پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ , Monday 17 May 2021
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 2063
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ دی, ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۲
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  واردات برنج ۵۰ درصد کاهش یافت

  قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به واردات یک میلیون و ۱۵۵ هزار تن برنج در سال گذشته گفت: این میزان در ۹ ماهه ابتدای امسال ۵۰ درصد کاهش یافت.

  به گزارش نیمه پر ،مجتبی خسرو تاج با بیان اینکه برنج به عنوان یکی از کالاهای اساسی و نیازهای ضروری محسوب می شود تصریح کرد: از اینرو نمی توان نسبت به این اقلام مهم و استراتژیک که بخش اعظمی از  نیاز جامعه را شامل می شود بی تفاوت بود لذا ذخیره سازی مناسب و احتیاطی در این زمینه صورت می گیرد.

  وی افزود: براساس گزارشات وزارت جهاد کشاورزی، سرانه مصرف برنج هر نفر ایرانی در سال حدود ۴۱ کیلو عنوان شده است؛ بنابراین ۳ میلیون و ۲۰۰ تا سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن کل برنج  مورد نیاز کشور است که از این مقدار بین یک میلیون ۷۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن توسط تولید داخل تامین می شود.

  معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه موضوع تعرفه واردات برنج را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: براساس قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی تعیین تعرفه برنج در اختیار وزارت جهادکشاورزی است که با توجه به میزان تولید و تجارت اعلام می شود.

  این مقام مسئول در وزارت صنعت با یادآوری اینکه برخی اقلام از جمله برنج از تعرفه فصلی برخوردار است تصریح کرد: فصل برداشت برنج از اول مردادماه شروع و به مدت ۶ ماه ادامه پیدا می کند.

  خسروتاج ادامه داد: در صورتی که قبل از مردادماه  این تعرفه ۲۲ درصد محاسبه می شود این بدان معنی است که از اول مردادماه هر کالایی که حتی از قبل هم خریده شده باشد با تعرفه ۴۴ درصد مورد محاسبه قرار می گیرد.

  وی با اشاره به اینکه برای اتخاذ تصمیم در خصوص واردات هر کالایی از جمله برنج عوامل مختلفی مورد توجه قرار می گیرد خاطرنشان کرد: اخذ تصمیم برای کالاهایی که از یک طرف حمایت تولید را و از سوی دیگر حمایت جامعه مصرف کننده را می طلبد و در مورد هر دو سو باید عامل مطلوبیت حائز اهمیت قرار گیرد بسیار مهم است چرا که نباید نگاهی یک سویه داشت و صرفا منافع تولیدکننده یا مصرف کننده را مد نظر قرار داد.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به مطلوبیت طعم و کیفیت برنج ایرانی به موضوع صادرات آن اشاره کرد و گفت: برنج ایرانی قابلیت صادرات را دارد اما باید این اقدام با توجه لازم صورت بگیرد.

  به گفته وی، قیمت برنج ایرانی مثلا برنج طارم ۷۸۰۰ تومان یا برنج صدری ۷۵۰۰ تومان در داخل کشور در نظر گرفته شده در حالی که این قیمت ها در عرصه تجارت خارجی به مراتب بالاتر خواهد بود.

  خسروتاج ادامه داد: در جایی که برنج های کشورهای مختلف از جمله  هندی با قیمت پایین تر در عرصه رقابت و بازار قرار دارد لذا باید به دنبال متناسب با برنج ایرانی بود. دراین راستا باید به دنبال مشتریان و کشورهای خاص  بود که به دلیل طعم خوب برنج ایرانی علاقمند به خریداری برنج ایرانی هستند به همین دلیل بازار هدف ما می توانند  کشورهایی باشند که از سرانه درآمد بالایی برخوردارند.

  قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه حمایت از تولید را مورد تاکید قرار داد و گفت: علاوه بر وزارت جهاد کشاورزیی که متولی اصلی حمایت از تولیدکنندگان در این زمینه است ما نیز در بخش تجارت می توانیم با وضع تعرفه مناسب و بعضا اصلاح نظام تعرفه ای در مواقع نیاز به کمک تولید برویم.

  وی افزود: همچنین افزایش بهره وری در واحدهای کشت از طریق وضع تعرفه مناسب برای بهره مندی بیشتری از تولیدکنندگان به منظور  مکانیزه کردن نظام کشت، توسعه ماشین آلات کشاورزی، ادوات و تجهیزات کشاورزی و تولید از دیگر اقداماتی است که در حال حاضر صورت می گیرد و امیدواریم این روند بیش از گذشته گسترش پیدا کند.

  خسروتاج در مورد مصوبه اخیر دولت درخصوص افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان اظهارداشت: بخشی از مصوبه اخیر دولت در خصوص اصلاح ساختار نان مربوط به افزایش کیفیت است.

  قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خواسته به حق مردم در مورد افزایش کیفیت به دلایل مختلفی از جمله افزایش هزینه‌های دستمزد، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و نیز هزینه‌های حمل‌ و نقل تحت‌تأثیر قرار گرفته بود که این موضوع در دولت مطرح شد و مقرر شد  قیمت نان به صورت استانی و تا سقف ۳۰ درصد اصلاح شود.

  به گفته وی، با اصلاح قیمت بخشی از مشکلات نانوایی‌ها حل شد، اما از آنجا که هزینه‌ تولید بالاست، اگر بخواهیم بحث کیفیت را به طور اساسی دنبال کنیم، باید به سمت آزادپزی نان حرکت کنیم.

  این مقام مسئول در وزارت صنعت افزود: در این سیستم، هر نانوایی می‌تواند به هر شکلی که می‌خواهد خودش تشخیص دهد که آرد را از کجا تهیه کرده و با چه ترکیبی مطابق نظر مشتری آن را آماده کند، در عین حال، نانوایی‌های آزادپز از سیستم قیمت‌گذاری معاف می شوند.

  قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به  اینکه ساماندهی کیفیت نان به زمان نیاز دارد افزود: ساماندهی نانوایی ها  در کشور به صورت استانی متفاوت است چه از نظر نوع آرد و نوع نان ضمن اینکه تا نانوایی ها تا پایان سال فرصت دارند که تا ۲۰ درصد طبق درخواست خود یا اتحادیه و تشکل به سمت آزادپزی حرکت کنند.

  مهر /