پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ , Thursday 21 January 2021
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 16968
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  طالبان تجهیزات پیشرفته خود را چگونه بدست می‌آورد؟

  جنگجویان جدیدی از طالبان وارد میدان جنگ افغانستان شده‌اند که تجهیزاتی چون دوربین‌های دید در شب ساخت روسیه، سلاح‌های اتوماتیک M-4 آمریکایی با نشانگرهای لیزری و دوربین‌های پیشرفته روی اسلحه مجهز هستند که احتمال می‌رود ساخت پاکستان باشد.

   به گزارش رامسرنوین به نقل از بلاغ، در حملات اخیر شبانه طالبان که به گفته مقامات افغان با استفاده از تجهیزات پیشرفته رزم شبانه این گروه انجام می‌شود، نیروهای امنیتی زیادی کشته شده‌اند و همواره این پرسش مطرح می‌شود که طالبان چگونه به این تجهیزات دست یافته‌اند؟

  به گزارش «نیویورک تایمز»، جنگجویان جدیدی از طالبان وارد میدان جنگ افغانستان شده‌اند که تجهیزاتی چون دوربین‌های دید در شب ساخت روسیه، سلاح‌های اتوماتیک M-4 آمریکایی با نشانگرهای لیزری و دوربین‌های پیشرفته روی اسلحه مجهز هستند که احتمال می‌رود ساخت پاکستان باشد.

  این نیروهای ویژه طالبان حتی از ماشین فورد مورد استفاده نیروهای پلیس آمریکا، استفاده می‌کنند و برخی نیز بر خودروهای زرهی آمریکایی موسوم به «هاموی» سوار می‌شوند.

  از دوشنبه تا سه شنبه هفته جاری در پنج حمله شبانه در طی ۳۶ ساعت، اعضای طالبان، ده‌ها نیروی پلیس افغان را در ولایت جنوبی و غربی افغانستان کشتند.

  مقامات افغان می‌گویند که به نظر می‌رسد طالبان در حملات اخیر نسبت به نیروهای امنیتی افغان از تجهیزات بهتری برخوردار بودند.

  «قدرت‌الله خوشبخت» سخنگوی والی «قندهار» در این‌باره گفت که طالبان نیروهای ویژه خود را دارند که به تجهیزات درگیری در شب مجهز هستند و پس از حمله به پاسگاه‌های پلیس نیز به سرعت منطقه را ترک می‌کنند تا هدف بمباران هوایی قرار نگیرند.

  وی افزود که بر اثر حملات اخیر طالبان به ۱۵ ایست بازرسی، ۲۶ نیروی امنیتی کشته و ۱۶ تن دیگر نیز مجروح شدند.

  این در حالی است که برخی دیگر از مقامات افغان شمار نیروهای امنیتی کشته شده در این حملات را ۷۰ نفر اعلام کردند.

  «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز اظهار کرد که در حملات اخیر تنها یک نفر از اعضای این گروه کشته شده است.

  وی اظهار کرد: شمار تلفات طالبان در حملات رو در رو بسیار پایین است، زیرا اعضای ما تنها در صورتی با دشمن بطور مستقیم درگیر می‌شوند که از آن‌ها قوی‌تر باشند.

  یکی از مقامات پلیس که خواست نامش فاش نشود گفت که شمار تلفات نیروهای پلیس بسیار بیشتر از چیزی بوده که اعلام شده است و در میان ۷۰ افسر کشته شده پلیس به دست طالبان، ۵ فرمانده پلیس نیز حضور داشتند.

  وی افزود: هنگامی که نیروهای پشتیبان برای کمک به نیروهای درگیر اعزام شدند طالبان از دوربین‌های دید در شب استفاده می‌کردند و این نیروها توسط نشانگرهای لیزری طالبان هدف قرار گرفتند و نتوانستند از خود دفاع کنند.

  این مقام پلیس افغان تصریح کرد: هیچ کدام از نیروهای پلیس به دوربین‌های دید در شب مجهز نیستند.

  در حالی که سخنگوی طالبان تاکید می‌کند که این گروه تجهیزات پیشرفته خود را از نیروهای دولتی که شکست دادند به غنیمت گرفته‌اند، مقامات افغان می‌گویند تنها نیروهای ویژه از این تجهیزات استفاده می‌کنند و تمام این تجهیزات نیز ساخت آمریکا است؛ نه ساخت روسیه و پاکستان که طالبان از آن استفاده می‌کنند.

  با این حال گزینه دیگری نیز وجود دارد که طالبان ممکن است تجهیزات خود را از آن طریق بدست آورده باشند، دوربین دید در شب برای سلاح آمریکایی M-4 را می‌توان با ۵ هزار دلار از بازار سیاه سلاح پاکستان تهیه کرد.

  از سوی دیگر نیز بسیاری از نیروهای امنیتی افغان از سلاح‌های M-4 استفاده می‌کنند که طالبان ممکن است پس از کشتن آنها، این تسلیحات را به غنیمت گرفته باشند.

  «نجیب دانش» سخنگوی وزارت کشور افغانستان اظهار کرد که حملات طالبان و تلفات نیروهای امنیتی افغان در سال اخیر به شدت افزایش یافته و در سال گذشته ۶ هزار و ۷۰۰ نفر از نیروهای امنیتی افغان کشته شدند که بیشتر آنان را نیروهای پلیس این کشور تشکیل می‌دهند.