پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ , Tuesday 21 March 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 21459
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  جهانگیری: برخی اقدامات نادرست دیگران را به نام دولت ثبت می‌کنند / از نقد سازنده استقبال می‌کنیم

  معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت نه تنها از نقد‌های سازنده ناراحت نمی‌شود بلکه از آن استقبال می‌کند، اما بدنام کردن و زیر سوال بردن اقدامات مثبت به خاطر اقدامات غلط افرادی خارج از دولت، کاری نادرست است.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از خبرگزاری دانشجو، جلسه تنظیم بازار ظهر امروز (یکشنبه) به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

  جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش‌های رییس کل گمرک در این جلسه در خصوص موجودی کالا‌های اساسی در بنادر و انبار‌های گمرک گفت: بر اساس این گزارش ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر، کشتی‌ها و لنگرگاه‌ها موجود است که عددی قابل توجه برای تامین کالا‌های اساسی خواهد بود.

  معاون اول رییس جمهور از مدیران و دست‌اندرکاران ستاد تنظیم بازار خواست برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند تا این کالا‌ها با سرعت هرچه بیشتر از گمرک ترخیص شود و به مراکز مصرف و به دست مردم برسد تا دغدغه‌ای در خصوص کالا‌های اساسی وجود نداشته باشد.

  وی همچنین با اشاره به گزارش‌های سازمان هواشناسی مبنی بر وجود خشکسالی در بسیاری از استان‌های کشور در سال جاری از وزیر جهاد کشاورزی خواست گزارشی برای مقابله با بحران خشکسالی و تامین علوفه مورد نیاز دام تدوین کند تا چنانچه نیاز به افزایش واردات نهاده‌های دامی وجود داشته باشد، در این خصوص تصمیم گیری شود.

  جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش رییس سازمان غذا و دارو در خصوص تامین واکسن کرونا، تصریح کرد: واکسن کرونا برای عموم مردم کشور به صورت رایگان تامین می‌شود که این موضوع از طریق تولید داخل و واردات در دستورکار دولت قرار دارد و بانک مرکزی نیز تامین ارز مورد نیاز خرید واکسن کرونا را در اولویت‌های خود قرار داده است.

  معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر فاسد شدن مقادیر زیادی پرتقال، اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های دستگاه‌های اجرایی، میوه‌های در معرض فساد ارتباطی به ستاد تنظیم بازار ندارد. کسانی که به دنبال فرصت بودند تا میوه‌های شب عید را ذخیره کرده و آن را پس از ایام عید در زمان بالا رفتن قیمت‌ها عرضه کنند، اگر امروز متحمل ضرر و زیان شده‌اند، خودشان مسئول هستند.

  وی ضمن قدردانی از وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی و همه دست‌اندرکاران تامین میوه و کالا‌های اساسی برای شب عید، با انتقاد از برخی رسانه‌ها که علاوه بر نادیده گرفتن عملکرد مثبت دستگاه‌های مسئول، خطای دیگران را به پای دولت می‌نویسند، تصریح کرد: متاسفانه برخی رسانه‌ها به جای قدردانی از عملکرد دستگاه‌های ذیربط در تامین و توزیع مناسب میوه در ایام پایانی سال و شب عید، اقدامات نادرست دیگران را به نام دولت ثبت می‌کنند.

  جهانگیری افزود: دولت نه تنها از نقد‌های سازنده ناراحت نمی‌شود بلکه از آن استقبال می‌کند، اما بدنام کردن و زیر سوال بردن اقدامات مثبت به خاطر اقدامات غلط افرادی خارج از دولت، کاری نادرست است.

  در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، جهاد کشاورزی، رییس سازمان غذا و دارو، رییس کل گمرک و تعدادی از نمایندگان دستگاه‌های ذیربط نیز حضور داشتند، دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار گزارشی در خصوص اخبار نادرست منتشر شده مبنی بر فاسد شدن ۳۰ هزار تن پرتقال مربوط به تنظیم بازار ارائه کرد و گفت: این مقادیر پرتقال هیچ ارتباطی با میوه‌های تنظیم بازار ندارد و عده‌ای از دلالان و واسطه‌ها با این امید که قیمت میوه پس از عید افزایش پیدا می‌کند، مقادیری پرتقال را ذخیره کردند تا پس از عید با قیمت بالاتر عرضه کنند، اما چون کالا‌های اساسی و میوه به اندازه کافی تامین شده بود، قیمت سیب و پرتقال پس از عید کاهش پیدا کرد.

  وی افزود: تقریباً ۹۹ درصد میوه‌های تنظیم بازار به فروش رسیده و موجبات رضایت نسبی مردم را نیز فراهم کرده است، اما برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از سخنان رییس اتحادیه میادین میوه و تره بار داشتند که گفته بود ۳۰ درصد پرتقال ذخیره شده توسط بخش خصوصی، در معرض فساد است و این موضوع در رسانه‌ها بازتاب نادرستی پیدا کرده است.

  در این جلسه گزارشی از وضعیت و موجودی ذخایر استراتژیک کالا‌های اساسی کشور و آخرین وضعیت تخصیص و تامین ارز کالا‌های اساسی ارائه و تصمیمات لازم برای حل برخی مسائل و مشکلات پیش روی ترخیص کالا‌های اساسی از گمرکات کشور اتخاذ شد.

  برچسب ها :