پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ , Saturday 19 June 2021
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17317
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  راه‌های جلوگیری از چاقی در کودکان

  در این بررسی ها پزشک متخصص اطفال معاینه کامل فیزیکی را انجام خواهد داد، به سوالات شما پاسخ داده و نگرانی های مربوط به رشد کودکتان را برطرف میکند، شما میتوانید روش کنترل ایمن سازی و رشد کودک خود را فرا گرفته و نظارت کنید، همچنین برای اطمینان از اینکه در یک محدوده سلامت کامل قرار دارد، قد، وزن و شاخص توده بدنی (BMI) وی را مرتب بررسی میکند.

  به گزارش رامسرنوین به نقل از  بلاغ، اولین گام در جلوگیری از چاقی کودکان، درواقع برای والدین و مربیان آنها است که یک شیوه سالم برای زندگی خود انتخاب کنند. چاقی خطر ابتلا به مشکلات جدی پزشکی را در کودکان و بزرگسالان افزایش می دهد و تصمیمات سالم می تواند به خانواده شما کمک کند تا این خطرات را کاهش دهید.


  ۱- برای فرزند خود برنامه تمرینات سالم منظم را درنظر گرفته و اجرا کنید.
  در این بررسی ها پزشک متخصص اطفال معاینه کامل فیزیکی را انجام خواهد داد، به سوالات شما پاسخ داده و نگرانی های مربوط به رشد کودکتان را برطرف میکند، شما میتوانید روش کنترل ایمن سازی و رشد کودک خود را فرا گرفته و نظارت کنید، همچنین برای اطمینان از اینکه در یک محدوده سلامت کامل قرار دارد، قد، وزن و شاخص توده بدنی (BMI) وی را مرتب بررسی میکند.

  ۲- اطمینان حاصل کنید که فرزند شما استراحت کافی دارد.
  مطالعات نشان می دهد که کودکانی که به طور منظم کمتر از تعداد ساعات خواب توصیه شده، استراحت می کنند، در معرض خطر اضافه وزن هستند. کودکان در سنین مدرسه معمولا برای هرشب در حدود ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند، بچه های کوچکتر نیاز به حدود ۱۲ ساعت خواب شبانه دارند و نوجوانان درحدود ۹ ساعت خواب نیاز دارند.

  ۳- به کودک خود برای گسترش عادت های تغذیه ای سالم کمک کنید.

  تغذیه مناسب با رژیم غذایی متعادل برای کمک به رشد و توسعه مناسب کودکان ضروری است. کودک خود را برای خوردن انواع میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل، منابع نازک پروتئینی و محصولات لبنی کم چرب و بدون چربی تشویق کنید. غذاهایی را که دارای چربی، کالری و قند زیاد هستند، محدود کنید. کنترل جزئی نیز برای جلوگیری از چاقی مهم است.

  ۴- کودک خود را تشویق کنید که هر روز از لحاظ جسمی فعال باشد.
  توصیه می شود که کودکان هر روز حداقل یک ساعت فعالیت جسمی داشته باشند. انتخاب های خوب شامل بازی کردن در خارج از منزل است؛ دوچرخه سواری و پیاده روی با تمام خانواده؛ کارهایی مانند شستشوی ماشین یا باغبانی؛ و فعالیت های سازمان یافته مانند کلاس رقص، هنرهای رزمی و تیم های ورزشی جواناناز این دست هستند.

  ۵- محدودیت زمان صفحه نمایش برای کودک شما.
  اکثر متخصصان بر این باورند که کودکان مدت زمان بسیار زیادی را در جلوی صفحه نمایش هایی مانند تلویزیون، کامپیوتر یا سیستم های بازی ویدیویی می گذرانند. به طور کلی توصیه می شود که کودکان باید زیر ۲ ساعت از این گونه صفحات نمایشی استفاده کنند و کودکان زیر ۲ سال نیز نباید تلویزیون تماشا کنند.

  ۶- برای خرید از فروشگاههای مواد غذایی، کودکان خود را نیز به همراه ببرید.
  در مورد تصمیم گیری و انتخاب های سالم غذا، فرزندتان را آموزش دهید. فرزندتان را در برنامه ریزی و تهیه غذاهای خانواده خود مشارکت دهید؛ حتی بچه های کوچک نیز می توانند میوه ها و سبزیجات را شستشو دهند و یا سبزیجات را هم بزنند. به دنبال روش هایی برای ایجاد محبوبیت وعده های غذایی مورد علاقه کودک خود باشید. هر وقت که امکان آن وجود داشته باشد، در کنار میز، غذا را با هم بخورید.

  ۷- از مواد غذایی برای تحریک کودک خود استفاده نکنید.
  از استفاده از غذا به عنوان پاداش و یا محرومیت ازمواد غذایی به عنوان مجازات اجتناب کنید. کودک خود را آموزش دهید که اکثر غذاها می توانند در یک رژیم غذایی سالم وجود داشته باشند، اما غذاهای فرآوری شده با چربی بالا و یا قند زیاد و غذاهای حاوی مواد مغذی کمتر، فقط باید به اندازه مورد نیاز مصرف شود و یا به عنوان استفاده گاه به گاه، مصرف شود.

  ۸-اجتناب از مسخره کردن دختر یا پسرتان در مورد وزن او

  درمورد وزن فرزندتان سخنانی نسازید، یا نظر خود را حتی درباره مسائل مربوط به وزن خودتان را در مقابل فرزندتان نگفته و اورا به دلیل وزنش تحقیر یا مسخره نکنید.(ببین من با این سن وسال از تو کمتر میخورم یا لاغرترم.) بر تغییرات شیوه زندگی سالم و مثبت تمرکز داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که فرزند شما ارزش خود و یا ارزش دیگر افراد را به «اندازه بدن» ارتباط نمی دهد.

  ۹- از پزشک خود درباره مکمل های غذایی بپرسید.

  با پزشک متخصص اطفال، یک کارشناس مجرب، و یا متخصص تغذیه در مورد یک برنامه غذایی سالم و متعادل برای کودک خود صحبت کنید. اگر نگران این هستید که آیا نیازهای غذایی فرزند خود را برآورده می کنید یا نه، درباره مولتی ویتامین ها یا مکمل های دیگر از پزشک بپرسید.

  ۱۰- به فرزند خود درمورد رژیم های غذایی چرب و خطرات آن، هشدار دهید و وی را آگاه کنید.
  اطمینان حاصل کنید که کودکان و نوجوانان بزرگتر خطرات ناشتا ماندن، استفاده از ملین ها و پاکسازی به منظور کاهش وزن را به خوبی می دانند. نوجوانان را آموزش دهید که قرص های رژیم غذایی و مواد دیگر که ادعا می شود به کاهش وزن کمک می کنند، حتی نوع “طبیعی” آن، ممکن است خطرناک بوده و نباید مورد استفاده قرار گیرد، مگر اینکه توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارائه شود.