پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ , Thursday 8 June 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 22706
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ شهریور, ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  آیین‌نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها اصلاح شد

  آیین‌نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها طبق مصوبه هیئت وزیران اصلاح شد.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، هیئت وزیران در جلسه بعدازظهر امروز (یکشنبه) به ریاست حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، پیشنهاد کمیته امداد امام خمینی (ره) مبنی بر اصلاح آئین‌نامه اجرایی تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور موضوع منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها را به تصویب رساند.

  براساس اصلاح آئین‌نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها، در اجرای ردیف (۲۶) پرداختی‌های (مصارف) جدول تبصره (۱۴) در خصوص مسکن محرومین، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور به عنوان دستگاه اجرایی تعیین شدند.

  اعضای هیئت دولت در ادامه و در راستای تکالیف مقرر در قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور که به عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارهای تحقق اصل حاکمیت قانون، پیشگیری و مقابله با فساد و ارتقای کارآمدی و سلامت نظام اداری بوده و انجام آن مورد تکلیف قانونگذار قرار گرفته است، با پیشنهاد مشترک معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده مبنی بر تنقیح مصوبات موضوع زنان موافقت کردند.

  به موجب این مصوبه، معاونت حقوقی رئیس‌جمهور موظف است با همکاری معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به نحو مقتضی نسبت به نشر و اطلاع‌رسانی متن تنقیح شده مصوبات مذکور اقدام نماید.

  مصوبه تنقیحی فوق در چهار فهرست «معتبر»، «منسوخ ضمنی و با اجرا منتفی»، «منسوخ صریح و ابطال شده» و «غیر معتبر با انقضای زمان» دسته‌بندی و تدوین شده است.

  لازم به ذکر است، اعلام اعتبار یا نسخ بخشی از یک مصوبه، به مفهوم اعتبار یا عدم اعتبار سایر بخش‌های آن مصوبه نیست، مگر آن که در پیوست‌ها تصریح شده باشد؛ و نیز اعلام عدم اعتبار یک مصوبه به منزله احیا شدن مصوباتی که قبلاً به موجب آن لغو شده است، نمی‌باشد.

  همچنین معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده موظف شد با همکاری معاونت حقوقی رئیس‌جمهور هر سال نسبت به بروزرسانی پیوست‌های این تصویب‌نامه اقدام و آن را برای تصویب به هیئت وزیران ارائه کند.

  شمول این تصویب‌نامه، مصوبات عادی (غیر طبقه‌بندی‌) هیئت وزیران، کمیسیون‌های موضوع اصل (۱۳۸) قانون اساسی و نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور موضوع اصل (۱۲۷) قانون اساسی، مصرح در موضوع «زنان» تا خرداد سال ۱۴۰۰ است.

  اصلاح آئین‌نامه اجرایی ساز و کارهای هزینه‌کرد منابع مربوط به امور پژوهشی شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت

  هیئت وزیران با هدف تأمین نظر مجلس شورای اسلامی در خصوص آئین‌نامه اجرایی بند (و) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور موضوع ساز و کارهای هزینه‌کرد منابع مربوط به امور پژوهشی شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، آن را اصلاح کرد.

  بر این اساس، شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسه‌ها می‌توانند حداکثر تا ۱۰ درصد از منابع موضوع این آئین‌نامه را از طریق دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی که براساس اساسنامه وابسته به وزارتخانه یا سازمان ذی‌ربط بوده و دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی هستند، جهاد دانشگاهی و حوزه‌های علمیه که دارای مجوز تأسیس و فعالیت هستند، در چارچوب این آئین‌نامه هزینه کنند.

  موافقت با اصلاح آئین‌نامه اجرایی پرداخت حق بیمه وکلا، کارگشایان دادگستری و کانون وکلای دادگستری

  هیئت دولت به منظور تأمین نظر مجلس شورای اسلامی درخصوص ماده (۱) آئین‌نامه اجرایی ماده (۸) قانون تشکیل صندوق حمایت از وکلا و کارگشایان دادگستری در خصوص میزان پرداخت سهم حق بیمه ماهانه وکلا، کارگشایان دادگستری و کانون وکلای دادگستری، با اصلاح این آئین‌نامه موافقت کرد.

  به موجب اصلاحیه مذکور، سهم پرداخت حق بیمه ماهانه بیمه شدگان (وکلا و کارگشایان دادگستری) ۱۱ درصد و سهم پرداخت حق بیمه ماهانه توسط کانون وکلای دادگستری یک درصد تعیین می‌شود.

  واگذاری اعتبار به طرح‌های واحدهای استانی یا مؤسسات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  هیئت وزیران در اجرای ماده (۸۳) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و به منظور سرعت بخشیدن به تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که اعتبار آنها در قالب سایر منابع و از محل منابع تسهیلات بانکی تأمین می‌گردد، با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر واگذاری اعتبار به طرح‌های واحدهای استانی یا مؤسسات وزارت فوق موافقت کرد.

  براساس این تصمیم، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجاز است در هر یک از طرح‌هایی که اعتبار آن از منابع عمومی دولت و سایر منابع، تأمین و برای اجرا به واحدهای استانی یا مؤسسات تابعه و وابسته این وزارت واگذار می‌گردد، اعتبار مربوط به سایر منابع در اختیار را براساس مفاد ماده (۷۵) قانون محاسبات عمومی کشور و دستورالعمل مربوط و اصلاحیه‌های بعدی آن ابلاغ اعتبار نماید.

  برچسب ها :