارند.
  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: حضور جوانان و بانوان در عرصه‌های مختلف یکی دیگر از شعارهای اصلاحات است خاطرنشان کرد: شرایط در حال حاضر به گونه‌ای است که باید تعصب جبهه‌ای داشت و باید مای تشکیلاتی را دنبال کرد و باید اخلاق و خرد جمعی را مبنای حرکتشان قرار دهند.
  وی توجه به نقش آفرینی نخبگان اصلاح‌طلب و گروه‌های مرجع را در ایجاد همگرایی و وحدت مهم ارزیابی کرد و بر ضرورت اولویت دادن به زنان و جوانان در مجلس آینده تاکید کرد.
  *هزینه دادن یک پیش فرض برای گفتمان اصلاحات است
  عارف همچنین در جلسه هم اندیشی اصلاح‌طلبان و اعتدال گرایان شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان با اشاره به وضعیت کشور در سال‌های گذشته و برخوردهایی که با اصلاح‌طلبان انجام شد، خاطرنشان کرد: در جو امنیتی که در سال‌های گذشته ایجاد شده بود و هزینه‌های غیر منطقی که بر اصلاح‌طلبان وارد شد عافیت‌طلبی حکم می‌کرد جریان اصلاحات دیگر خود را درگیر مسائلی همچون انتخابات نکند حتی برای اصلاح‌طلبان به خاطر وضعیتی که پیش آمده بود عدم حضور قابل توجیه بود به همین دلیل شخصاً با گروه‌های مختلف اعم از جوانان و نسل اولی ها جلسات متعددی داشتم و تاکید کردم که باید برای تغییر در درون نظام و با ابزارهای قانونی تلاش کنیم که خوشبختانه با همگرایی ایجاد شده حماسه ۲۴ خرداد ۹۲ خلق شد.
  وی با بیان اینکه هزینه دادن یک پیش فرض برای گفتمان اصلاحات است، یادآور شد: در گذشته برخی هزینه‌های غیر منطقی بر اصلاحات تحمیل شد ولی نمی‌توان به بهانه‌های مختلف عدم حضور خود در صحنه‌های مختلف را توجیه کنیم.
  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه همه اتفاقات را نمی‌توان با یک انتخابات حل و بر ضرورت تغییرات گام به گام تاکید کرد.
  وی ادامه داد: خدا را شاکر هستیم که علی رغم برخی بدبینی‌ها و بی انگیزگی‌ها و فضای امنیتی غیر منطقی که بر کشور حاکم شده بود اصلاح‌طلبان در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ به اهداف اولیه خود دست پیدا کردند و پیروز انتخابات شدند. در آن انتخابات همه احساس پیروزی کردند حتی رقبای جریان اصلاحات و اعتدال احساس شکست نکردند.
  *دولت گذشته فقط پُز کلنگ‌زنی و افتتاح را به نمایش می‌گذاشت
  عارف با اشاره به وضعیت دولت تدبیر و امید، بدهی‌های برجا مانده از دولت گذشته را حیرت انگیز دانست و گفت: دولت فعلی باید بدهی‌های پروژه‌های دولت گذشته که فقط پز کلنگ‌زنی و افتتاح آن را به نمایش می‌گذاشت، پرداخت کند.
  وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای و با قدردانی از حمایت‌های رهبر معظم انقلاب از تیم مذاکره کننده، خاطرنشان کرد: اگر اندک انصافی برخی منتقدین و رقبای دولت داشتند باید از تیم مذاکره کننده هسته‌ای قدردانی می‌کردند چون همگان می‌دانند رویارویی با قدرت‌های بزرگ جهانی آن هم در موضوعی مانند مسائل پیچیده هسته‌ای کاری بس دشوار و طاقت فرساست.
  رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین با اشاره به انتخابات مجلس با بیان اینکه اصلاح طلبان با برنامه راهبردی در انتخابات حاضر خواهند شد، گفت: در جبهه اصلاحات فرد اصالت ندارد و حرکت بر مدار خرد جمعی مورد توجه است همانگونه که در انتخابات خرداد ۹۲ شخصا وظیفه خود را بر اساس خرد جمعی انجام دادم

  فارس/