پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ , Thursday 11 August 2022
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 20629
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ دی, ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۶
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  عمویی:

  اصلی‌ترین خواسته ایران در برجام رفع تحریم‌ها است

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «مهم‌ترین موضوع در برجام رفع تحریم‌ها است» گفت: اگر تحریم‌ها رفع نشود ادامه انجام تعهدات ایران بی‌معنا است.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از ایسنا ، ابوالفضل عمویی در گفت‌وگویی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری در موضوع نوع مواجهه با اروپا و آمریکا، راهبرد کلان ما را در این مسیر مشخص کرد. بر این اساس مهم‌ترین موضوع ما رفع تحریم‌ها علیه ایران است و بازگشت به برجام موضوع اصلی ما نیست.

  وی تاکید کرد: رفع موثر تحریم‌ها خواسته اصلی جمهوری اسلامی ایران بوده و بازگشت آمریکا به برجام مساله بعدی به شمار می‌آید. در این مسیر نیز موضع ما روشن است، مبنی بر این‌که ما در موضوع برنامه دفاعی از جمله موشکی به هیچ عنوان مذاکره نخواهیم کرد چون این مورد از مسائل حیاتی کشور است. در بحث منطقه‌ای نیز طرف مقابل را صاحب صلاحیت نمی‌دانیم که بتواند درباره‌ی مساله منطقه اظهارنظر کند. ایران جزئی از منطقه غرب آسیاست و ضمن تلاش‌های مختلف برای حفظ ثبات منطقه تاکید دارد که طرف مقابل حق دخالت ندارد و ما و همپیمانان‌مان در منطقه اقدامات موثری را انجام خواهیم داد.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر این‌که «در این راه باید کلیه گفت و گوها حول مسیر لغو تحریم‌ها باشد»، توضیح داد: اگر تحریم‌ها رفع نشود انجام ادامه تعهدات از سوی ایران بی‌معناست و تعهد تنها در برابر تعهد پذیرفتنی است.

  وی ادامه داد: مساله دیگر پرداخت خساراتی است که در این چند سال با اقدامات مخرب دونالد ترامپ و هیات حاکمه آمریکا در کشورمان تحمیل شده و باید جبران شود. طبق گفته پمپئو در دو سه سال اخیر آمریکا مانع فروش بیش از ۷۰ میلیارد دلار نفت ایران شده، محاسبات دیگر نیز نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه به کشورمان تحمیل شده که اینها تنها به دلیل تحریم‌های چند سال اخیر است.

  عمویی در پایان اظهار کرد: باید مراقب باشیم که آمریکا از شرایط بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها برای فعال کردن مکانیزم ماشه سوءاستفاده نکند ما اجازه نمی‌دهیم که آمریکا از این شرایط سوء‌استفاده کند.