پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ , Monday 1 March 2021
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15566
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۶
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  فرشته‌ای که اولین روضه‌خوان امام حسین(ع) شد

  آدم(ع) هنگامی که نام حسین را ذکر کرد، اشک‌هایش جاری و قلب مبارکش شکست. آنگاه به جبرئیل گفت: چرا وقتی نام پنجمی ایشان را ذکر می‌کنم، قلبم می‌شکند و اشکم جاری می‌‏شود؟

  به گزارش  رامسرنوین به نقل از بلاغ، در منابع روایی شیعه مثل جلد ۴۴ بحارالانوار علامه مجلسی، برخی از داستان‌های مربوط به گذر برخی پیامبران(ص) از کربلا و آشنایی ایشان با ماجرای امام حسین(ع) نقل شده و نعمت‌الله جزائری همین روایات را در کتاب «ریاض‌الأبرار» آورده است. سید جزائری از شاگردان علامه مجلسی است که در فقه و حدیث و روایات و تفسیر و سایر علوم متداوله مهارت داشت. اکثر اصحاب تراجم علما، وی و خاندان و نیاکان و نوادگان او را در ردیف اعلام بزرگ شیعه ذکر کرده‌‏اند. محدث قمی ضمن شرح مفصلی از حالات و مقامات او می‏‌نویسد او در شب جمعه بیست ‏و سوم شوال سال ۱۱۱۲ در قریه جایدر( جزائر) وفات کرد.

  علامه مجلسی می‌نویسد صاحب کتاب درّ ثمین در تفسیر (آیه- ۳۷- سوره بقره که خداوند می‌فرماید:) «فَتَلَقَّی آدَمُ مِنْ رَبِّهِ کَلِماتٍ؛ سپس آدم از پروردگارش کلماتی را دریافت کرد» روایت می‌کند که حضرت آدم علیه‌السلام نام‏‌های مبارک پیغمبر اسلام و امامان علیهم‌السلام را در عرش دید. جبرئیل به آن حضرت تعلیم داد تا فرمود: «یا حمید بحق محمد، یا عالی بحق علی، یا فاطر بحق فاطمه، یا محسن بحق الحسن و الحسین و منک الاحسان.» هنگامی که نام حسین را ذکر کرد، اشک‌هایش جاری و قلب مبارکش شکست. آنگاه به جبرئیل گفت: چرا وقتی نام پنجمی ایشان را ذکر می‌کنم، قلبم می‌شکند و اشکم جاری می‌‏شود!؟

  جبرئیل گفت: این پسر تو دچار یک مصیبتی خواهد شد که مصائب دیگر در مقابل آن کوچک خواهند بود: حضرت آدم فرمود: چه مصیبتی؟ جبرئیل گفت: حسین در حالی شهید می‏‌شود که عطشان، غریب، تنها، بی‌‏یاور و بی‏‌معین خواهد بود. ای آدم! اگر تو او را می‌دیدی، می‌شنیدی که می‌گفت: وا عطشاه! وا قله ناصراه! حتی یحول العطش بینه و بین الماء کالدخان. یعنی آه از عطش! آه از بی‏‌یاوری! کار تشنگی آن حضرت به جایی می‌رسد که آسمان به نظرش مثل دود خواهد آمد.

  کسی جوابش را نمی‌گوید مگر با شمشیر، تا اینکه جرعه مرگ را بیاشامد. آن حضرت را نظیر گوسفند از قفا سر می‏‌برند، خیمه‏‌هایش را به یغما می‌برند، سر مبارک وی و یارانش را در شهرها می‌گردانند، زن و بچه‏‌هایش را به اسیری خواهند برد. در علم خدا این طور سبقت یافته است. سپس حضرت آدم و جبرئیل نظیر زن جوان مرده گریان شدند.

  منبع: بحارالانوار، ج۴۴، ص۲۴۳؛ ریاض‌الأبرار، ج۱، ص

  برچسب ها : ,