پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ , Tuesday 4 October 2022
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 20236
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ آذر, ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۳
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  مساله امروز دستیابی به واکسن موثر کروناست

  مسئله امروز ما دستیابی سریع به واکسن مؤثر و کاراست. داخلی یا خارجی و چگونگی آن مهم نیست. سالم، درست، مؤثر و در اختیار مردم بودن آن مهم است.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از ایسنا ، عباس آخوندی، استاد دانشگاه، در یادداشتی در روزنامه همشهری نوشت:

  «۱- واکسیناسیون کرونا در برخی کشورها آغاز شده‌ است و به‌تدریج بر تعداد آنها افزوده خواهد شد. قاعدتا متخصصان بهداشت و درمان و همچـنین اندیشــــه‌وران همه‌گیرشناسی با مطالعات بالینی، آمارگیری‌های متعدد و با استفاده از روش‌های علمی کارکرد و میزان مؤثربودن این واکسن و سایر واکسن‌هایی که به بازار می‌آیند، در برابر این ویروس را اندازه‌گیری می‌کنند. همچنین متخصصان همه‌گیرشناسی کارایی نحوه سازماندهی فرایندهای واکسیناسیون، تامین واکسن و لجستیک کار را خواهند سنجید و گزارش‌هایی را انتشار خواهند داد. به هر روی، جهان با پدیداری نو روبه‌روست و متخصصان گام به گام در جهت شناخت واقعیت این پدیده و اثرگذاری آن بر بدن انسان‌ها و زندگی فردی و جمعی آنان و همچنین اثر آن بر ساختار اقتصادی و اجتماعی بشری اقدام و مرحله به مرحله خود را اصلاح خواهند کرد. از جمله شرایط نگهداری این واکسن در وضعیت فعلی بسیار دشوار است؛ دمای منهای ۷۰درجه. احتمالا در آینده یافته‌های مناسبت‌تری کشف خواهد شد.

  ۲- در ایران نیز نیاز داریم که واقعیت را همچنان که هست بشناسیم. به مردم امکان دستیابی به اطلاعات و امکان آزمون درستی آنها داده شود. این امر باید شامل تمام اطلاعات تخصصی زیست‌شناسانه، داده‌های ناظر بر مدل و روش‌های همه‌گیری آن در میان انسان‌ها و همچنین میزان اثرگذاری و کارایی تدبیرهای بهداشتی یا اقتصادی و اجتماعی برای مقابله با این ویروس مرگبار شود. اگر تدبیری مؤثر نبوده باید اعلام شود. با این قید که کسی نباید در برابر آن نکوهش شود، چون کسانی که تصمیم‌های مقتضی را گرفته‌اند بر اساس اطلاعاتی بوده که تا آن زمان در اختیار داشته و بر مبنای حسن‌ نیت بوده‌ است. در غیر این‌ صورت تمام تلاش‌ها منعطف به اصرار بر تدبیرهای غلط و رفتارهای مجادله‌آمیز یا پنهان نگاه‌داشتن کاستی‌ها خواهد شد. هرگونه اطلاعات نادرست، خبر تقلبی و ساده‌انگاری در این موضوع به بهای جان ده‌ها تن از هموطنان‌مان تمام خواهد شد. بگذاریم که هیچ مانعی برای شناخت واقعیت فراروی مردم و مسئولان قرار نگیرد. چنانچه به هر میزان شناخت که از واقعیت خارجی کسب شد، آنچنان که هست به مردم گزارش شود، همراهی مردم با تدبیرهای اتخاذی فزون‌تر خواهد شد.

  ۳- انعکاس خبر شروع و توسعه کاربست واکسیناسیون کرونا در جهان، بحق انتظار دستیابی سریع ایران به این واکسن را در میان هموطنان خواهد افزود و هر روز تأخیر در دسترسی به واکسن برای هر فرد ایرانی به معنی از دست رفتن فرصتی واقعی است که از او دریغ شده‌ است.

  نظام حکمرانی و راهبران سیاسی و اجتماعی باید نسبت به حس‌ عمومی هزینه فرصت از دست‌ رفته و عدم‌النفع ‌بسیار حساس باشند.

  ۴- تامین واکسن کرونا اصلی‌ترین و فوری‌ترین مسئله اجتماعی ایران است. به هیچ‌ وجه نباید در این باب تعلل و به این مسئله کم‌توجهی کرد. خوشبختانه آقای رئیس‌جمهور، رئیس بانک مرکزی و مسئولان بهداشت و درمان از داشتن اراده کافی و آمادگی برای تخصیص منابع مالی لازم به این نیاز عمومی خبر داده‌اند. همچنین آنان ‌وجود مانع‌های سیاسی بر سر راه مبادله مالی برای تامین واکسن را مخابره کرده‌اند. بی‌گمان آنان درست می‌گویند. ولی برجسته کردن مانع‌هایی که آمریکا ایجاد می‌کند، دردی از دردهای مردم درمان نمی‌کند. باید چاره‌ای جست. در این ارتباط باید به ۲ نکته توجه داشت. یکی این که موضوع در دستور کار، مسئله‌ای انسانی است. بنابراین دولت در تماس با تمام نهادهای مدنی و سازمان‌های بین‌المللی باید از ظرفیت آنان سود ببرد و اجازه دهد که نهادهای مدنی ایران با همتایان خود در این ارتباط تماس برقرار نمایند و همراهی آنان را طلب کنند. و دیگر آن که از سیاسی کردن موضوع و تبدیل آن به منازعه سیاسی درون کشور احتراز کرد. دست‌ کم خودمان در ایران این موضوع را ملی و عمومی تلقی کنیم و به یکدیگر کمک کنیم و به هم اعتماد داشته باشیم. تردیدزایی درباره سلامت واکسن‌ها و کیفیت واکسیناسیون که توسط برخی افراد مطرح شده نمک بر زخم مردم پاشیدن است. به مسئولان بهداشت و درمان اعتماد کنیم.

  ۵- برای رویارویی با کرونا نیاز به هم‌رأیی یا به‌ عبارتی تشکیل اتاق فکر بر مبنای خوش‌گمانی داریم. در این مرحله از همه‌گیری این ویروس، موضوع تأمین واکسن مسئله یک کشور است. به‌ جای طرح فرضیه‌های ثابت نشده و نکوهش یکدیگر همه بسیج شویم تا مانع‌های درونی و بیرونی بر سر راه تدارک این واکسن را برطرف کنیم. برای یک‌ بار هم که شده تمرین همدلی کنیم. این چند روزه که برخی اخبار نیش‌ونوش‌دار را دیدم با خود گفتم از کی ما این گونه نسبت به هم نامهربان شدیم و سوء‌ نظر پیدا کردیم؟ به‌ هر روی، در آغاز به‌خودم یادآوری می‌کنم که در ارتباط با رویارویی با کرونا از هرگونه دودستگی باید بپرهیزم. مسئله امروز ما دستیابی سریع به واکسن مؤثر و کاراست. داخلی یا خارجی و چگونگی آن مهم نیست. سالم، درست، مؤثر و در اختیار مردم بودن آن مهم است.

  ۶- کادر پزشکی روزگاران سختی را طی می‌کنند و با ماموریت دشواری روبه‌رو هستند. ارج آنان را بدانیم و با همراهی خود از خستگی آنان بکاهیم. این هموطنان فداکار ماه‌هاست که با کمترین چشمداشت، بیشترین لطمه‌ها را در مبارزه کشورمان با این ویروس مرگبار دیده‎اند. واکسیناسیون کرونا امری تخصصی است و نیازمند حضور کادر پزشکی توانمند است. تحقق این امر بدون حضور جامعه پزشکی امکان‌پذیر نیست و اگر بشود، پرخطا خواهد بود و قابل اعتماد نیست. بنابراین، در اندیشه سلامت کادر پزشکی کشور نیز باید بود.