پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ , Tuesday 31 January 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 22579
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ مرداد, ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۰
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  نحوه توزیع واکسن های کووبرکت/ اثربخشی ۸۴ درصدی واکسن کرونای ملی

  مسوول واکسیناسیون شرکت کووبرکت ایران ایران توضیحاتی درباره اثربخشی و مطالعات مربوط به این واکسن ارائه داد.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از فارس ، سید رضا مظهری مسوول واکسیناسیون کوو برکت ایران در گفت‌وگویی اظهار داشت: موضوع واکسیناسیون در دو بخش قابل توجه است نخست اینکه واکسن‌های شرکت کوو برکت به صورت هفتگی و پارت پارت تحویل وزارت بهداشت داده می شود و پس از آن واکسن ها در اختیار هیئت امنای صرفه جویی ارزی قرار خواهد گرفت و آنها واکسن های مربوطه را میان دانشگاه‌های علوم پزشکی شهرهای مختلف توزیع می‌کنند بنابراین ما در دخل و تصرفی در این زمینه نداریم که چه مقدار و چگونه واکسن‌ها میان دانشگاه‌های علوم پزشکی توصیه توزیع می‌شود.

  وی افزود: بخش دوم مساله واکسیناسیون در اختیار شرکت کوبرکت بوده که مربوط به فاز سوم مطالعات بالینی این موضوع بود. فاز سوم مطالعات بالینی که میان۲۰ هزار نفر انجام گرفت و به اتمام رسیده البته برخی مانند مسئولین خارج از این مطالعه داوطلبانه در دریافت واکسن اقدام کردند.

  مسئول واکسیناسیون شرکت کو برکت ادامه داد: از ۲۰ هزار نفری که در فاز سوم مطالعات بالینی واکسن برکت شرکت کردند حدود یک سوم آنها یعنی ۶ هزار و ۵۰۰ نفر واکسن نما و ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر واکسن واقعی دریافت کردند و طبق برنامه ریزی های انجام گرفته دو ماه بعد از تزریق دوم افرادی که واکسن نما دریافت کرده‌اند واکسن برای آنها تزریق خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه  تزریق واکسن نما برای انجام مطالعات مبنی بر «شاهد و مورد» بود، گفت: این اقدام برای بررسی دقیق و عوارض احتمالی واکسن و میزان اثربخشی آن انجام گرفت به طور مثال اگر دو گروه شاهد و مورد تشکیل نمی‌شد نمی‌توانستیم دقیقاً در مطالعات به این موضوع دست یابیم که به طور مثال سردرد به دلیل تزریق واکسن یا به دلایل دیگر در افراد ایجاد شده است.

  وی با اشاره به این که همه افرادی که در مطالعات بالینی واکسن برکت مشارکت کردند به صورت کامل سلامتشان رصد شده و مشکلات و شرایط آنها را بررسی کرده‌ایم، گفت: امروز تهرانی هایی که در فاز سوم مطالعات بالینی شرکت کردند کد گشایی آنها که دو ماه پیش برایشان تزریق انجام گرفته صورت خواهد گرفت.

  وی خاطرنشان کرد: نتیجه مطالعات فاز یک و دو پارسال و اوایل فروردین استخراج و به اتمام رسید و به زودی در مجله بین‌المللی منتشر خواهد شد برای فاز سوم نیز مطالعات دو مقطع دارد که نتیجه آن چند ماه دیگر به اتمام می‌رسد و البته باید توجه داشت که منظور از ادامه مطالعات این است که آیا نیاز به دوز های یادآور خواهیم داشت یا خیر بنابراین انجام مطالعات برای واکسن ها همچنان ادامه دارد و فقط مربوط به واکسن برکت نیست.

  وی خاطر نشان کرد: مطالعاتی که برای فاز یک و دو انجام گرفته به لحاظ عوارض و ایمنی همچنین اثربخشی مشخص شده که این واکسن بیش از ۸۴ درصد موثر است و از مرزهای استاندارد هم عبور کرده‌ایم و واکسن برکت یک واکسن مناسب با اثربخشی بالا همچنین با عارضه کم شناخته می شود.

  برچسب ها :