پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ , Monday 15 August 2022
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 20558
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ دی, ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۴
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  سردار حجازی:

  حاج قاسم هیچگاه به سیدحسن دستور نمی‌داد پیشنهاد می‌داد / سردار قاآنی با بشار اسد دیدار داشته است

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه در خصوص اینکه آیا دیداری میان سردار قاآنی با رئیس جمهوری بشار اسد انجام شده تایید کرد که بله. انجام شده است.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از خبرگزاری دانشجو، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سالروز شهادت شهید قاسم سلیمانی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری المیادین و در پاسخ به این پرسش که نیروی قدس چیست که اسرائیل را این قدر اذیت و آمریکا را نگران می‌کند؟ گفت: در قانون اساسی ایران، دفاع از مستضعفان و مظلومان وظیفه‌ای بر عهده جمهوری اسلامی است و جزء آرمان‌های جمهوری اسلامی است که از مظلومان دفاع کند.

  او ادامه داد: طبیعتا برای اجرای این اصل نیازمند طریقه عملی است که نیروی قدس سپاه این وظیفه را بر عهده دارد. هر جا مظلومی باشد، باید به کمک او شتافت خصوصا در جهان اسلام و منطقه ما.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: کشور ما مثل منطقه سال‌های طولانی زیر ستم جباران و ستمگران بوده است بنابراین، این جزء آرمان‌ها و اعتقادات ماست که باید از مظلومان دفاع کرد.

  وی افزود: وقتی که سپاه تشکیل شد، دقت کنید که حتی اسم ایران هم در انتهای آن نیست؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. این امر این مفهوم را می‌رساند که رسالت و مأموریتی در حد و اندازه انقلاب اسلامی دارد.

  سردار حجازی گفت: در قانون اساسی هم همینطور ذکر شده است. در ابتدا یکی از واحد‌های سپاه پاسداران واحد نهضت‌ها بود. تشکیلاتی به نام نیروی قدس نبود. بعدا این رشد پیدا کرد و بعد از رهبری آیت‌الله خامنه‌ای تبدیل شد به نیروی قدس. الحمدلله خدمات ارزنده‌ای در جبهه‌ها و عرصه‌های مختلف داشته است.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا با حضور سردار سلیمانی این نیرو قدرتمندتر شد؟ گفت: بله، با آمدن شهید سلیمانی به نیروی قدس، گستردگی کمی و کیفی بزرگی پیدا کرد، زیرا این از واحد به نیروی قدس تبدیل شد، دیگر مثل یک اداره نبود بلکه نیرویی بود با همه ابعادها.

  او ادامه داد: شخصیت سردار سلیمانی که شخصیتی فعال، دورنگر و پرتلاش و اهل ریسک بود و شجاعت لازم را داشت، سبب توسعه نیرو شد. اتفاقات پیاپی که در منطقه افتاد، سبب گسترده شدن فعالیت نیروی قدس شد از جمله عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان و بعدا جنگ سی‌وسه روزه و بعد اتفاق‌های دیگر تا داعش و دیگر نیرو‌های تروریستی در منطقه، هر جا مسئولیت و ماموریت باشد سبب تحرک و بالندگی و بلوغ و رشد می‌شود.

  وی افزود: اقدامات دشمن در منطقه مثل اشغال عراق، افغانستان، حمایت دشمن از داعش و تروریست‌ها در منطقه و جنایاتی که در حق فلسطینی‌ها شد، عواملی برای توسعه نیروی قدس شد.

  سردار حجازی همچنین در پاسخ به این پرسش که «گفته می‌شود سردار سلیمانی فرمانده‌ای راهبردی بود این را چطور توصیف می‌کنید؟»، گفت: قطعا همینطور است. شخصیت شهید سلیمانی دارای ابعادی همه‌جانبه است. چه در سطح شخصی و چه در سطح کاری. او تنها شخصیت نظامی است که در طول چهل سال عمر انقلاب، همیشه در جبهه و خط مقدم جبهه بوده است.

  او ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس او یک فرمانده بود. لشگر ثارالله را فرماندهی می‌کرد. این لشگر از موفقترین یگان‌ها بود. بعد از پایان جنگ، خیلی از فرماندهان رفتند سراغ تمرین و بازسازی و ارتقای تحصیلی و….

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:، اما در شرق کشور در مرز افغانستان و پاکستان، ناامنی‌های متعددی رخ داد و ما شاهد ترور و تخریب و تاراج اموال مردم بودیم. یگان دفاع از مرز‌ها قادر نبود با این تهدید مقابله کند. تصمیم گرفته شد که این مسئولیت به سپاه پاسداران داده شود؛ بنابراین سپاه مسئول شد و این مسئولیت به شهید سلیمانی داده شد.

  وی افزود: قرارگاهی به نام قدس تشکیل شد که ماموریت آن مبارزه با تروریست‌هایی بود که از کشور‌های دیگر به مرز می‌آمدند. این اقدام شهید سلیمانی را وارد فاز امنیتی نیز کرد. در اینجا تجربه‌ای عمیق پیدا کرد. تروریست‌ها گروه‌های شناخته شده‌ای نبودند بلکه گروه‌های ناآشنا و پیچیده بودند.

  سردار حجازی ادامه داد: بعد از آن قرارگاه قدس به نیروی قدس منتقل شد و در همانجا بود که ایشان به مسائل داخل افغانستان آشنا شد. او با ویژگی‌های افغانستانی‌ها و گروه‌های افغانستانی آشنا شد. نیروی قدس هم جنبه سیاسی، امنیتی و نظامی دارد.

  وی افزود: هوش سرشار و نبوغ ایشان و از طرفی دیگر، پرکاری او سبب شد شخصیتی متمایز شود. در حیات مبارکش توانست خدمات ارزنده‌ای بکند.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه همچنین درخصوص مقاومت فلسطین و اینکه سردار سلیمانی برای این مقاومت چه کرد، گفت: اگر شما شرایط گروه‌های فلسطینی را با زمان قبل و بعد از آنکه شهید سلیمانی مسئول نیروی قدس شد، مقایسه کنید، متوجه می‌شوید.

  او ادامه داد: آن زمان فلسطینی‌ها سنگ در دست داشتند و فلسطینی‌ها بیشتر شعار‌های سوسیالیستی سر می‌دادند، اما وقتی گروه‌های اسلامی تشکیل شدند، مثل جهاد اسلامی با تردید به آنان نگاه می‌شد و افقی برای آن‌ها نمی‌دیدند.

  سردار حجازی گفت: حماس که تشکیل شد، شاید خیلی از بزرگان فلسطین تصور می‌کردند که ریشه نخواهند دوانید، اما دیدیم که این شجره‌های طیبه چطور رشد کرد و توانستند معادله با رژیم صهیونیستی را دگرگون کردند.

  وی افزود: راه درازی در پیش است و من نمی‌گویم همه آنچه باید انجام شود این گروه‌ها انجام داده‌اند. راه دراز است. این گروه‌ها سازش با رژیم صهیونیستی را رد کرده‌اند و آزادی سرزمین فلسطین را در دستور کار خود قرار دادند. طبعا این‌ها بدون کمک و حمایت و مشورت نمی‌توانستند به موفقیت دست پیدا کنند.

  او ادامه داد: همانطور که رهبر انقلاب بار‌ها فرموده‌اند که ایران در حمایت از فلسطین جدی است و آن را ادامه می‌دهد، این برای ما وظیفه تعیین می‌کند که تا جایی که بتوانیم از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

  سردار حجازی افزود: امروز رژیم صهیونیستی دیگر بسادگی به خود اجازه نمی‌دهد که به فلسطین حمله کند و می‌داند که باید در مقابلش هزینه بدهد. این برای غزه محاصره شده معادله عجیبی است. ارتشی که ادعا می‌کند چهارمین ارتش دنیاست از وارد شدن به جنگ با گروه‌های فلسطین خوف دارد.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اگر مقاومت اسلامی نبود می‌شد جلوی زیاده‌خواهی اسرائیل (در فلسطین) را گرفت؟. دیوار‌های بلندی که رژیم صهیونیستی در مرز فلسطین کشیده است، در امور نظامی یعنی پدافند یعنی دفاع یعنی ترس دشمن از نفوذ مجاهدان فلسطینی. این همان رژیم صهیونیستی است که هر گاه اراده میکرد به هر نقطه‌ای حمله می‌کرد، اما امروز در چنین وضعی است؛ بنابراین اتفاق بزرگی افتاده و شهید سلیمانی در این وضع موثر بود. نمی‌توان برخی امور را ذکر کرد، اما قابل فهم هست. طبق فرموده رهبر انقلاب، حمایت از فلسطین همیشه در دستور کار خواهد بود.

  او ادامه داد: ارتباط ما با دیگر گروه‌های دیگر هم برقرار است و از همه آن‌هایی که برای آزادی فلسطین تلاش میکنند حمایت میکنیم، اما ظرفیتی به نام اسلامگرا‌ها وجود داشت که از آن استفاده نمی‌شد و این ظرفیت الان بالفعل شده است. البته گروه‌های دیگر هم بودند و برخی حتی اعتقاد به آزادی کامل فلسطین ندارند و بخشی از آن را مد نظر قرار دارند. ما از طریق همکاری با بخشی از ظرفیت ملت فلسطین که از آن استفاده نشده بود توانستیم این ظرفیت را فعال کنیم؛ و این حمایت هم ادامه دارد.

  سردار حجازی در ادامه و در خصوص رژیم صهیونیستی و اینکه می‌گوید حملاتی به نیرو‌های ایرانی در سوریه کرده و همچنین درباره سازش برخی کشور‌های عربی با این رژیم و اینکه آیا ایران از این مسئله نگران است یا خیر، گفت: درباره حملاتی که ادعا می‌کنند به ایران وارد کرده‌اند، بسیاری از این ادعا‌ها کذب و ادعا‌های تبلیغاتی است. بار‌ها دفتر مستشاری ایران در سوریه به این ادعا‌های دروغ پاسخ داده است و گفته که چنین نیست.

  او ادامه داد: تصور میکنم چیزی را که اسرائیلی‌ها ادعا می‌کنند مثلا می‌گویند نیرو‌های ایران در سوریه مستقر هستند در حالی که ایران هیچ گاه نیرو یا یگان مستقر در سوریه نداشته و بیشتر در حالت‌های مستشاری در سوریه بوده‌اند؛ که گاهی این حضور مستشاری در حد گفتگو و مشورت دادن است و گاهی مستشار در میدان حاضر می‌شود و ارزیابی می‌کند.

  وی افزود: حضور ایران در سوریه از ابتدا هم شامل استقرار نیرو و یگان نبوده است. مستشاران ما در یگان‌ها حضور داشته‌اند و راهنمایی کرده‌اند، اما اینکه ادعا می‌کنند پایگاه یا پادگانی از ایران را زده‌اند، درست نیست، چون چنین چیزی وجود ندارد.

  سردار حجازی ادامه داد: آن‌ها بخوبی می‌دانند که اگر نیرو یا شخصی از ایرانی‌ها را به شهادت برسانند، حتما با پاسخ ایران مواجه می‌شوند. حتما پاسخ می‌دهیم کما اینکه در گذشته پاسخ داده شده است. پس این ادعا‌ها بدون پشتوانه است. بله آن‌ها حملاتی به کامیونی کرده‌اند که ادعا می‌کنند که حمل سلاح می‌کرده یا حملاتی به پایگاه ارتش سوریه کرده‌اند که مدعی هستند مورد استفاده ایرانی‌ها بوده. صدماتی به ارتش سوریه و برخی امکانات انجام شده که به طور مقتضی به آن پاسخ داده شده است.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود:، اما در خصوص سازش، ممکن است برخی از حکام مثلا در امارات یا بحرین تصور کنند که برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی برای آنان امنیت می‌آورد. خب ما به آن‌ها می‌گوییم آیا رژیم صهیونیستی توانسته امنیت خود را برقرار کند یا از خود حمایت کند که بتواند از شما حمایت کند؟

  او ادامه داد: آن‌ها از ترس مجاهدان فلسطینی دیوار‌های شش متری و هشت متری کشیده‌اند. این نشان‌دهنده ترس و وحشت آنان است. هر پیشرفتی در جهان اسلام حاصل شود به خود می‌لرزند. اسرائیلی‌ها امنیت خود را نمی‌توانند برقرار کنند چه برسد به دیگران.

  سردار حجازی افزود: مسئولان این کشور‌ها می‌دانند که این ادعا ادعای دروغی است که میگویند برای ما امنیت می‌آورد. آن‌ها دارند دستور آمریکا را اجرا می‌کنند. خواست آمریکا را اجابت می‌کنند و لاغیر. ترامپ از آنان خواسته این کار را بکنند و این‌ها هم دارند توجیهاتی می‌آورند. مگر حجم اقتصاد رژیم صهیونیستی چقدر است که بتواند به امارات کمک کند.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: اینکه این امر تهدیدی برای امنیت ملی ایران باشد، بعید نیست و ممکن است. ما اعلام کرده‌ایم که حضور اسرائیلی‌ها در کشور‌های شما سبب ناامنی برای شما خواهد شد. اصلا قبول نخواهیم کرد که این کشور‌ها در حاشیه خلیج فارس، مبدأ تهدید‌هایی برای ایران شوند.

  سردار حجازی در ادامه درباره ارتباط شهید قاسم سلیمانی و ارتباط او با حزب الله و سید حسن نصرالله نیز گفت: وقتی ایشان و حزب الله هدفی واحد دارند و به شکل طولانی با هم در جبهات حضور داشته‌اند، این سبب علاقه عمیق بین طرفین می‌شود.

  وی افزود: من شاهد بودم که اشتیاق این دو برادر برای ملاقات زایدالوصف و دیدنی و باشکوه بود. احترام عمیق متقابلی هم بین دو طرف بود. هیچگاه شهید سلیمانی چیزی از سید نخواست که او را در حرج قرار بدهد یا بالعکس. مثلا فقط پیشنهاد بود به این شکل که آیا این را قبول دارید که اینچنین بشود؟ ادبیات طرفین اینطور و بسیار دوستانه و محبت آمیز و عمیق بود. عرض کردم وقتی هدف و اعتقادات و نوع تفکر یکی باشد، این نزدیک و ارتباط قلبی را هم فراهم می‌کند.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین در خصوص اتهامات اسرائیل به حزب‌الله و ایران درباره رسیدن موشک‌های نقطه‌زن به لبنان هم گفت: شما به نظر کارشناسان اسرائیلی مراجعه کنید تا عمق وحشت آنان را متوجه شوید. یکی از اسرائیلی‌ها گفته بود که دویست موشک دقیق برابر با هزاران موشک غیردقیق است. گفته بودند که اجازه نمی‌دهند این موشک‌ها به دست حزب‌الله برسد.

  او ادامه داد: خب شما میدانید که سید حسن نصرالله که فرد صادقی است گفت که این موشک‌ها به دست حزب‌الله رسیده است. تعدادش هم بیشتر از چیزی است که دشمن تصور می‌کند. امروز مقاومت دارای امکانات خوبی است و اگر دشمن حماقتی کند، حتما پشیمان خواهد شد.

  سردار حجازی در ادامه درباره عراق و حمایت از مقاومت اسلامی در عراق در مقابل اشغالگری آمریکا و همچنین درخصوص حمایت از این مقاومت پس از شهید سلیمانی نیز گفت: عراق همسایه ماست و اگر چیزی برای عراق تهدید باشد برای ما هم تهدید محسوب می‌شود.

  او ادامه داد: مناسبات فرهنگی و اجتماعی که میان عراق و ایران از گذشته دور بوده، بعد از صدام، توسعه یافته و این دو کشور را به هم وابسته کرده است. این رابطه رابطه منطقی است. از کشور‌هایی که از راه دور به عراق آمده‌اند باید پرسید که در عراق چه می‌کنند؟ رابطه ما طبیعی و منطقی است.

  وی افزود: زمانی که داعش در عراق ظهور پیدا کرد، وضع نابسامانی بود. عراقی‌ها از ایران درخواست کمک کرده‌اند از جمله کرد‌های عراق. جمهوری اسلامی با آغوش باز این درخواست را پذیرفت و حضور پیدا کرد. شاید عراقی‌ها انتظار نداشتند ما این درخواست را اینقدر جدی بگیریم.

  او ادامه داد: این به شخصیت سردار سلیمانی هم ارتباط می‌یابد. او منتظر نمی‌نشیند که همه مقدمات فراهم شود بلکه سریعا عمل کرد. زمانی که مسعود بارزانی درخواست کمک کرد، قبل از صبح، امکانات در فرودگاه اربیل به دست آنان رسید.

  سردار حجازی افزود: دلیل این حضور اولا درخواست بحق همسایه و ملت عراق است. آن‌ها هم اعتقاد و همسایه هستند. دوم اینکه ما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم که عتبات هدف تعرض قرار بگیرد. این خط قرمز ماست. اگر چنین اتفاقی بیفتد، ما بدون تردد و فاصله وارد عملی خواهیم شد.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: این تهدید ایران، وهمی نبود بلکه واقعی بود. شما دیدید که در حرم سامراء انفجار شد و گنبد فروریخت و این امکان وجود داشت که در نقاط دیگر هم این اتفاق رخ بدهد. جمع این عوامل سبب شد که ایران بسرعت وارد عمل شود. این را هم می‌دانستیم و می‌دانیم که داعش طرحی آمریکایی بود برای اینکه جهت حضور دوباره آمریکا در عراق، بهانه ایجاد شود.

  سردار حجازی در ادامه همچنین در خصوص روابط شهید سلیمانی با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و روابط ایران و سوریه پس از شهید سلیمانی نیز گفت: نتیجه حضور میدانی شهید سلیمانی و در نتیجه مقایسه آنچه در میدان می‌دید با گزارش‌هایی که به دستش می‌رسید، سبب می‌شد تا بر صحنه اشراف داشته باشد.

  او ادامه داد: زمانیکه ایشان با رئیس جمهوری می‌نشست و وضعیت میدانی را بررسی می‌کرد، او جزئیات و اطلاعات زیادی با خود برای گفتن داشت. درست است که سیستم ارتش سوریه این اطلاعات را به ایشان می‌داد، اما بیان این اطلاعات از زبان کسی که خودش مستقیم در میدان بوده، اثر دیگری داشت و وی از این اطلاعات بهره می‌برد. بار‌ها به این نکته اشاره کرده است.

  وی افزود: نکته دیگر اینکه ایده‌ها و طرح‌ها و نظرات خود را برای آقای رئیس توضیح می‌داد و نظرات او را هم می‌گرفت و مشورت می‌کرد. این جلسات نوعی جلسات عملی و پرثمر بود. ضمن اینکه وقتی آقای رئیس جمهوری بشار اسد درخواستی می‌داشت، سریع فراهم می‌شد و این برای آنان جذاب بود.

  سردار حجازی ادامه داد: الان هم همان روابط میان ایران و سوریه برقرار است و به رغم جوسازی‌ها و تبلیغات رسانه‌ای، هیچ یک از روابط کاهش نیافته است البته جبهه‌های نبرد دیگر مثل سال‌های گذشته فعال نیست مثل زمانیکه ارتش در چند جبهه همزمان می‌جنگید. طبعا حجم فعالیت گذشته دیگر نیاز نیست، اما در صورتی که نیاز باشد، قطعا همان حمایت‌ها تکرار می‌شود.

  وی همچنین در خصوص اینکه آیا دیداری میان سردار قاآنی با رئیس جمهوری بشار اسد انجام شده تایید کرد که «بله. انجام شده است».

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از مصاحبه خود در خصوص سوالی درباره نقش ایران در یمن و اینکه عربستان تا کی میتواند به تجاوزش در یمن ادامه بدهد؟ گفت: تا زمانیکه آمریکا و غربی‌ها از عربستان حمایت کنند و سلاح بدهند، می‌توانند ادامه دهند. آن‌ها تا زمانیکه فکر می‌کنند می‌توانند دستاوردی کسب کنند، ادامه می‌دهند. تا الان هم دستاوردی نداشته‌اند.

  او ادامه داد: تا زمانیکه از داخل تحت فشار قرار نگیرد و حمایت خارجی هم ادامه داشته باشد، سعودی‌ها ادامه می‌دهند. اما اگر هر یک از این عوامل کنار برود، در کمتر از نصف روز می‌تواند این جنگ پایان یابد.

  سردار حجازی همچنین درباره رابطه شهید سلیمانی با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و روابط ویژه آنان و ادامه ارتباط ایشان با نیروی قدس نیز گفت: طبعا رابطه‌ای که میان شهید سلیمانی و حضرت آقا بود، خاص و کم‌نظیر بود.

  او ادامه داد: شما در برخی این عکس‌ها هم می‌بینید شدت اشتیاق آقا هنگام ملاقات شهید و بالعکس. من بار‌ها دیده‌ام، اما برای اولین باری که دو نفری همزمان خدمت آقا بودیم، دیدم که چه بهجت و شادی‌ای در چهره ایشان به دلیل ملاقات با شهید سلیمانی بود و از علل این هم می‌توان به اخلاص و مجاهدت شهید سلیمانی در راه اهداف واعتقاداتش اشاره کرد.

  وی افزود: عموما حضرت آقا به همه فرماندهان و خدمتگزاران این لطف را دارند. شما در مراسم نماز شهید سلیمانی و در مراسم ترحیم او مشاهده کردید که چطور سردار قاآنی را تکریم کردند و در کنار خود جای دادند. این نشان‌دهنده این است که جایگاه نیروی قدس و فرمانده آن نزد آقا چگونه است. خب الان دیدار‌ها به دلیل همه‌گیری کرونا کاهش یافته، اما نظارت و هدایت ایشان همچنان هست.

  جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان همچنین در خصوص شهید ابومهدی المهندس نیز گفت: من بار‌ها با این شهید عزیز ملاقات داشتم و حقیقتا انسانی نورانی و مجاهد و مخلص و پاکباخته بود. او برای هدف و وظیفه‌اش از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کرد.

  وی افزود: همه توان خود را به کار می‌گرفت و آنچه می‌توانم به این دو شهید بگویم، یاران و همسنگران شما، راه شما را ادامه می‌دهند و اجازه نمی‌دهند این پرچم به زمین بیفتد و عهد بسته‌اند که این راه بدون رهرو نخواهد ماند و راهشان ادامه دارد.