پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ , Monday 5 June 2023
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 19774
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  کلیسای گغارد از بنام‌تربن جاذبه‌های ارمنستان

  خود کلمه‌ی گغارد به معنای نیزه است و ممکن است منظور نیزه‌ای باشد که بعد از مصلوب شدن حضرت مسیح از آن استفاده شد تا مطمئن شوند زنده است.

  کلیسای گغارد از بنام‌تربن جاذبه‌های ارمنستان

  تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۹
  Share/Save/Bookmark
  خود کلمه‌ی گغارد به معنای نیزه است و ممکن است منظور نیزه‌ای باشد که بعد از مصلوب شدن حضرت مسیح از آن استفاده شد تا مطمئن شوند زنده است.
  به گزارش بلاغ، کلیسای گغارد در ارمنستان یکی از مهم‌ترین و به نام‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور و جایی آشنا برای همه‌ی افرادی است که به ارمنستان سفر کرده‌اند. به نقل از الی گشت در دورانی که کشور ارمنستان به عنوان اصلی‌ترین کشوری که مسیحیت را به عنوان مذهب اصلی خود قبول کرد، کلیسا‌های زیادی در این کشور ساخته شدند که امروزه هم در سفر به ارمنستان این موضوع کاملا مشخص است.

   

  کلیسای گغارد از بنام تربن جاذبه‌های ارمنستان

   

  کلیسای گغارد یکی از این کلیساهاست که اصلی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری در تور ارمنستان هم هست. کلیسایی که در فاصله‌ی کمی از یکی دیگر از جاذبه‌های مهم ارمنستان قرار دارد و در این نوشتار می‌خواهیم راجع به آن صحبت کنیم.

  کلیسای دیدنی گغارد در فاصله‌ی ۶ کیلومتری از یکی دیگر از جاذبه‌های مهم این کشور یعنی بنای گارنی واقع شده است و یکی از اصلی‌ترین مراکز فرهنگی این کشور محسوب می‌شود. در ابتدا به کلیسای گغارد در ارمنستان Ayrivank یا صومعه‌ی غار‌ها گفته می‌شد، اما بعد‌ها به گغارد تغییر نام داد.

  این کلیسا چندین مایل دورتر از گارنی و در طول رود آزات به سمت شمال شرقی قرار دارد و از آن جایی که در دل صخره‌های پر پیچ و خم و شیب دار کوهستانی واقع شده است، چشم اندازی بی نظیر دارد. شاید ارمنستان برای خیلی از افراد مقصد شماره یک سفر نباشد، اما برای افرادی که عاشق طبیعت هستند و دوست دارند تا تعدادی از بنا‌های فرهنگی مذهبی زیبای دنیا را ببینند، یکی از بایدهاست. ارمنستان کشوری غنی از فرهنگ و تاریخ است و همین موضوع باعث شده تا مانند آن در هیچ جای دیگر دنیا نباشد. اگر تصمیم گرفته اید تا به ارمنستان سفر کنید باید مطمئن باشید که کلیسای گغارد را از دست نمی‌دهید.

  این کلیسا در واقع از چندتن بخش مثل کلیساها، مقبره‌ها و… ساخته شده است که هر کسی را چه عاشق تاریخ باشد و چه نه، عاشق خود می‌کند. کلیسای گغارد در استان کوتایک واقع شده است و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. گفته می‌شود که این کلیسا در راس معماری‌های قرون وسطایی ارمنستان است.

  صخره‌های دیدنی‌ای که دورتادور این کلیسا را احاطه کرده اند هم جزیی از میراث جهانی یونسکو هستند. همان طور که گفته شد خود این کلیسا از چند کلیسای کوچک‌تر ساخته شده است که بعضی از این کلیسا‌ها کاملا در دل کوه کنده کاری شده اند و بعضی از آن‌ها هم اتاق‌هایی در دل این صخره‌ها دارند و مجموعه‌ی این بنا‌ها در کنار هم نشان از معماری فوق العاده‌ی قرون وسطایی در ارمنستان دارد.

  تجربه‌ی بازدید از کلیسای گغارد در ارمنستان از آن دست تجربه‌هایی است که تا آخر عمر در ذهنتان می‌ماند، در کنار این مجموعه می‌توانید خانم‌هایی را ببینید که کلوچه‌ها و شیرینی‌های مخصوص محلی می‌فروشند، جدای از این شیرینی ها، میوه‌های خشک شده هم از دیگر خوراکی‌هایی هستند که می‌توانید به عنوان سوغاتی برای خود ویا دوستانتان خریداری کنید. وقتی که وارد کلیسا می‌شوید می‌توانید فضا‌هایی را در صخره‌ها ببینید که مردم داخل آن‌ها سنگریزه پرتاپ می‌کنند و این تصور وجود دارد که انداختن سنگریزه در این صخره ها، آرزو‌ها را برآورده می‌کند.

  در مجموعه‌ی اصلی می‌توانید ۳ مجموعه‌ی جانبی را ببینید که به وسیله‌ی صخره‌های که در پشت آن‌ها قرار دارد، محافظت می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم در صورت بازدید از این جای دیدنی، قدم به قدم آن را با جزییات کامل بگردید. در بیرون این مجموعه هم بنا‌های یادبودی وجود دارند که باید آن‌ها را هم ببینید که یکی از آن‌ها کلیسای کوچک St. Astvatsatsin نام دارد و در بخش غربی گغارد واقع شده است.

  شاید مثلا قرار گرفتن کلیسای گغارد در ارمنستان در میراث جهانی یونسکو برایتان جالب باشد، اما این بنا جدای از تاریخ و فرهنگی که دارد بسیار جالب توجه است چرا که با توجه به ابزار‌ها و وسایل محدود آن دوران ساخته شده است آن هم در جایی در دل کوه… مطمئنا اصلا کار راحتی نبوده است. در هر صورت مشخص است که این هم یکی دیگر از عوامل موثر در قرار گیری این بنای دیدنی در میراث‌های جهانی یونسکو بوده است.

  تاریخچه کلیسای گغارد در ارمنستان

  خود کلمه‌ی گغارد به معنای نیزه است و ممکن است منظور نیزه‌ای باشد که بعد از مصلوب شدن حضرت مسیح از آن استفاده شد تا مطمئن شوند زنده است. این نیزه امروزه در یکی دیگر از کلیسا‌های بسیار مهم و مشهور ارمنستان به نام اچمیادزین نگهداری می‌شود.

  گفته می‌شود که در آن دوران شخصی به نام آل زاکاریان که از افراد ثروتمند آن زمان بوده است این کلیسا را می‌سازد، بعد از مدتی یکی دیگر از خاندان‌های ارمنی این ملک را خریدند و بخش‌های داخلی آن را ساختند و گفته می‌شود که ساخت آن ۱۰ سال طول کشیده است.

  داخل این کلیسا هم به اندازه‌ی خارج آن شگفت انگیز است و جالب است بدانید که در داخل این کلیسا هم یک چشمه وجود دارد که برای محلی‌ها از ارزش زیادی برخوردار است. آن‌ها معتقدند در صورتی که از آب این چشمه استفاده کنید و یا به صورتتان بزنید، جوان می‌مانید.