پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ , Wednesday 21 April 2021
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 18716
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  راهکار تغذیه‌ای کودکان بدغذا

  کی از بهترین راه‌ها برای تشویق کودک به بهتر غذا خوردن این است که همراه با او غذا بخورید. اگر کودک شما را ببیند که دائم و با نگرانی دور سرش می‌چرخید و خودتان هیچ غذایی نمی‌خورید مسلما فضا برایش نا خوشایند می‌شود.

   به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، یکی از مشکلات شایع میان بسیاری از پدر و مادر‌ها بد غذا بودن کودکشان است. معمولا کودکان به غذا‌هایی که برایشان مفید است واکنشی منفی نشان می‌دهند و یا انتخاب‌های عجیب و غریبی در غذا خوردن دارند.به نقل از سلامت نیوز ، در این مقاله می‌خواهیم روش‌هایی ساده را به شما آموزش دهیم تا بتوانید به بهبود تغذیه کودک خود کمک کنید.

   

  ۵ راهکار تغذیه‌ای کودکان بدغذا

   

  ۱- فاکتور سرگرمی را افزایش دهید

  بد غذایی ممکن است از همان دوران شیر خوارگی اتفاق بیفتد و یا صبر کند و وقتی کودک کمی بزرگتر شد خود را نشان دهد. به همین خاطر است که وقتی می‌خواهید بشقاب غذای کودکتان را آماده کنید ارزشش را دارد کمی بیشتر زمان بگذارید تا ظاهرش دلپسند‌تر شود.

  شام کودک خود را تبدیل به چهره‌ای خندان کنید و یا به جای اینکه ساندویچ را کامل جلوی او قرار دهید آن را به قطعات کوچک و با مزه تقسیم کنید. با این کار زمان غذا خوردن را برای خودتان نیز آرامش بخش‌تر کرده‌اید.

  ۲- کودک را نیز درگیر کنید

  کودکان کم سن و سال عاشق این هستند که در آماده کردن غذا کمک کنند. نگران نباشید کار‌های زیادی هست که می‌توانید به آن‌ها بسپارید، حتی اگر هنوز به سنی نرسیده باشند که بتوانند نزدیک چاقو شوند. از آن‌ها بخواهید با یک قاشق بزرگ چوبی مواد را داخل یک کاسه بهم بزنند به آن‌ها اجازه دهید گوشت چرخ کرده‌ها را گرد کنند و یا به شکل برگر در آورند. بگذارید تخم مرغ‌ها را بهم بزنند و مواد لازم برای املت را انتخاب کنند – گوجه فرنگی، پنیر و اسفناج؛ و یا از آن‌ها بخواهید مواد روی پیتزایشان را خودشان انتخاب کنند.

  ۳- فضا را دوستانه کنید

  یکی از بهترین راه‌ها برای تشویق کودک به بهتر غذا خوردن این است که همراه با او غذا بخورید. اگر کودک شما را ببیند که دائم و با نگرانی دور سرش می‌چرخید و خودتان هیچ غذایی نمی‌خورید مسلما فضا برایش نا خوشایند می‌شود. کودکان همیشه دنباله رو شما هستند. اگر ببینند که با رویی باز بروکلی می‌خورید مسلما چنین کاری را تکرار می‌کنند. به خاطر داشته باشید هر زمان کودکتان غذایی جدید را امتحان کرد از او تعریف کنید.

  هنگام وعده‌های غذایی همچنین فرصت مناسبی برای تشویق مهارت‌های اجتماعی است. می‌توانید هنگام غذا خوردن از کار‌هایی که می‌خواهید به همراه یکدیگر در ادامه روز انجام دهید صحبت کنید و یا با کودکان کم سن و سال شعر بخوانید و با بزرگتر‌ها بازی کلمات را انجام دهید (مثلا آموزش کلمات انگلیسی در قالب بازی).

  با این کار یک وعده غذایی را برای آن‌ها لذت بخش می‌کنید و تبدیل به یک مراسم جدی غذا خوردن نمی‌شود. وقتی کودک غذایی که در بشقابش است را نمی‌خورد احتمال اینکه از بشقاب شما غذا بخورد بالا می‌رود حتی اگر هر دو غذا یکسان باشد. اگر غذای جدیدی است می‌توانید از او بخواهید امتحانش کند.

  ۴- هرگز کودک را وادار به غذا خوردن نکنید

  یک لازانیا خوشمزه درست کرده اید و یا مرغ و سبزیجات پخته اید، اما کودک از خوردن غذا طفره می‌رود. سپس شما تلاش می‌کنید به او غذا بدهید و در نهایت خشمگین می‌شوید. در چنین مواقعی هرگز اجازه ندهید نا امیدی تان خود را نشان دهد. کودکان خیلی راحت متوجه احساسات و اضطراب پدر و مادرشان می‌شوند. هرگز کودک را مجبور به خوردن یک وعده نکنید. درست مانند بزرگسالان کودکان هم گاهی حال غذا خوردن ندارند و یا اصلا گرسنه نیستند. اشکالی ندارد که گاهی بعضی غذا‌ها را نخورند مطمئناً از گرسنگی برایش مشکلی پیش نمی‌آید.

  هرچه شما کمتر عصبی شوید کودک نیز هنگام غذا خوردن و در کل در مورد غذا آرامش بیشتری خواهد داشت. توصیه می‌شود از دادن میان وعده‌های بیجا تا جای ممکن جلوگیری شود تا کودک سه وعده اصلی را بهتر بخورد. با این روش در وعده‌های اصلی کودکتان واقعا احساس گرسنگی دارد و خوب غذا می‌خورد. اما اگر واقعا نگران کاهش وزن و ترس از غذای او هستید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید.

  ۵- آهسته پیش بروید

  اگر کودکتان فوق العاده بد غذا است بهتر است غذا‌های جدید را آرام آرام به او معرفی کنید. برای مثال غذای جدید را در کنار غذایی که می‌دانید دوست دارند به بشقاب اضافه کنید. وقتی آرام آرام این کار را می‌کنید کودک در کنار غذا‌های مورد علاقه خود موارد جدید را نیز امتحان می‌کند و یاد می‌گیرد همه غذا‌ها را دوست داشته باشد.

  برچسب ها :