پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ , Tuesday 7 December 2021
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 19602
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  رهبر انقلاب با بودجه کدام واکسن‌ها موافقت کردند؟

  سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷، با اشاره به آخرین مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده از تخصیص ۱۰۰ میلیون دلار در راستای تهیه واکسن‌های «پنومونیک» و «روتاویروس» خبر داد.

   به گزارش رامسرنوین به نقل از بلاغ، روز گذشته اکبر ترکی نماینده مجلس، از موافقت مقام معظم رهبری با برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن پنوموکوک (سینه پهلو) و روتاویروس (عفونت کودکان) خبر داد و افزود: جدول تبصره ۴ لایحه بودجه ۹۷ که یکی از بند‌های آن مربوط به برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن سینه پهلو و عفونت کودکان است پس از تایید مقام معظم رهبری در کمیسیون تلفیق تصویب شد.
  عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ ادامه داد: اذن رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی می‌تواند گام بسیار بزرگی در تولید واکسن سینه پهلو کودکان در سال آینده باشد.

  پیشگیری از بیماری‌های عفونی با تزریق واکسن روتاویروس

  مسعود مردانی عضو کمیته کشوری بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص اهمیت و نقش واکسن روتاویروس بر پیشگیری از بروز بیماری‌های عفونی کودکان، اظهار داشت: یکی از شایع‌ترین علل بروز بیماری‌هایی مثل اسهال و استفراغ در دوران شیرخوارگی بیماری ویروسی است که روتاویروس یکی از شایع‌ترین علل بروز این بیماری‌های عفونی در کودکان به شمار می‌رود.

  وی افزود: با توجه به اهمیت سلامت کودکان در بسیاری از کشور‌های دنیا در حال حاضر از این واکسن به عنوان یک عامل مؤثر در کنترل بیماری‌های اسهالی در کودکان استفاده می‌شود و این کشور‌ها به طور معمول اقدام به واکسیناسیون کودکان می‌کنند.

  استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در کشور ما تا به حال این واکسن وارد نشده است و تأمین آن در برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت قرار دارد.

  وی گفت: بیماری عفونی روتاویروس که در کودکان باعث ایجاد اسهال می‌شود برخلاف اسهال‌های باکتریال نیاز به درمان آنتی‌بیوتیک ندارد و بدون درمان آنتی‌بیوتیکی و با تأمین آب از دست رفته بدن، کودک بهبود می‌یابد.

  کارشناس سازمان جهانی بهداشت، ادامه داد: در موارد شدید ممکن است کودک در بیمارستان بستری شده و تحت سرم‌درمانی قرار بگیرد.

  وی تصریح کرد: اگر هزینه تأمین این واکسن در برنامه گسترش ایمن‌سازی کودکان کشور تأمین شود تمام کودکان تحت واکسیناسیون قرار خواهند گرفت.

  واکسنی برای پیشگیری از ذات‌الریه

  حسین معصومی‌اصل فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در خصوص واکسن پنوموکوک (سینه‌پهلو) اظهار داشت: بیماری پنومونی یا ذات‌الریه به نوعی التهاب در بافت ریه کودکان یا بزرگسالان گفته می‌شود. از جمله علل این بیماری می‌توان به عوامل ویروسی یا استنشاق مواد شیمیایی، استنشاق یا خوردن نفت می‌توان اشاره کرد.

  وی گفت: پنومونی ویروسی در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است و در برخی از موارد که این بیماری شدید می‌شود بیمار برای درمان نیاز به بستری شدن دارد.

  این متخصص بیماری‌های عفونی کودکان تصریح کرد: یکی دیگر از علل بروز ذات‌الریه بیماری آنفلوآنزا است که در این موارد نیز اگر بیماری کودک تشدید شود کودک به بستری شدن و دریافت آنتی‌بیوتیک‌ها درمان خواهد شد.

  معصومی‌اصل تصریح کرد: واکسن پنوموکوک سال‌هاست که در کشور‌های غربی و سایر کشور‌های جهان استفاده می‌شود که توانسته نقش بسزایی در پیشگیری از بروز بیماری ذات‌الریه و مننژیت ایفا کند.

  وی ادامه داد: استفاده از این واکسن در کشور ما نیز می‌تواند باعث کاهش چشمگیر این بیماری‌ها و مرگ و میر‌های ناشی از آن‌ها شود.

  این متخصص بیماری‌های کودکان با بیان اینکه طرح تأمین و استفاده از این واکسن در وزارت بهداشت تصویب شده است، گفت: خوشبختانه با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ اعتبارات کافی برای آن در نظر گرفته شده که امیدواریم این طرح به زودی اجرایی شود.

  این متخصص بیماری‌های کودکان در خصوص واکسن روتاویروس توضیح داد: این بیماری روتاویروس یکی از علل بروز اسهال شدید در کودکان است که استفاده از این واکسن می‌تواند در کاهش این بیماری مؤثر واقع شود.

  وی در پایان گفت: واکسن پنوموکوک را می‌توان در بزرگسالان نیز استفاده کرد که این امر می‌تواند باعث جلوگیری از بروز مننژیت و ذات‌الریه شود.