پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ , Friday 2 October 2020
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 19261
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ دی, ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۲
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  مواضع انگلیسی‌ها پس از پایان اغتشاشات تغییر کرد

  سفیر انگلیس در ایران، چند روز بعد از پایان اغتشاشات در ایران، آن را مسئله داخلی ایران دانسته و گفته کشورش در آنها دخالت نخواهد کرد.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، «نیکلاس هاپتون»، سفیر انگلیس در ایران در اظهاراتی عصر سه‌شنبه و در حالی که آتش اغتشاشات در ایران فروکش کرده گفت که مسائل داخلی ایران ارتباطی به انگلیس ندارد.

  به نوشته پرس‌تی‌وی، آقای «هاپتون» این اظهارات را عصر سه‌شنبه در نشستی که به همت اندیشکده ایرانی «شورای راهبردی روابط خارجی» برگزار شد مطرح کرد.

  حدود دو هفته پیش تظاهرات‌هایی که در برخی از شهرها برای اعتراض به وضع معیشتی آغاز شده بود به خشونت و درگیری کشیده شد و عده محدودی از معترضان تلاش کردند تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی را به شورش‌های خیابانی تبدیل کنند.

  رسانه‌های دولتی انگلیس در زمان جاری بودن این اغتشاشات به طور گسترده به پوشش آن پرداختند و در مواقعی تظاهرات‌کنندگان را به شورش ترغیب کردند. این اقدامات،  اعتراض رسمی تهران را به همراه داشت.

   سفارت ایران در انگلیس با ارسال نامه‌ای به  نهاد عالی نظارت بر رسانه‌ها و شبکه‌های صوتی و تصویری انگلستان (آفکام) درخواست کرد که با توجه به آنکه برخی از رسانه‌های خبری فارسی زبان مستقر در انگلستان با نقض صریح قوانین داخلی انگلستان و قوانین بین المللی تلاش بسیاری را برای ترغیب معترضین در ایران به شورش و درگیری مسلحانه به عمل آورده‌اند، لازم است آفکام برای توقف خبر سازی ناسالم این شبکه‌ها با هدف صیانت از اطلاع رسانی حرفه‌ای اقدامات لازم را اتخاذ کند.

  «هاپتون» در اظهاراتش روز سه‌شنبه تلاش کرد دولت انگلیس را از اقدامات جنجالی رسانه‌های این کشور جدا کند. او مدعی شد رسانه‌های انگلیسی، به صورت مستقل درباره نحوه پوشش خودشان تصمیم می‌گیرند و لندن «هیچ کنترلی» بر آنها اعمال نمی‌کند.

  دیپلمات انگلیسی در ادامه ادعاهای خود گفت: «موضع دولت انگلیس این است که مسائل داخلی ایران، نگرانی خود این کشور هستند. مردم ایران خودشان باید درباره آزادی بیان، آزادی اعتراض و حقوق خوشان تصمیم بگیرند. اینکه این تظاهرات‌ها به دنبال چیست، هیچ ارتباطی به دولت انگلیس ندارند و دولت ما دخالتی در آنها اعمال نخواهد کرد.»

  سفیر انگلیس در بخش دیگری از اظهارات خود پایبندی «کامل» کشورش به توافق هسته‌ای ایران با کشورهای موسوم به ۱+۵ (برجام) اعلام کرد. او همچنین درباره اقدام احتمالی دولت آمریکا برای خروج یکجانبه از برجام ابراز امیدواری کرد واشنگتن به تعهداتش در این توافق هسته‌ای پایبند بماند.