پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ , Tuesday 4 August 2020
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 19689
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  مراحل معامله قرن برای حذف فلسطین

  کارشناسان سه مرحله برای ازبین بردن آرمان فلسطین توسط آمریکا و برخی کشورهای عربی بیان می‌کنند.

  به گزارش  رامسرنوین به نقل از بلاغ، ازیگران منطقه‌ای و فرامنط

  به گزارش  رامسرنوین به نقل از بلاغ، بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه ای و عوامل و تحولات مختلف در خاورمیانه به طور کلی جزئی از طرحی است که این روزها تحت عنوان «معامله قرن» برای از بین بردن آرمان فلسطین در منطقه مطرح شده است. طرحی که این روزها تحت عنوان «معامله قرن» برای از بین بردن آرمان فلسطین در منطقه مطرح شده، شامل بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای و عوامل و تحولات مختلف در خاورمیانه است. کنار هم گذاشتن پازل‌های این طرح آمریکایی- صهیونیستی، پشت پرده بسیاری از تحولات و رویکردها طی سالهای اخیر در حاکمیت کشورهای مربوطه را نشان می دهد.  طرحی که آمریکا برای تضمین امنیت رژیم صهیونیستی در منطقه دنبال می‌کند، با حمایت‌های بی‌دریغ عربستان سعودی، اردن و تعداد دیگری از رژیم های عربی حاشیه خلیح فارس دنبال می‌شود.

  این کشورها پیش از این برای امتیازهای قابل توجهی که در موضوع فلسطین تقدیم دشمن می‌کردند، دستاوردهای حداقلی نظیر ادامه روند سازش و پیشبرد مذاکرات را مطالبه می‌کردند، اما این روزها تنها برای جلب رضایت آمریکا و رژیم صهیونیستی در روند عادی سازی روابط با تل‌آویو، حاضرند حتی شهر راهبردی قدس را قربانی کنند.

  در این‌باره بیشتر بخوانید: ۵نکته مهم درباره معامله قرن در قدس

  آنچه در این گزارش که مرکز مطالعاتی باحث آن را تهیه کرد، مورد توجه قرار گرفته است، بررسی طرف‌های مرتبط با توطئه بین المللی موسوم به معامله قرن و مراحل مختلف این طرح برای از بین آرمان فلسطین است. با وجود اینکه بسیاری از این عوامل نشان می‌دهد که فرصتی بی‌سابقه برای رژیم صهیونیستی جهت تحمیل مطالبات نژاد پرستانه خود به ملت فلسطین به وجود آمده، اما عنصر تاثیرگذار در این روند جوانان انقلابی و مقاوم فلسطین و سایر کشورهای عربی است که می‌تواند تمامی معادلات را به هم زده و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام بگذارد.

  ترجمه‌ای از عبری به عربی

  شور و حماسه آمریکا برای پیشبرد معامله قرن با توسعه بی‌سابقه مناسبات رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی همراه شده است. در این رابطه دیدارهای محرمانه‌ای آغاز شده و تحولات به سمت هماهنگی‌های نظامی و امنیتی محرمانه پیش رفته است. این چیزی است که دوری گولد مدیرکل وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی آن را مطرح کرده و این روند را «جاری شدن آب های گرم زیر یخ» توصیف می‌کند. اسنادی که آمریکا به تازگی از آنها رونمایی کرده نشان می‌دهد که این روابط دیگر باعث آزار کشورهای عربی نمی‌شود و آنها را در زمره خائنان به موضوع فلسطین قرار می‌دهند.

  شرایط کنونی بیشترین تناسب را با روند عادی سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی دارد و همین موضوع باعث شده رژیم غاصب صهیونیستی سیاست‌های کلی خود در تعامل با موضوع فلسطین را تغییر داده و اولویت اصلی را به عادی سازی روابط با کشورهای عربی به ضرر راه حل عادلانه موضوع فلسطین قرار دهد. به این ترتیب آنها ادعا می‌کنند که منافع مشترک زیادی بین رژیم صهیونیستی و بیشتر کشورهای عربی به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد و دشمن مشترک آنها ایران و محور مقاومت و بازدارندگی در منطقه است. موشه یعلون وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی در این رابطه می‌گویند که آنچه که عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان به عربی می گوید، ما به زبان عبری می گوییم.

  ضعف و فقدان اقدام مشترک عربی و شکست راهکار های سیاسی عربی برای اتحاد کشورها و تسلیم و وابستگی بیشتر دولت های عربی در برابر اراده آمریکایی- صهیونیستی از جمله عواملی است که باعث سقوط و شکست طرح سازش عربی از سال ۲۰۰۲ تاکنون شده است، این اتفاق باعث فراگیر و کامل شدن عادی سازی روابط رژیم های عربی با اسرائیل در برابر ایجاد راه حلی شبه عادلانه در نظر رژیم های عربی شده که آنها را در داخل و خارج از اراضی شان اسکان می‌دهد.

  نکته عجیب اینکه امروز برخی جریان‌های عربی دارای پول و تریبون های رسانه‌ای به رهبری عربستان و دولت‌های حاشیه خلیج فارس را می‌بینیم که حتی از این شرط نیز برای دستیابی به رضایت اسرائیل و آمریکا در برابر افزایش فشار بر ایران جهت مهار این کشور دست برداشته اند. این در حالی است که کابینه تندرو و افراطی اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو به هیچ وجه آمادگی چشم پوشی از هیچ چیز متعلق به فلسطینیان را ندارد.

  وزرای کابینه اسرائیل در مناسبت‌های مختلف اعلام کرده‌اند که موجودیت هر نوع دولت فلسطینی در اراضی سال ۱۹۶۷ را رد می‌کنند. آنها تاکید دارند که تشکیل هر دولتی در این راستا باید بدون تمامیت ارضی باشد و شهرک‌های صهیونیست نشین به موجودیت خود ادامه دهند.‌ به این ترتیب می‌توان گفت معامله موجود دولتی را برای فلسطینی ها ایجاد نمی‌کند، بلکه مجموعه‌ای از مناطق جدا از هم و واگرا را ایجاد می‌کند که با موانع و ایست و بازرسی‌های صهیونیستی باید با هم مرتبط باشند.

  فلسطینی ها تجربه های بسیار بدی با آمریکا دارند و آن را میانجی یک جانبه در مذاکرات خود و رژیم صهیونیستی می‌دانند. واشنگتن در جریان مذاکرات صورت گرفته برای کمپ دیوید در جولای ۲۰۰۹ کاملا به نفع دشمن صهیونیستی وارد عمل شده بود و هیچ فشاری بر هیئت اسرائیلی وارد نمی کرد. این موضوع در آن زمان باعث خشم یاسر عرفات رئیس سابق تشکیلات خودگردان شد و همین موضوع بود که یکی از پتانسیل های اصلی آغاز انتفاضه دوم فلسطین در همان سال را شکل داد.

  در مورد برگزاری کنفرانس صلح آناپولیس در سال ۲۰۰۷ نیز شرایط به همین منوال بود. مذاکرات سازش صورت گرفته در واشنگتن در سال ۲۰۱۰ نیز به همین صورت برگزار شد. در این میان اما ترامپ به‌ صورت وقیحانه‌ای جانبداری خود نسبت به اسرائیل را نشان داده و سفارت کشورش را از تل‌آویو به قدس منتقل می‌کند.

  موسی ابومرزوق عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در واکنش به خودکامگی آمریکایی – صهیونیستی می‌گوید که معامله قرن هر اندازه که اوضاع منطقه‌ای بد باشد و کشورها مشغول به کار خود باشند، انجام نخواهد شد. وی تأکید کرد که اشغالگری صهیونیستی تا زمانی که قدس و موضوع مسجد الاقصی در رأس اولویت‌های کنونی باشد، هرگز بخشی از منطقه نخواهد بود. وی تأکید کرد که درخواست‌های مطرح شده برای گرایش به سمت صهونیست‌ها با هر بهانه‌ای که صورت گیرد، درخواست‌هایی بی شائبه نیست. وی می افزاید که اهداف نهایی از سیاست آمریکا مبتنی بر ایجاد رژیم شکننده و تکه تکه فلسطینی است که دولتی نداشته باشد و به صورت کنفدرالی با اردن و مصر اداره شود. آمریکا همچنین به دنبال پایان دادن به مشکل آوارگان و ساکن کردن آنها در گوشه و کنار جهان است و بر یهودیت رژیم صهیونیستی تاکید دارد.

  مراحل فشار و حذف آرمان فلسطین

  به عبارت دیگر اقدامات آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها و برخی رژیم‌های ذلیل عربی که با آنها هم دست شده اند، برای از بین بردن آرمان فلسطین و افزایش فشار بر آن طی مراحل زیر صورت می‌گیرد:

  ۱- مرحله اول شامل بی‌طرف کردن عرب‌ها نسبت به موضوع فلسطین و تبدیل کردن این موضوع از یک آرمان مقدس عربی به دلیلی برای تمامی فجایع و مصیبت‌های عربی است. در این شرایط یک فرد فلسطینی، فردی آواره ونامطلوب و ملعون خواهد بود. به همین علت شایعه ای ایجاد شده است که معتقد است عامل اصلی مشکلات عرب‌ها به عقب ماندگی آنها در نتیجه استبداد حاکمان و جنایت ها و توطئه‌های آنها باز نمی گردد، بلکه به علت مشغول شدن آنها به موضوع فلسطین و جنگ ضد اسرائیل است. در این صورت عرب‌ها از فلسطینی‌ها متنفر می‌شوند و حتی اگر در زبان این موضوع را مطرح نکنند، اما برای از بین بردن آرمان عادلانه و برحق آنها با کمترین ارزش تلاش خواهند کرد.

  ۲- مرحله دوم کم اهمیت‌تر از مرحله اول نیست، چراکه بافت حزبی ملت فلسطین را هدف قرار داده است. در این رابطه احزاب زیادی الفبای رویکرد های حزبی ملی گرایانه در کشور از جمله تعهد به فلسطینی بودن ملت فلسطین و التزام به جمهوریت آن را رد می‌کنند. در این سناریو فلسطینی‌ها وارد اختلافات عربی شده و به طرف‌های منازعه می‌پیوندند و درگیری‌های را در عرصه‌های دینی و مذهبی ایجاد می‌کنند. این موضوع باعث تضعیف وحدت ملی فلسطینی‌ها شده و آنها با یکدیگر وارد مبارزه و شکاف داخلی و خارجی شده و در نتیجه نسبت به آرمان فلسطین و مقدسات ملی و قومی و دینی بی‌توجه می‌شوند.

  ۳-سومین حلقه از فروپاشی موضوع فلسطین مربوط به ضربه زدن به محتوا و اصلی این جنبش یعنی آزادسازی و بازگشت دوباره قانون و تغییر دادن زیرساخت های مبارزاتی با موارد جزئی نظیر کارمندان و شهرک‌سازی و تشکیل وزارتخانه ها و حقوق کارمندان و برق و بودجه و موضوع آب است. به این ترتیب مسائل فرعی به عنوان مسائل اصلی مطرح می‌شود و مسائل مانند آزادی و حق بازگشت و توقف و انهدام شهرک‌های صهیونیست نشین با فشارهای معیشتی موجود نادیده گرفته می‌شود. بخشی از این معامله شامل تنگ‌ تر کردن حلقه محاصره فلسطینی‌ها است. رژیم‌های عربی به نگهبانان این زندان بزرگ تبدیل می شوند و فلسطینی‌ها را محاصره می‌کنند و سند خفت دائمی خود را به نفع اربابان صهیونیست آمریکایی خود امضا می‌کنند.

  بحث پایانی

  «راه حل منطقه ای» برای اجرای معامله قرن و رهایی نهایی از موضوع فلسطین دنبال می شود. در این معامله قرار است فلسطین به عنوان قربانی تقدیم دولت جدید آمریکا به ریاست دونالد ترامپ شود که به فساد و افراط گری و رویکردهای نژادپرستانه سیاسی خود در حمایت از رژیم صهیونیستی معروف است. نشانه های این راه حل مبتنی بر فعالیت چهار جانبه عربی به رهبری عربستان سعودی